Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2021
Při exekuci vám exekutor nikdy nemůže zabavit vše a ponechat vás úplně bez koruny (bez prostředků). U každého typu exekuce, je stanovena nezabavitelná částka (nezabavitelné minimum), kterou vám exekutor musí ponechat. V roce 2021 dochází v oblasti nezabavitelné částky jen k menší změně (ve srovnání s rokem 2020, kdy se nezabavitelné minimum měnilo 3x v průběhu roku a poměrně podstatně se zvýšilo).
Snížení nezabavitelné částky od ledna 2024
V roce 2024, se nezabavitelná částka nebude zvyšovat, ale naopak se sníží po 933 Kč. V roce 2023, bylo nezabavitelné minimum 13 638 Kč, v roce 2024 to bude 12 705 Kč.
Důvodem pro snížení nezabavitelné částky, je změna u normativních nákladů na bydlení – v roce 2024 už není nárok na mimořádné zvýšení, normativ je o 1400 Kč nižší (od 1. 1. 2024 to bude 14 197 Kč).
Nezabavitelné minimum 2024:
- Základní nezabavitelné minimum = 12 704,67 Kč
- Nezabavitelná částka za vyživované osoby = 3 176,17 Kč
Snížení nezabavitelné částky, se projeví při výpočtu srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z jiných příjmů). Změna se týká jak insolvence, tak i exekuce:
Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci na plat v roce 2021
Pokud jsou prováděny exekuční srážky ze mzdy, pak základní nezabavitelné minimum vychází z toho, jaké jsou aktuální normativní náklady na bydlení a jaké je životní minimum. Normativní náklady na bydlení se od 1.1.2021 zvyšují. Díky tomu se zvýší i nezabavitelné minimum.
Kromě základního nezabavitelného minima dále dlužníkovi zůstává ještě jedna třetina ze zbytku mzdy (po odečtení nezabavitelných částek), pokud je to přednostní pohledávka. Nebo dvě třetiny ze zbytku mzdy, pokud je to nepřednostní pohledávka.
Zvýšení nezabavitelné částky od ledna 2021
Na začátku roku se (podobně jako každý rok), mění náklady na bydlení. Pro rok 2021 jsou náklady na bydlení stanoveny ve výši 6637 Kč. Životní minimum platné na začátku roku 2021 je 3860 Kč. Díky tomu je pak základní nezabavitelná částka od 1. 1. 2021:
- Základní nezabavitelné minimum dlužníka = 7 872,75 Kč (zvýšení o 101,75 Kč oproti 2020)
- Základní nezabavitelné minimum za dítě/manželku = 2 624,25 Kč (zvýšení o 33,75 Kč oproti 2020)
Nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance v roce 2021
Při exekuci na účet v bance, pokud vám exekutor zablokuje bankovní účet, také nezůstáváte úplně bez finančních prostředků. Je ale pravda že u exekuce na účet je to pro dlužníka mnohem složitější. Zatímco u exekuce na plat, je každý měsíc zajištěna nezabavitelná částka, takže dlužník má každý měsíc zajištěn alespoň nějaký příjem, při blokaci účtu je to složitější.
Při exekuci na bankovní účet je možné z daného účtu vybrat pouze jednou částku odpovídající dvojnásobku životního minima. Takže dlužník může jen jednou, po celou dobu, co bude účet blokovaný, vybrat peníze. Pokud by měl dlužník současně exekucí na více bankovních účtů, pak si může peníze vybrat jenom z jednoho z nich.
V roce 2020, ale došlo k dočasnému zvýšení této nezabavitelné částky na dvojnásobek (tj. na čtyřnásobek životního minima). Tato změna byla schválena v souvislosti s epidemií koronaviru. A platí až do konce února 2021. Pokud nebude platnost této změny prodloužena, pak od března budou zase platit běžné podmínky:
- Nezabavitelná částka při exekuci na účet do 28. 2. 2021 = 7 720 Kč
- Nezabavitelná částka při exekuci na účet od 1. 3. 2021 = 15 440 Kč
Výběr ze zablokovaného účtu obvykle není možné provést běžným způsobem. Banka totiž zablokuje i platební kartu. Je tedy nutné obrátit se přímo na banku (na pobočce nebo jiným způsobem), a požádat o jednorázové vyplacení nezabavitelného minima. Banka má povinnost vám to umožnit (pokud jsou na účtu příslušné finanční prostředky).
Nezabavitelné minim při exekuci na majetek
V případě mobiliární exekuce (exekuce na majetek, vybavení bytu, domácnosti) se nedá hovořit přímo o nějaké nezabavitelné částce. V příslušném zákonu je vyjmenován určitý okruh věcí, které nepodléhají exekuci, a exekutor je tedy nesmí zabavit.
Co nesmí exekutor zabavit
- Běžné oblečení
- Běžné vybavení domácnosti (postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo – pokud toto vybavení nepřesahuje jeho obvyklou hodnotu)
- Zdravotnické potřeby, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci
- Prostředky, které dlužník potřebuje k práci nebo ke studiu
- Snubní prsten a jiné podobné osobní věci, jejichž zabavení by bylo nemorální (diplomy, medaile, hodinky s věnováním od blízké osoby, svatební šaty, písemnosti osobní povahy, fotografie, apod.)
- Hotovost do výše dvojnásobku životního minima (tj. 7720 Kč v roce 2021)
- Dětské hračky
Dobrý den. Zaměstnanec má exekuci. Nyní se mu narodilo dítě. Žije s jeho matkou- přítelkyni ve společné domácnosti, která je na mateřské. Má nárok na nezabavitelnou částku také na matku svého dítěte, i když nejsou manželé?
Alena S.
Nezabavitelná částka se řídí nařízením vlády číslo 595/2006 Sb. viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-595?text=nezabaviteln%C3%A1+%C4%8D%C3%A1stka. Zde se explicitně hovoří o „osobě, které je povinen poskytovat výživné“.
Podle občanského zákoníku může žena (matka dítěte) po otci požadovat výživné až do dvou let dítěte. Pokud zaměstnanec doloží, že má stanovenou vyživovací povinnost vůči matce dítěte, pak by se nezabavitelná částka zohlednila. Jinak ne (druh a družka nemají k sobě vzájemně žádnou vyživovací povinnost – výjimkou je právě situace neprovdané matky dítěte do 2 let dítěte).
Obecně ale zaměstnavatel nemá povinnost zjišťovat zda a kolik má zaměstnanec vyživovacích povinností. Tj. v tomto případě bych zohlednila pouze částku na dítě, pokud by měla být zohledněna i částka za neprovdanou matku, pak je to na zaměstnanci, aby to doložil …