Chráněný účet při exekuci – založení bude možné až od července (od 1. 7. 2021)

Nový chráněný účet v bance při exekuci, bude možné založit až od 1. července 2021. Senátoři definitivně schválili odklad této novinky, která by měla pomoci lidem v exekuci. Společně s tím, bylo schváleno zvýšení nezabavitelné částky, nebo omezení exekucí na majetek z důvodu epidemie COVID.

Včera (31. března 2021), Senát definitivně schválil odklad chráněných účtů při exekuci. Tato novinka, měla původně startovat hned od začátku dubna (od 1. 4. 2021). Nakonec byl ale odhlasován 3 měsíční odklad, a chráněné účty při exekuci, tak začnou fungovat až od poloviny roku 2021 (od 1. července 2021).

Změny exekucí během epidemie koronaviru COVID v roce 2021

Senátoři ale neschvalovali jenom samotné odložení chráněných účtů. Současně byly schváleny i dvě podstatné změny, které se týkají exekucí. Důvodem je opět průběh epidemie koronaviru COVID.

  • Od 1. 4. 2021 do 30. 6. 2021 se zvyšuje nezabavitelná částka při exekuci na účet na 4 násobek životního minima = 15 440 Kč
  • Od 1. 4. 2021 do 30. 6. 2021 se omezuje provádění mobiliárních exekucí (exekuce na majetek) a provádění dražeb nemovitostí, které slouží k bydlení dlužníka v exekuci

Podobné změny exekucí, v souvislosti s epidemií koronaviru COVID-19, platily již v průběhu roku 2020, a na začátku roku 2021.

Chráněný účet při exekuci se odkládá až na července 2021

Nový chráněný účet pro lidi s exekucí na účet v bance, měl začít od začátku dubna 2021. Příslušný zákon byl schválen na začátku roku 2021. Tato novinka, měla umožnit založení nového bankovního účtu, který by nemohl být postižen exekucí.

Lidé se exekucí na účet v bance, by si tak mohli založit nový bankovní účet, na který by jim mohla chodit například nezabavitelná část výplaty (po exekuci na mzdu), nebo i jiné příjmy, které by neměly podléhat exekuci (například různé sociální dávky apod.).

Vzhledem k tomu, že se schválení zákona o chráněném účtu několikrát odkládalo, tak se zákon nakonec schválil až relativně pozdě.

Banky tak měly poměrně málo času, na implementaci všech změn, do svých interních systémů. Na základě toho, poslanci navrhli krátkodobé odložení účinnosti nového zákona.

Příslušná novela, která odsouvá vznik chráněných účtů, byla „na poslední chvíli“ schválena v Senátu (schváleno bylo 31. 3. 2021). Senát odklad schválil jen den, před původním termínem začátku chráněných účtů.

Kdy bude možné založit nový chráněný účet při exekuci?

Nový termín, od kdy bude možné založit chráněný bankovní účet, se tak odsouvá až na začátek července 2021. Novinka začne fungovat od 1. 7. 2021 (tentokrát se to už snad nebude dále měnit).

Jaké budou podmínky pro založení chráněného účtu od července 2021?

Ten, kdo má exekuci na účet v bance (novou, nebo již z dřívější doby), se bude moci od 1. 7. 2021 obrátit na svoji banku (stejnou, jako u které má zablokovaný účet od exekutora), a požádat o založení chráněného účtu.

Založení chráněného účtu, by měly umožnit všechny banky, které působí v ČR.  Chráněný účet by ale měl být vždy zakládán v té bance, kde již máte běžný účet postižený exekucí. Pokud má někdo více bankovních účtů, které jsou postižené exekucí, tak si musí zvolit pouze jeden účet (jednu banku), ke kterému si nechá vytvořit chráněnou alternativu.

Chráněný účet tedy může být jen jeden. Každý chráněný účet, by měl být jednoznačně identifikován, tak aby bylo možné dohledat, zda si dlužník s exekucí nezakládá více chráněných účtů.

Jak bude chráněný účet „chránit“ finanční prostředky dlužníka v exekuci?

Na základě podané žádosti, by měla banka prostřednictvím soudu a exekutora, identifikovat zdroje plateb, které nemohou být postiženy exekucí (nezabavitelná část platu nebo jiného příjmu, sociální dávky, základní nezabavitelné minimum při exekuci na účet apod.).

Na chráněný účet bude možné nechat posílat například:

  • Nezabavitelnou část výplaty od zaměstnavatele
  • Nezabavitelnou část důchodu (starobního či invalidního)
  • Nezabavitelnou část podpory v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci
  • Sociální dávky, které nepodléhají exekuci (příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze, jednorázové sociální dávky, apod.).
  • Výživné
  • Další příjmy, které nepodléhají exekuci (mateřská, nemocenská, rodičovská, ošetřovné, apod.)

Bude možné na chráněný účet vložit peníze v hotovosti?

Na chráněný účet nebude možné vkládat peníze v hotovosti. Nebude na něj možné posílat ani peníze z jiných účtů, než z těch, které již byly identifikovány.

Chráněný účet, tak nebude fungovat, jako ochrana všech vašich možných finančních příjmů. Ale jen těch, které vám přiznává zákon (nezabavitelná část platu či jiného příjmu, nebo příjmy, které podle zákona nepodléhají exekuci).

Na účet tak bude možné převádět pouze peníze od plátců, kteří jsou jasně určeni, a u nichž je jasné, že tyto finanční prostředí ze zákona nepodléhají exekuci.

Jak dlouho bude trvat založení nového chráněného účtu?

Založení nového chráněného účtu (od 1. července 2021), by nemělo být nijak složité. Pro dlužníka v exekuci, by to mělo znamenat jen jednu návštěvu banky, kde předloží své osobní doklady a vyplní příslušné formuláře.

Samotné založení nového účtu, by mělo být provedeno během několika dnů (banka si musí vyžádat informace od soudu a exekutora).

Kolik bude stát založení chráněného účtu a jaké budou poplatky?

Zákon bankám zakazuje, aby za založení chráněného účtu požadovaly nějaké extra vysoké poplatky. Banky budou moci požadovat jen běžný poplatek, za založení nového účtu.

U chráněného účtu nebudou moci banky účtovat ani nějaký extra poplatek, za vedení bankovního účtu zatíženého exekucí (jako to některé banky dělají nyní, u běžného účtu s exekucí).

Mohou být účtovány jen běžné bankovní poplatky, podle běžného ceníku. Jako jsou například poplatky za příchozí/odchozí platby (většina bank je má nulové), poplatky za výpis z bankovního účtu apod.

  1. Dobrý den, chci se zeptat. Četla jsem na netu, že pokud si zřídim chráněny účet, že na poprvé mi může exekutor na účet sáhnout a peníze, které mi přijdou na účet od zaměstnavatele již očištěný o srážku exekuce mi může exekutor zabavit. Já bych si potom následně musela zadat u banky a banka mi poskytne náhradu v podobě trojnásobku životního minima…je to pravda? Může mi exekutor někdy ať je to na poprvé nebo jindy na tyto peníze sáhnout? Beru že tam budou jen peníze po řádne srazce od exekutora. Děkuji za odpověď. Ráčilová

    1. Chráněný účet si nemůžete založit předem, ale až poté co vám exekutor zablokuje běžný účet v bance. Takže ano. Exekutor vám zablokuje běžný účet a vy budete mít nárok jen na trojnásobek životního minima (11 580 Kč) a následně požádáte banku o chráněný účet. Na chráněný účet už exekuce nebude možná. Ten původní běžný účet ale zůstane dále zablokovaný.

  2. Dobře dík za odpověď…takže když už mám na původní účet exekucí cca dva roky a nyní si zalozim chráněny…tak chápu to dobře, že kdy už dýl na původní účet exekucí mám tak teď když si zalozim chráněny a přijde mi tam první výplata po stržení exekuce tak nemusim mít strach že by mi to exekutor obstavil? Jak píšu dle výpisu i ze soudu mám na původním úctě konkrétně v Moneta Bank exekuci již dýl…tak nemusím mít strach o založení a obstavení chráněného účtu???děkuji za odpověď Ráčilová.

    1. Až bude možné založení chráněného účtu (od 1.7.2021), tak si zajdete do banky, a zde požádáte o chráněný účet. Banka sama bude kontaktovat exekutora a soud. Na chráněný účet vám pak budou převáděny nezabavitelné částky (např. část platu, sociální dávky apod.). Ty exekutor nebude moci nijak postihnout …

  3. Jen podotýkám že jsem na původní účet exekuci měla ale o minimum jsem zadat nemusela, protože mi byl obstaven v době kdy jsem jej již nepoužívala..
    Takže pokud mám chráněny na něj tedy nikdo nemůže…z exekutorů…pardon že se tak ptam ale mám strach abych nepřišla o peníze..děkuji Ráčilová

    1. Chráněný účet nemůže být postižen exekucí = jinak by to nedávalo smysl. Jediné co je možné, že soud z nějakého důvodu poručení podmínek (velmi hypotetická situace), odejme účtu statut chráněného, pak by se z něj stal opět běžný účet. To je ale poměrně nepravděpodobná situace.

  4. Dobrý den když nemám už několik let žádný bankovní účet, protože vždy byl zablokován exekutorem a poté úplně zrušen. Můžu si chráněny účet založit a nechat si tam zasílat invalidní důchod, který mi chodí složenkou.

  5. Dobrý den, mam zablokovaný účet od exekutora u banky. z bankou jsem domluvený jakmile bude moci od 1 .července 2021 možnost udělat chráněný účet,tak ho ihned zavedeme.moje otázka k vám je taková.
    zajímá mě když mě bude zaměstnavatel posílat mzdu na chráněný účet a nebo důchod, socialni dávky apod.
    to musím schanět účty od těchto příjemců nebo si je banka sežene. protože když já třeba v práci od 1 července změním v práci účet a nahlásím nový chráněný účet aby mě na něj zaměstnavatel posílal nezabavitelný příjem. protože jsem četl že banka bude hlásit exekutorovy a soudu odkud jdou mé příjmy aby mě to soud schválil…další otázka je? když mě přijde nezabavitelný příjem z práce, budu moci z chráněného účtu posílat převodem na účet mé partnerky na nájem. další otázka…budu moc z chráněného učtu moci převádět peníze a nebo nakupovat zboží na internetu? další otázka. můžu si na chráněném účtu šetřit peníze z nezabavitelných příjmu a kolik mužů mít na účtě? poslední otázka-k zavedení chráněného učtu budu muset dokládat nějaké doklady od exekutora a nebo si zavolají tomu co mě zablokoval účet a nebo soudu….to je zatím na vás vše. předem moc děkuji za vaší pomoc.
    s pozdravem Pavel

  6. Dobry den.
    Pokud si na „chranenem uctu“ nasetrim z duchodu nejakou castku pro nenadalou zivotni potrebu, muze mi to exekutor zabavit?Nebo bude lepsi a bezpecnejsi onen „slamnik“ a nebo ucet na kamarada.Dekuji.Johan.

    1. Dobrý den, měla jsem účet u ČSOB, ale ten mi zrušili ale pohledávky které mám k bance splácím. Chtěla jsem si u nich zřídit chráněny účet abych nemusela exekuci platit složenkou ale bylo mi řečeno že to nejde. Předem děkuji za odpověď Jana

  7. Dobrý den,
    také mám dotaz ohledně chráněného účtu.
    Jak je to v případech OSVČ? Resp. když pracuji pro zaměstnavatele, ale jako OSVČ a výplatu mi musí posílat na účet, zároveň si však musím hradit zdravotní a sociální pojištění samostatně.

    Může mi na chráněný účet zasílat mzdu? Nebo musí na běžný účet, ze kterého se ztrhnou exekuce a zbytek budu muset převézt na chráněný účet?

    Mzda od zaměstnavatele mi bude chodit v čistém bez sociálního a zdravotního pojistění, které budu muset hradit sama. Exekuce se však vztahu na čistý příjem, který tyto hodnoty nezapočítává. Je nějak ošetřeno i toto? Například, že jako OSVČ nám bude ponechána částka v hodnotě tohoto pojištění? Upřímně z životního minima ještě hradit tyto poplatky, tak člověku OPRAVDU nic nezbyde.

    Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *