Centrální registr exekucí a další registry

V centrální evidenci exekucí jsou evidovány všechny aktivní exekuce (které jsou vymáhány jednotlivými exekutory).

V České republice je aktuálně provozováno několik „oficiálních“ registrů, které shromažďují negativní nebo pozitivní informace o různých finančních závazcích. Kromě těchto oficiálních registrů, je pak na internetu možné najít i několik neoficiálních, soukromých registrů, které mají různých stupeň kvality (a dá se i říci, že některé tyto soukromé registry se pohybují na hranici podvodného jednání).

Mezi ty nejdůležitější registry patří především

  • CEECentrální evidence exekucí, která je provozována Exekutorskou komorou ČR, evidence všech aktivních exekucí vymáhaných exekutory
  • BRKIBankovní registr klientských informací provozovaný společností Czech Banking Credit Bureau a.s. ve kterém si banky vzájemně vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů
  • NRKInebankovní registr klientských informací který provozuje Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. ve kterém si vyměňují informace nebankovní (především splátkové) společnosti
  • SOLUSnebankovní registry, kde jsou shromažďovány informace od různých společností, jako jsou banky, stavební spořitelny, telekomunikační firmy, distributoři energií, poskytovatelé nebankovní a P2P půjček. V těchto registrech jsou evidovány především negativní informace (nezaplacené faktury za vodu, elektřinu, plyn, telefon, nezaplacené splátky za půjčky, nákupy na splátky apod.)

Centrální evidence exekucí

Tento registr exekucí spravuje Exekutorská komor ČR – viz: www.ceecer.cz. V registru jsou evidovány všechny aktivní exekuce (které jsou vymáhány jednotlivými exekutory). Dle příslušných zákonů pak mají exekutoři povinnost evidovat všechny zahájené exekuce do 3 dnů.  Pokud je naopak exekuce ukončena, pak by měl být záznam o ní do 15 dní vymazán.

V centrální evidenci exekucí je možné vyhledávat podle různých kritérií. Přístup do databáze a samotné vyhledávání je zpoplatněno. Jedno vyhledávání stojí 60 Kč, a pokud má dlužník více exekucí, pak vyhledání všech těchto záznamů může stát i několikanásobek této částky.

V centrální evidenci exekucí pak může vyhledávat kdokoliv – není zde žádné omezení. Je nutné zaplatit registrační poplatek 120 Kč za vygenerování přístupových údajů a následně pak uhradit platby za vyhledávání (platí se předem a uhrazená částka je pak k dispozici formou kreditu).

Bankovní registr dluhů a finančních závazků

Bankovní registr (BRKI) slouží pouze pro banky (české nebo i pro pobočky některých zahraničních bank). V databázi tohoto registru jsou evidovány všechny úvěrové závazky klientů jednotlivých bank. Informace jsou pak v registru uchovávány po dobu 4 roků od skončení smluvního vztahu. Takže i když zaplatíte všechny splátky nějaké půjčky, informace o tom, kolik jste si půjčili a jak jste spláceli, bude v tomto bankovním registru evidována ještě další 4 roky.

V bankovním registru není možné běžným způsobem vyhledávat. Je ale možné nechat si vystavit výpis z daného registru. Tento výpis z bankovního registru je zpoplatněn částkou 200 Kč (osobně nebo poštou) nebo 100 Kč při vyřízení online (přes webové stránky http://kolikmam.cz/).

Nebankovní registr dluhů a finančních závazků

Nebankovní registr NRKI (nebankovní registr klientských informací) sdružuje především velké splátkové společnosti jako je například UniCredit Leasing CZ, a.s., CASPER Consumer Finance a.s., ČSOB Leasing, a.s., GE Money Auto, s.r.o., GE Money Bank, a.s., s Autoleasing, a.s. a ŠkoFIN s.r.o.

I zde jsou evidovány úvěrové závazky klientů jednotlivých společností. Podobně jako u bankovního registru, i zde jsou informace o finančních závazcích evidovány ještě pod dobu 4 roků od skončení smluvního vztahu.

I zde je možné získat výpis z registru, a to buď osobně, poštou za 200 Kč nebo online přes webové stránky http://kolikmam.cz/ za 100 Kč.

Nebankovní registry SOLUS

Sdružení  SOLUS provozuje několik různých registrů, do kterých přistupují a dodávají informace nejrůznější společnosti. Patří sem třeba mobilní operátoři, distributoři vody, elektřiny nebo plynu. Operátoři kabelové televize nebo poskytovatelé internetu. V registrech jsou pak evidovány i informace o některých nebankovních půjčkách.

V registrech SOLUS jsou evidovány především negativní informace – tedy nezaplacené účty za telefon, vodu, elektřinu, plyn, neuhrazené splátky za nákupy nebo za půjčku či úvěr. Pokud je dlužná částka uhrazena, pak v registru zůstává záznam o tom, že dluh existoval, ještě pod dobu 3 roků. V případě nezaplacených plateb za elektřinu, plyn nebo telekomunikace je to pak po dobu 1 roku od úhrady dlužné částky po splatnosti.

I u registrů SOLUS je možné získat výpis a to buď v papírové podobě (za 229 Kč) nebo prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu (za 30 Kč)

  1. dobrý den měla bych dotaz či by bylo možné zjistit či jsem v registraci dlužníků. děkuji vám moc a děkuji za odpověď.

  2. Dobry den vim ze mam exekuci jsem v registraci ale nevim kolikmam dluhu a chtela bych to resit.nevim si rady manzel mi umrel.nezavazne bych se zeptala co obnasi solvenci duchod mam velice nizky a musim to dat dohromady.predem dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *