Vrácení daní 2024 – daňový bonus, daňový přeplatek a exekuce nebo insolvence

Daňový přeplatek je součást mzdy, a mohou se na něj vztahovat běžné srážky (během exekuce nebo během insolvence). Daňový bonus, ale není součástí mzdy, a nesmí být zabaven (ani při exekuci a ani při insolvenci – platí od roku 2020, kdy se měnily podmínky).

Po ročním zúčtování daní (platí především pro zaměstnance), nebo v daňovém přiznání, může vzniknout nárok na vrácení daní. Jak je to ale s nárokem na daňový přeplatek (nebo na daňový bonus) během exekuce nebo v insolvenci?

Může exekutor zabavit i vrácený přeplatek na dani? Má nárok i na daňový bonus za dítě? A je nějaký rozdíl mezi exekucí nebo insolvencí?

Pokud v roce 2024 očekáváte, že vám bude stát vracet nějaké daně, tak by vás mohlo zajímat, jak to bude se srážkami, a kolik vám případně zůstane.

Kdy je nárok na daňový přeplatek (a co to je)?

Za většinu zaměstnanců, spočítá daně firma. Zaměstnanci si jenom musí do 15. února 2024 požádat o roční zúčtování, a dodat na mzdovku všechny potřebné podklady.

Pokud si zaměstnanec při ročním zúčtování uplatní nějakou dodatečnou slevu na dani, nebo nějaký odpočet z daní, tak může vzniknout nárok na vrácení daní (které se mu během minulého roku strhávali z výplaty).

Daňový přeplatek vrací zaměstnavatel společně s výplatou za březen 2024 (peníze tedy chodí na účet během dubna 2024).

Kdy je nárok na daňový bonus (a co to je)?

Daňový bonus je trochu něco jiného než přeplatek na dani. Na daňový bonus může být nárok, jenom pokud je uplatňována daňová sleva na dítě.

U ostatních daňových slevy (nebo při dlaňových odečtech) se snižuje jenom výsledná daň. Ten nejlepší výsledek, jakého se dá dosáhnout u „běžných“ slev je 0 Kč. Pokud byla zaplacena nějaká (vyšší) záloha, tak je nárok na vrácení přeplatku (viz výše)

Pouze u daňového zvýhodnění za dítě, může vzniknout nárok na „vrácení“ peněz, které jste státu třeba ani nezaplatili.

Pokud někdo pracuje za minimální mzdu, tak mu vychází daň z výplaty skoro 0 Kč (z minimální mzdy 18 900 Kč vychází daň na 265 Kč (po odečtení základní slevy na poplatníka)).

Může-li si zaměstnanec s minimální mzdou uplatnit nárok na daňové zvýhodnění na dítě (na jedno dítě je to 1267 Kč), tak neplatí vůbec žádnou daň, ale stát mu „vrací“ cca 1000 Kč jako daňový bonus.

Takže takový zaměstnanec s minimální mzdou a jedním dítětem, pak má vyšší čistou mzdu (to co dostane na účet), než kolik byla hrubá mzda.

Daňový bonus může být vyplácen buď každý měsíc společně s výplatou (nejedná se ale o součást mzdy! což je důležité – viz dále).

Nebo na něj může vzniknout nárok na konci roku, při ročním vyúčtování daně (pokud je daňové zvýhodnění na dítě uplatněno až dodatečně při ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání).

Exekuce a daňový přeplatek  – může exekutor zabavit vrácené daně?

Vznikne-li nárok na daňový přeplatek u zaměstnance, který si žádal o roční zúčtování u zaměstnavatele, pak se mu daňový přeplatek vrací společně s výplatou za březen (během dubna 2024).

Daňový přeplatek je součást mzdy, a mohou se na něj vztahovat běžné srážky ze mzdy (bude záležet jen na tom, kolik je nezabavitelná částka, a zda je to přednostní nebo nepřednostní exekuce).

Vznikne-li na daňový přeplatek nárok při podání daňového přiznání, pak vrací Finanční úřad peníze na účet v bance (do 30 dnů). Je-li nařízena exekuce na účet v bance, pak se daňový přeplatek stává součástí částky, na kterou může mít nárok exekutor.

Insolvence a daňový přeplatek – jak je to s vrácením daní během oddlužení?

Při oddlužení (během insolvence) je to stejné, jako při exekuci. Jsou-li prováděny insolvenční srážky ze mzdy, a daně vrací zaměstnavatel, pak se zabaví i část (nebo celý) vrácený daňový přeplatek.

Dojde-li během insolvence k vracení přeplatku na účet v bance, tak je nutné tento příjem nahlásit insolvenčnímu správci. Daňový přeplatek se považuje za mimořádný příjem a na všechny mimořádné příjmy má nárok insolvenční správce (daňový přeplatek se použije na úhradu dluhů).

Kolik peněz mi zůstane při vrácení daní (kolik se strhne z daňového přeplatku) v roce 2024?

Pokud by vás zajímalo, kolik přesně vám zůstane peněz při vrácení daní, tak si to můžete spočítat v běžné kalkulačce pro výpočet exekuce. Stačí do kalkulačky zadat běžnou čistou mzdu zvýšenou o očekávaný daňový přeplatek.

Podle toho, na jakou nezabavitelnou částku máte nárok, vám může zůstat část přeplatku, nebo může být zabaven i celý (pokud by se mzda za březen dostala nad hranici plně zabavitelné částky).

Daňový bonus a exekuce nebo insolvence

Úplně jiná situace, ale u daňového bonusu – hodně lidí si plete daňový přeplatek a daňový bonus. Jedná se o dvě zcela odlišné věci (viz výše).

Od roku 2020 je daňový bonus explicitně uveden mezi příjmy, které nepodléhají exekuci nebo insolvenci (viz Občanský soudní řád).

Daňový bonus (až už ten, na který vzniká nárok každý měsíc, nebo jednou za rok při vyúčtování daní), tedy nemůže být zabaven na splácení dluhů v exekuci nebo insolvenci.

Daňový bonus nesmí být zabaven ani při srážkách ze mzdy, ani v případě že by byl poukázán na účet v bance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *