Poradna: Blokovaný účet exekutorem

Platí ale, že při exekučních srážkách (ze mzdy, z důchodu, z rodičovské, atd.) vám musí vždy zůstat nezabavitelné minimum.

Dobrý den, exekutor mi zablokoval účet. Na účtu mám – 77000 Kč. Dnes mi přišel rodičovský příspěvek 11000 Kč, takže mi to hned celý stáhli. Takže dluh je – 66000 Kč. Exekutorovi jsem volala, abychom se domluvili na nějakých splátkách, ale on nesouhlasil. Můžu si požádat úřad, aby mi rodičovský příspěvek zasílali složenkou? Nebo co mám dělat.

Prosím o radu a děkuju.

Odpověď: Blokovaný účet exekutorem

V případě blokace bankovního účtu (kam vám chodí rodičovský příspěvek) z důvodu exekuce, jsou dvě možnosti, které byste určitě měla využít.

Nezabavitelné minimum při exekuci na bankovní účet

První možností je to, že se můžete obrátit na banku a požadovat vyplacení částky ve výši dvojnásobku životního minima – to je v roce 2018 ve výši 3410 Kč. Při exekuci na účet v bance tedy máte nárok na jednorázové (jde pouze 1x za celou dobu trvání exekuce) vyplacení částky 6820 Kč.

Zde bude záležet na tom, jestli máte na bankovním účtu dostatek finančních prostředků pro vyplacení této částky. V dotazu je uvedeno, že jste měla stav účtu -77 tisíc korun a následně to pokleslo na -66 tisíc korun.

Nevím, jestli to znamená to, že se vám v internetovém bankovnictví zobrazuje částka, která je blokována, nebo jestli to znamená to, že jste třeba měla kontokorent.

Pokud se jedná jen o zobrazení blokace, tak to znamená, že nějaké peníze na účtu máte (minimálně oněch 11 000 Kč). A tyto finanční prostředky jsou jen blokovány ve prospěch exekutora, ale zatím nebyly odeslány. Můžete tedy provést zmíněný jednorázový výběr.

Výplata sociálních dávek složenko

Druhá věc, kterou byste měla udělat, je to, že se obrátíte na Úřad práce (který vám vyplácí rodičovský příspěvek) a podáte zde žádost o změnu způsobu výplaty dávky. Zákon připouští buď bezhotovostní převod na účet v bance, nebo právě výplatu poštovní poukázkou.

Výplata sociálních dávek poštovní poukázkou je ale zpravidla zpoplatněna (pokud se nepletu tak je to 30 Kč, resp., cena za zaslání sociálních dávek přes poštovní poukázku se odvíjí od aktuálně platného ceníku České pošty). Mám ale za to, že zrovna tento poplatek vás v této situaci nebude „až tak trápit“.

Změnu způsobu výplaty sociální dávky rodičovský příspěvek můžete provést buď osobně (zajít na Úřad práce a tam vyplnit příslušný formulář) nebo písemně či elektronicky (u elektronické formy ale potřebujete buď datovou schránku, nebo alespoň kvalifikovaný elektronický podpis).

Určitě si to vyřiďte co nejdříve – Úřad práce má na provádění změn zákonnou lhůtu až 30 dní.

Nezabavitelné minimum při exekuci na rodičovský příspěvek

Pozor také na to, že exekutor má právo nařídit přímo Úřadu práce, aby vám byly prováděny exekuční srážky. Rodičovský příspěvek je totiž jednou ze sociálních dávek, která podléhá exekuci (podobně jako třeba výplata, nebo důchod atp.).

Platí ale, že při exekučních srážkách (ze mzdy, z důchodu, z rodičovské, atd.) vám musí vždy zůstat nezabavitelné minimum.

To je pro rok 2018 ve výši 6225,33 Kč pro jednotlivce. Za každé dítě (nebo i za manžela) se pak tato částka zvyšuje o 1556,33 Kč). Zbytek z rodičovského příspěvku (po odečtení nezabavitelné částky) je pak rozdělen na třetiny. Pokud máte „jen“ nepřednostní exekuci, tak vám zůstávají dvě třetiny ze zbytku. Pokud máte přednostní exekuci, tak naopak dvě třetiny dostává exekutor, a vám zůstává jenom jedna třetina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *