Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění

Zjistit výši případného nedoplatku nebo dluhu, by mělo být možné na pobočce každé zdravotní pojišťovny. Podobné ověření by nemělo být zpoplatněno.

Povinnost platit zdravotní pojištění je dána zákonem. Každý občan ČR by měl být evidován u některé zdravotní pojišťovny a platit příslušné pojištění. Pokud není pojištění uhrazeno, pak automaticky u příslušné pojišťovny vzniká dluh. Tento dluh se pak zvyšuje o 0,05% z dlužné částky za každý den.

Kdo musí platit zdravotní pojištění?

U zdravotního pojištění můžeme (zjednodušeně) rozlišit 4 hlavní skupiny plátců pojištění:

 • Zaměstnanci = za ty odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel
 • OSVČ = tedy samostatně výdělečně činné osoby si zdravotní pojištění platí sami
 • Pojištěnci za které platí zdravotní pojištění stát = děti, studenti, ženy na mateřské nebo rodičovské, nezaměstnaní, dlouhodobě nemocní, důchodci apod.
 • OBZP = osoby bez zdanitelných příjmů, které musí hradit minimální zdravotní pojištění. To mohou být například lidé, kteří nespadají do žádné z výše uvedených skupin. Tedy třeba i někdo, kdo pracuje jen formou práce na DPP nebo DPČ s nízkým příjmem (méně než 10000 Kč u DPP nebo méně než 3000 Kč DPČ)

Kolik je minimální zdravotní pojištění v roce 2020

U zdravotního pojištění není jedno univerzální minimální pojištění, ale minimální platba pojistného se liší:

 • OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) = minimální pojištění v roce 2020 je 1971 Kč
 • OSVČ (hlavní činnost) = minimální zdravotní pojištění v roce 2020 je 2352 Kč
 • Zaměstnanec platí zdravotní pojištění 4,5% z hrubé mzdy (minimálně však z 14600 Kč, což je minimální mzda v roce 2020)
 • Zaměstnavatel platí dalších 9% z hrubé mzdy (minimálně však z 14600 Kč, což je minimální mzda v roce 2020)

Dluh na zdravotním pojištění

Dluh na zdravotním pojištění může vzniknout jak úmyslně (např., pokud si OSVČ úmyslně neplatí zdravotní pojištění), tak i neúmyslně, z neznalosti. Například student, který ukončí studium a není nějakou dobu vedený v evidenci Úřadu práce a ani nepracuje, se po nějaké době může snadno stát „neplatičem“ aniž by o tom věděl.

Nahrává tomu i situace, že zdravotní pojišťovna nemá povinnost vás informovat o tom, že vám za nějaký měsíc vznikl dluh. Záludnost dlužného zdravotního pojištění je v tom, že se dlužná částka zvyšuje o úrok 0,05% za každý den.

Pokud byste například za 3 měsíce neuhradili minimální zdravotní pojištění (tj. 1971 Kč měsíčně), pak budete dlužit částku 3*1971 Kč, tedy 5913 Kč. A pokud tento dluh zůstane nějakou dobu neuhrazený pak:

Dluh celkem Z toho úrok
Za 1 rok 7 097 Kč 1 184 Kč
Za 2 roky 8 517 Kč 2 604 Kč
Za 3 roky 10 223 Kč 4 310 Kč
Za 5 roků 14 724 Kč 8 811 Kč
Za 10 roků 36 661 Kč 30 748 Kč

Takže za pár let se i z malého dluhu může stát několikanásobně vyšší částka.

Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění

To, jak zjistit dluh na zdravotním pojištění, se může mírně lišit podle konkrétní zdravotní pojišťovny, v zásadě by ale u všech měly fungovat alespoň některé, z níže uvedených možností (budeme uvádět příklady pro pojišťovnu VZP, která má aktuálně nejvíce klientů).

Dotaz na dluh na pobočce zdravotní pojišťovny

Zjistit výši případného nedoplatku nebo dluhu, by mělo být možné na pobočce každé zdravotní pojišťovny. Podobné ověření by nemělo být zpoplatněno. Pokud klient nemá u pojišťovny žádný dluh, pak je možné získat i potvrzení o bezdlužnosti. Pokud jsou nalezeny nějaké nesrovnalosti v platbách zdravotního pojištění, klient obdrží jejich výpis.

Žádost o potvrzení bezdlužnosti

Žádost po potvrzení bezdlužnosti je také možné u zdravotní pojišťovny podat poštou. Nebo obvykle i elektronicky – zde ale bývá vyžadován buď elektronický podpis, nebo mít zpřístupněnou datovou schránku.

Kontrola dluhů na zdravotním pojištění přes internet

Některé pojišťovny pak svým klientům nabízí přístup do internetového (webového) rozhraní, kde mohou vidět stav svého účtu. Například u VZP je to aplikace Moje VZP (https://moje.vzp.cz/). Zde pak klient pojišťovny najde nejenom kompletní výpis všech úkonů, které byly „naúčtovány“ na jeho kartu (ošetření u lékaře, v nemocnici apod.), ale současně i přehled všech předepsaných plateb a jejich úhradu. Aplikace pak umožňuje nastavit i pravidelné zasílání upozornění, pokud není něco v pořádku.

Zobrazení dlužníků na internetu

V případě velkých dluhů na zdravotním pojištění, jsou tyto informace i veřejně dostupné na internetu. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna takto zobrazuje všechny dlužníky, jejichž dluh je vyšší než 300 000 Kč. To se ale reálně týká spíše zaměstnavatelů, firem nebo OSVČ. Běžný člověk by musel zdravotní pojištění neplatit hodně dlouhou dobu, aby se dostal na takto vysokou částku

Dluh na zdravotním pojištění a exekuce

Dluhy na zdravotním pojištění samy od sebe nezmizí. Pojišťovny je poměrně důsledně vymáhají. Ano, někdy se zdá, že se nic naděje. Několikrát nezaplatíte, ať už vědomě, nebo jen z neznalosti. A dlouho se nic neděje. Třeba i několik roků. Ale tím dluh nezmizel a jednou se může objevit v podobě exekučního příkazu.

Dluhy na zdravotním pojištění pak patří mezi přednostní pohledávky. To v praxi znamená, že pro jejich vymožení formou exekučních srážek ze mzdy může být využita větší část platu než pro jiné pohledávky.

 1. Dobry den ja bych se chtela septat jestli by jste mohly sjistit kolik mam dluh na sdravotnim pojisteni prosimin te nejde mi pismeno( tak pisu S dekuji

 2. Som občan Slov.republiky,trvale byvam v Novom meste na Morave od 1.01.2019 mi bol priznaný český duchod poledných cca 15r som platil VZP v čes rep mohol by mi nekdo kompetentný dat odpoved kto za mne teraz plati zdravotne poisteni a či je tam nejaký dluh aby som to riešil a pripadne aký postup Za skoru odpoved vopred dekuji

 3. Dobry den,chtěla bych si zjistit stav pohledavek na socialnim a zdrav pojisteni.Socialni pojisteni splacim a zdravotni mam zřejmě zaplacene již celé, ale pres to to chci mit ofiko potvrzené.Jaky formular mam tedy poslat na zmíněné úřady,?Jedna se take o potvrzeni bezdluznosti?Chci si to vyžádat přes svou datovou schranku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *