Co dělat když exekutor zablokuje účet v bance
V případě provádění exekuce, má exekutor několik možností, jak od dlužníka vymáhat pohledávku. Mezi ty nejčastější patří exekuce na mzdu, zabavení majetku, a jeho následný prodej nebo exekuce přikázáním pohledávky na účet (tedy zablokování účtu v bance). Třeba ale při vymáhání nezaplacených alimentů může exekutor „zabavit“ i řidičák (pozastavit platnost řidičského oprávnění). Exekutor ale může použít i kombinaci těchto možností. Například nařídit zaměstnavateli provádění srážek ze mzdy a současně nechat zablokovat účet v bance.
Jak probíhá exekuce na účet v bance
Obvyklý postup je zpravidla takový, že exekutor nejprve vyrozumí banku, a až poté posílá vyrozumění dlužníkovi. To je z toho důvodu, aby dlužník nestihl vybrat finanční prostředky z bankovního účtu.
Banka – i když jsou na účtu finanční prostředky v dostatečné výši na úhradu pohledávky, ale zatím nic exekutorovi neposílá. A to z toho důvodu, že převod finančních prostředků z účtu dlužníka na účet exekutora může proběhnout až po uplynutí lhůty 30 dní. Během těchto 30 dní je možné podat například návrh na zastavení exekuce. Takže se čeká, než uplyne tato lhůta.
I když máte na účtu dost peněz na úhradu dluhu, bude účet alespoň částečně zablokovaný nejméně 30 dní (což často může znamenat, že nebudete moci používat třeba platební nebo kreditní kartu). Pokud na účtu nejsou finanční prostředky, pak zůstává účet zablokovaný podstatně déle.
Životní minimum a exekuce na účet v bance v roce 2024
Na rozdíl od exekuce na mzdu, kde je určena nezabavitelná částka, která musí zaměstnanci s exekucí vždy zůstat, u exekuce na účet v bance takové opatření není. Při zablokovaném účtu v bance má dlužník nárok pouze na jeden výběr v maximální výši 14 580 Kč (platí v roce 2024) . To je trojnásobek životního minima jednotlivce (životní minimum je v roce 2024 ve výši 4 860 Kč).
Tento výběr je možné provést pouze jednou za celou dobu trvání exekuce přikázáním pohledávky. A pochopitelně jen za předpokladu že dlužník má tyto peníze na svém bankovním účtu. Jiné finanční prostředky už ale banka vybrat neumožní.
Původně byl při exekuci nárok na dvojnásobek životního minima. Během epidemie COVID (2020 a 2021) se to měnilo na čtyřnásobek. Od roku 2022 je to nově trojnásobek životního minima.
Životní minimum je v roce 2024 částka 4860 Kč:
- Nezabavitelné minimum při exekuci na účet = 14 580 Kč
Exekuce na účet v bance a exekuce na mzdu současně
V případě, že je nařízena exekuce na mzdu, pak dlužníkovi zůstává určitá část platu jako nezabavitelná částka. Pokud je ale tato nezabavitelná částka odeslána na účet v bance, který je také postižený exekucí, nastává problém. V takovém případě je pak dlužník zcela bez prostředků.
Jsou zde v zásadě čtyři možnosti jak danou situaci řešit:
- Výplata mzdy (nezabavitelné částky) na jiný bankovní účet = musí se ale jednat o účet jiné osoby, pokud by to byl účet v bance na jméno dlužníka, nebo účet, ke kterému má dispoziční právo, tak ten může exekutor velmi rychle také zablokovat
- Výplata mzdy na účet manželky = toto řešení má smysl pouze v případě, že exekuce je vedena na základě dluhu, který vznikl ještě před manželstvím, pokud by se jednalo o dluh vzniklý v době manželství, může exekutor zablokovat i účet manželky
- Výplata mzdy v hotovosti = žádný zákon nenařizuje, že by výplata musela být posílána na účet. Pro zaměstnavatele je to ale jednodušší. Pokud je výplata mzdy na účet sjednána v pracovní smlouvě, pak je to na dobré vůli zaměstnavatele, zda povolí výplatu v hotovosti (obvykle spíše ne). Pokud to není sjednáno ve smlouvě, pak vám musí zaměstnavatel umožnit výplatu v hotovosti
- Podat návrh na zastavení exekuce – na to se podíváme podrobněji v dalším odstavci
Návrh na zastavení exekuce pro nepřípustnost
V případě, že exekutor přikázáním pohledávky (zablokování účtu v bance), zároveň zabrání dlužníkovi aby měl přístup k nezabavitelné části mzdy, pak je možné do 30 dnů podat návrh na zastavení exekuce pro nepřípustnost.
V občanském soudním řádu v paragrafech 278 a 299 je definováno, jak se určuje nezabavitelná část mzdy, která nesmí být při exekuci zabavena. Tím, že by exekutor blokací účtu v bance zabránil dlužníkovi využít tyto finanční prostředky, by došlo k popření smyslu těchto paragrafů.
Šance na úspěch návrhu na zastavení exekuce je ale pouze v případě, že vám na účet v bance chodí jen výplata (nezabavitelná částka). Pokud by vám na účet chodili finanční prostředky i z jiných zdrojů, pak by byl návrh zamítnut, protože taková exekuce by byla oprávněná.
Návrh je nutné podat do 30 dnů – musí obsahovat mimo jiné i doložení skutečnosti, že blokací účtu je postižena nezabavitelná část mzdy – doložíte třeba poslední tři výpisy z bankovního účtu, kde bude vidět, že jediné příchozí platby jsou od zaměstnavatele apod.
I kdyby vám exekutor ihned nevyhověl, pak se vaším návrhem bude zabývat soud, který má v této věci „poslední slovo“.
Vzor návrhu na zastavení exekuce najdete zde.
Exekuce na účet manželky
V případě že je exekučně vymáhána pohledávka, která vznikla během manželství, pak exekutor může zablokovat jak účet dlužníka, tak i účet jeho manželky. Proti tomu není žádná obrana.
Pokud by se ale jednalo o dluh, který vznikl ještě před uzavřením manželství, pak je podobná exekuce na účet manželky nepřípustná. Je opět nutné bránit se návrhem na zastavení exekuce.
Exekuce na bankovní účet v zahraničí
Pokud byste si založili bankovní účet v zahraničí (což vzhledem k členství v EU není nic složitého), tak je to jen částečná ochrana před exekutorem. Exekutor z České republiky může vykonávat exekuce pouze na území našeho státu. Nemá tedy žádnou možnost jak „dosáhnout“ na finanční prostředky v zahraničí.
Na druhou stranu – ten komu dlužíte (věřitel, resp. oprávněná osoba), může podat návrh na zahájení exekuce v tom státě, kde máte vedený účet. Zvláště pokud by se jednalo o některý ze státu EU, pak to není nic extra složitého.
Je ale pravda, že podobná exekuce na účet v zahraničí není příliš obvyklá. A už vůbec ne kvůli nějakým „malým“ dluhů. Oprávněná osoba by nejprve musela nějak získat informaci, že máte účet v nějakém konkrétním státě. Také jsou s takovou exekucí zpravidla spojeny vyšší náklady, takže pro dluh ve výši několika tisíc to asi nikdo řešit nebude.
Založení účtu v zahraničí ale současně není žádným řešením v případě exekuce v ČR. Pokud pracujete v ČR, pak je velmi pravděpodobné, že by vám zaměstnavatel odmítl zasílat mzdu na zahraniční účet.
Dobry den. Dne 24.6.2018 jsem se oženil .K 1. 10.2018 mi byl zablokován můj účet k vůli manželčinym exekucim .
Chci se zeptat jesti ma exe.narok na takove jednáni? Někde jsem si přečetl že v opačn,případě nemá nárok. O exe.manželky jsem nevěděl,
Dobrý den,mám 2 exekuce.Již jednou mi vyplatili v bance 2násobek život.minima.Nyní jsem nastoupila do nové práce a mám příjem 4500kč,mám prý zažádat exekutora o vyplacení mimořádné dávky.Já vůbec tomu nerozumím.
Dobrý den, když je zahájena exekuce na účet běží tam 30 denní lhůta na odvolání. Pak musí exekutor zaslal informaci dlužníkovi o exekuci na účet do kolika dní pak to musí učinit a zda doporučenou zásilkou.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když mi exekutor zablokoval účet je možné ze má už exekuci na plat nebo ne? Děkuji vám za odpověď
Dobrý den.Včera mi přišla výplata prvně na vkladní knížku a na poste mi ji nevyplatili, z důvodu zablokování.Byla jsem na hlavní pobočce a tam mi ani neřekli jméno exekutora a jen jsem předala knížku ,prý na kontrolu.Mám syna a me tim pádem nechali úplně bez prostredku.
Dobrý den může exekutor zablokovat dětský účet ikdyz mi je exekuce strhávají z platu?Dekuju
Dobrý den mám 2hou exekuci na účet,první byla vyřešena nedopatřením do 1mesice ale v bance mi už vypláceli nezabavitelnr minimum,chci se zeptat zda mám nárok o vyplacení minima u druhé exekuce každá je úplně odlišný exekutor. Děkuji