Exekuce na účet 2024 – může exekutor zabavit i nezabavitelné minimum?

Pokud je nařízena exekuce na mzdu (nebo jiný příjem) a exekuce na účet v bance současně, pak nemáte šanci získat nezabavitelnou část výplaty, která vám bude chodit na účet. Zablokování nezabavitelné části mzdy je ale nepřípustné. Při exekuci je nárok na chráněný účet.

Při exekuci, vám sice na jednu stranu zákon zaručuje nezabavitelné minimum, na druhou stranu ale může velmi snadno nastat situace, kdy při exekuci zůstanete úplně bez prostředků.

Taková situace nastává velmi často. Pokud exekutor nařídí srážky ze mzdy, pak vám z výplaty zůstane jen nezabavitelná částka. Pokud ale současně dojde i k exekuci na bankovní účet (kterou může nařídit ten stejný exekutor, nebo jiný, pokud máte více exekucí), tak se k této nezabavitelné částce jednoduše nedostanete.

Můžete v bance požádat pouze o jednorázový výběr trojnásobku životního minima (v roce 2024 je to 14 580 Kč). A také můžete banku požádat o nový chráněný účet. Jeho založení ale může zabrat nějakou dobu. Na tento chráněný účet, by vám následně banka automaticky převáděla všechny příchozí platby, které nemají podléhat exekuci

Exekuce na účet v bance a mzdu současně

To, že máte nařízeny srážky ze mzdy a současně dojde i k zablokování bankovního účtu, je poměrně obvyklá situace.

Exekutor, může při vymáhání pohledávky postupovat podle svého uvážení. Zákon mu nejenom umožňuje, ale přímo nařizuje, aby při vymáhání pohledávky využil všechny dostupné prostředky.

Je tedy možné, aby exekutor nařídil jak srážky ze mzdy, tak i exekuci na účet v bance nebo i zabavení majetku. Nic mu nebrání, aby všechny tři typy exekuce probíhaly současně.

Ještě častější je ale situace, kdy má dlužník více exekucí. Jeden exekutor mu nařídí exekuci na plat. A další, aby alespoň něco získal, nařídí exekuci na účet.

To je dáno tím, že pokud máte více exekucí, tak jsou srážkami ze mzdy uspokojovány postupně.

Pokud by chtěl druhý exekutor získat peníze srážkami ze mzdy, musel by čekat, než bude splacena první exekuce (výjimkou je situace, kdy se jedná o kombinaci přednostní a nepřednostní pohledávky, které případně mohou být spláceny současně – záleží i na jejich pořadí).

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance

Pokud dojde k zablokování účtu v bance (z důvodu exekuce), pak máte nárok na nezabavitelné minimum. Na rozdíl od exekuce na mzdu (kdy se nezabavitelné minimum vypočítá každý měsíc), ale při exekuci na účet máte nárok pouze na jedno nezabavitelné minimum.

Z účtu, postiženého exekucí, si tak můžete peníze vybrat jenom jednou. Podle zákona máte nárok na trojnásobek životního minima.

Výše nezabavitelné částky při exekuci na účet se měnila během epidemie COVID, kdy byl nárok až na čtyřnásobek životního minima. Původně býval nárok na dvojnásobek. Naposledy se to změnilo od začátku roku 2022. V roce 2024, je nyní nárok na trojnásobek životního minima.

Životní minimum se v roce 2024 nemění. Aktuálně je životní minimum jednotlivce 4860 Kč:

 • Nezabavitelná částka při exekuci na účet od 1. ledna 2024 = 14 580 Kč

Toto nezabavitelné minimum ale získáte jen jednou. V dalších měsících už máte „smůlu“. Pokud by vám na účet chodila nezabavitelná část výplaty, pak se k ní jednoduše nedostanete. A po celou dobu exekuce byste byli zcela bez příjmu.

Zbavení nezabavitelné částky ze mzdy, je při exekuci na účet nepřípustné

To, že vám exekutor takto zablokuje nezabavitelnou částku, je ale nepřípustné.

Rozhodl o tom Ústavní soud již v roce 2016. Pokud vám na účet v bance přijde nezabavitelné minimum (po exekuci na mzdu, na důchod nebo na jiný příjem), pak by jej exekutor neměl zabavit.

Na obranu exekutora je ale nutné uvést, že když vám nařídí exekuci na účet, tak od banky nedostane informaci o tom, kolik máte na účtu peněz. Nebo jestli vám tam chodí nějaký příjem a z jakého zdroje. Exekutor tedy nemusí vědět o tom, že vám zablokoval i nezabavitelnou částku.

Musíte to tedy řešit sami. Měli byste se obrátit na exekutora (který nařídil exekuci na účet v bance) a podat návrh na částečné zastavení exekuce. Měli byste uvést, o jakou částku se jedná (nezabavitelné minimum).

Je potřeba uvést všechny relevantní informace. To, že máte další exekuci na plat, že vám z platu zaměstnavatel provádí srážky, a že vám na účet chodí jen nezabavitelné minimum. Všechny skutečnosti je potřeba doložit příslušnými dokumenty.

Na základě tohoto návrhu, by vám měl exekutor uvolnit alespoň tu nezabavitelnou částku, která vám tam chodí po exekuci na plat.

 • Analogicky by se postupovalo, pokud by se jednalo o exekuci na jiný příjem. Nezabavitelné minimum se spočítá stejně, i při exekuci na důchod, na nemocenské dávky, na mateřskou nebo na rodičovskou.
 • Podobně by se dala řešit i situace, kdy by vám na účet chodily nějaké sociální dávky, které nepodléhají exekuci. Jedná se například o příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné noze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení).

To znamená, že pokud u vás dojde k exekuci na účet v bance a exekuci na mzdu současně (nebo jiný příjem), je to potřeba začít řešit. Jinak budete opravdu i několik měsíců bez příjmu.

Chráněný bankovní účet pro dlužníky v exekuci 2024

Tuto složitou situaci, kdy vám na jednu stranu zůstane nezabavitelná část mzdy, ale ta je současně zablokována exekucí na účet, řeší novela zákona.

Od poloviny roku 2021, je nově možnost, zřízení chráněného účtu pro lidi s exekucí. Pokud by vám exekutor zablokoval účet v bance, můžete se nyní se obrátit na banku a požádat o zřízení chráněného účtu.

Na tento chráněný účet by pak exekutor nemohl „sáhnout“. Vy byste pak měli možnost si tam po dobu exekuce, posílat nezabavitelnou část výplaty nebo třeba sociální dávky (na které se nevztahuje exekuce).

Zřízení tohoto bankovního účtu, by vám měla banka umožnit bez toho, že by si účtovala nějaké extra poplatky. Cena za zřízení chráněného účtu by měla být stejná, jako založení nového účtu u dané banky (tedy podle ceníku banky, u většiny bank v ČR je založení nového účtu zdarma).

 1. Proč se těch exekutorů pořád zastáváte.Exekutor velmi dobře ví, že peníze jednou jím exekuované přijdou na účet a už by je neměl brát. Zaměstnavatel mu prozradí kam zbytek peněz poslal. Exekutor jedná protizákonně a vy ho chudáčka ještě snad budete litovat. To je hnus.

 2. Dobrý den prosím vás jsem matka samoživitelka bez otce na rodičovské dovolené která činní 10000 Kč na 3 roky. K tomu mi chodí na účet příspěvek na bydlení ve výši 5200 Kč. Po zaplacení nájmu a všeho potřebného pro mého 2leteho syna nám nezbyde skoro nic. Exekutorský úřad jsem informovala a snažila se alespoň něco splácet ale bohužel poslední 2 měsíce jsem nemohla poslat splátku jelikož jsem měla operaci kolene a neměla jsem jak peníze na splátku vydělat. Poslední řodičák a příspěvek na bydlení co mi přišel na účet zmizel a ještě je na úctě mínus 22 000. A já nemám ani na pleny ani na zaplacení nájmu. Mohu něco dělat. Exekutor má úřední i tel.hodiny jen ve středu. Pokoušela jsem se o kontakt tel. Email..ale žádná odezva ..děkuji moc za radu

  1. Příspěvek na bydlení nepodléhá exekuci vůbec (nesmí být zabaven). Z rodičovského příspěvku 10 0000 Kč vám exekutor reálně nic strhávat nemůže (nezabavitelné minimum je vyšší než tato částka). Pří exekuci na účet, je to trochu složitější. Od 1.7.2021 můžete banku požádat o založení chráněného účet, ten vám banka založení zdarma, a na něj vám bude chodit rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení a exekutor tento účet nebude moci postihnout. Do té doby je možné požádat o „částečné zastavení exekuce na účet“ – v žádosti doložit, že vám na účet chodí pouze nezabavitelné částky, ale než se to vyřeší tak to může nějakou dobu trvat. Rychlejší bude případně se obrátit na ÚP a nechat si zmíněné dávky vyplácet složenkou na poštu, to vám změní už od dalšího měsíce. Pokud jste na účtu v mínusu, tak si z něj aktuálně ani nemůžete vybrat nezabavitelnou částku, jinak byste měla nárok na jednorázový výběr částky 15 440 Kč (od 1.7.20218 je to 11 580 Kč).

 3. Takže si nemohu vybrat ani to málo co mi přišlo na účet příspěvek na bydlení a řodičák? Než mi to včera zablokovala ta exekuce?

  1. Pokud na účtu peníze máte, tak se můžete obrátit na banku a požádat o jednorázový výběr částky až do 15 440 Kč. Pokud jste ale na účtu v mínusu, tak to zřejmě nepůjde …

 4. Češi jsou lháři podvodníci a čím je větší hajzl a zná zákony tím je víc chráněný od státu!! Kdo si nepomůže sám nepomůže mu nikdo!!! Stydím se ze jsem Čech je mi s těhle situací zle! Ale odkaz mohu poslat! Odvolání na základní listinu práv a svobod,kde základní jednotkou státu je rodina a dítě + rodič podléhají zvláštní ochraně,ke které se ČR zavazuje podepsáním mezinárodních úmluv. A tímto opět Česká Republika porušuje zákony jako celek. Ale dokud budeme! s omluvou,takový přizdisráčové kteří se nechají zastrašit a oblbnout kecama úředníků a státních zaměstnanců,kteří jsou k tomu nuceni proti své vůli a ze strachu mlčí,nic se nezmění a bude jen hůř!

 5. Dobrý den. Může my jiní exekutor “Z jiné pohledávky“ zabavit, vozidlo nebo jej vyžadovat?? které řádně splácím dál leasingové společnosti ??

  Co se stane po doplacení poslední splátky leasingu ? Dojde automaticky k zabavení vozu jiným exekutorem ?? než dojde k přepsání na jinou osobu ??

  A poslední dotaz. Co se stane pokud během jiných exekucí si u leasingové společnosti domluvím že si vůz doplatím. A budu chtít pak nechat napsat vůz na jinou osobu. Je to možné ? nebo my opět hrozí exekuční zabavení vozu.

 6. Dobrý den. Dostal jsem elektronický dopis od advokáta od P.Vrbeckého s tím že mám dluh u společnosti Generalli u svého spisu uvadí kromě mého jména také adresu na které se již nenacházím a nebydlím na naní. Bydlí tam cizí lidé.

  Ale posílal to i doporučeně jen s tím že dopis posílal na adresu místa trvalého pobytu.

  Jak tomuhle mám rozumět ?? To v případě exekuce půjde exekutor tam kde advokat uvadí ve spisu adresu starou ??

  P.Vrbeckemu advokatovy byl napsan e-mail s tím že na staré adrese se nenacházím a není ani na mém občanském průkaze. P. advokat mne ignoruje. A stále uvádí starou adresu.

  Na občanském průkaze ale mám bydliště nové a jinde.

  Poslední dotaz. Jak je to s nezabavitelnou částkou v exekuci ? “U exekucí na účet i na mzdu“ Automaticky budu od zaměstnavatele dostávat minimální nezabavitelnou částku na účet ?? a nebude my sebrána? nebo budu muset exekutorům nějak dokladat pisemně kde bydlím a zároven budou provádět vypočty normativ nakladu na bydlení ze ziskanych informací ode mne ?? a podle toho dostanu nějakou část peněz.
  Předem děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *