Exekuce a zablokování účtu – nezabavitelná částka 2021

Na začátku roku 2021 stále platí zvýšení nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance. Až do 28. 2. 2021 je možné při exekuci na účet dostat dvojnásobnou částku (15 440 Kč). Za běžných podmínek je to jen polovina (7 720 Kč). Výběr je při exekuci možný jen jednou.

Jednou z forem, jak může exekutor zajistit vymáhání neuhrazené pohledávky, je exekuce na bankovní účet. Co dělat, když dojde k zablokování účtu? Na co máte nárok, a jak to máte řešit? Podíváme se na to, jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance v roce 2021.

Exekuce a zablokování účtu – obvykle to zjistíte, až když je pozdě

Exekutor při vymáhání neuhrazeného dluhu (pohledávky), obvykle postupuje tak, že nejdříve nařídí provedení blokace (exekuce) bance a až poté vás informuje. Je to dáno tím, že pokud byste věděli o možnosti blokace účtu v bance, tak byste určitě vybrali všechny peníze a exekutor by měl smůlu.

Takže se o zablokování účtu obvykle dozvíte až tak, že si jdete vybrat peníze do bankomatu a ten vám je odmítne vydat (nebo vám rovnou „zabaví“ kartu). Nebo při placení v obchodě. Což může být docela trapná situace. Banka obvykle nemá povinnost, posílat vám nějakou informační SMS o tom, že došlo k blokaci.

Asi jediná prevence, jak se bránit zablokování účtu v bance od exekutora, je mít přehled o tom kolik a kde dlužíte. Pokud své dluhy nesledujete a neřešíte, pak vás může dostihnout exekuce.

Co dělat při exekuci na účet?

Jakmile je nařízena blokace účtu v bance, už toho moc nezmůžete. Můžete kontaktovat exekutora a dohodnout se s ním na jiné formě úhrady vašeho dluhu. Pokusit se dohodnout na splátkovém kalendáři, nebo na čemkoliv jiném. Exekutor ale nemá žádnou povinnost, vám vyhovět. O tom, jak bude postupovat při vymáhání exekuce, rozhoduje exekutor sám.

Při blokaci účtu v bance máte jenom jednu možnost, jak z účtu vybrat peníze. Zákon vám umožňuje, abyste po zahájení exekuce (blokace účtu) z účtu vybrali jednorázově částku odpovídající dvojnásobku životního minima.

Jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v roce 2021?

Při exekuci na účet v bance, si můžete jednorázově vybrat částku odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce. Tedy za předpokladu, že tyto peníze na účtu máte.

Životní minimum je v roce 2021 částka 3860 Kč. Za běžných podmínek, je při exekuci nárok na částku 7 720 Kč.

Během epidemie koronaviru došlo k dočasnému zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na účet. S platností až do roku 2021 (do 28. 2. 2021), se nezabavitelné minimum zvýšilo na čtyřnásobek životního minima. Tedy na částku 15 440 Kč.

V březnu 2021 se byl schválen návrh, aby byl opět nárok na čtyřnásobek životního minima. Od 1.4.2021 až do 30.6.2021 je opět nárok na 15 440 Kč – viz zde.

V první části roku 2021 (do 28. 2. 2021) je tedy nárok na jednorázový výběr částky 15 440 Kč. Od začátku března 2021 (od 1. 3. 2021), by to pak mělo být opět jen 7 720 Kč (pokud do té doby, neproběhne nějaká další změna či prodloužení platnosti té současné).

Tuto částku je ale možné z účtu vybrat, jen za předpokladu, že tam tyto finanční prostředky máte.

Exekuce na účet v bance a kontokorent

Při zablokování účtu v bance, často nastává situace, kdy vám banka zruší kontokorent (povolené přečerpání účtu do mínusu). Takže když vám pak přijde exekuce na účet, tak se rázem ocitnete v záporném zůstatku. A i když vám po blokaci účtu, ještě přijdou nějaké peníze, nemůžete je vybrat (ani výšeuvedené nezabavitelné minimum), protože na účtu nic není (je tam záporný zůstatek).

Jak získat peníze z účtu při exekuci

Pokud máte na účtu nějaké finanční prostředky, pak vám banka musí umožnit jejich výběr. Každá banka pro to může mít jiný postup. Často je nutné zajít na pobočku a tam vyplnit žádost. Výběr peněz běžnou formou (z bankomatu, bezhotovostním převodem ap.), obvykle není možný.

Banky si jsou této povinnosti vědomy. A tak většinou mají zpracovaný postup, jak toto nezabavitelné minimum získat. Stačí se podívat na webové stránky vaší banky, nebo kontaktovat klientskou linku, kde vám poradí.

Jak dlouho trvá exekuce na účet?

V zásadě platí, že exekuce na účet v bance může trvat hodně dlouho. Pokud máte na účtu dostatek peněz (k zaplacení dluhu), pak vše může být vyřízeno velmi rychle. Pokud zde peníze nejsou, a musí se čekat, než tam nějaké přijdou, pak to může trvat i měsíce, nebo roky.

Může exekutor zablokovat všechny účty – u různých bank?

Ano, není nic neobvyklého, že exekutor nechá zablokovat všechny vaše bankovní účty. V takovém případě máte nárok na výběr jednorázové částky (nezabavitelné minimum) pouze z jednoho bankovního účtu. Při pokusu vybrat peníze z dalších účtů u jiných finančních společností by tato žádost měla být zamítnuta.

Mohu si založit nový účet v jiné bance?

To, že vám exekutor nechal zablokovat účet v jedné bance, vás v zásadě nijak neomezuje, abyste si založili účet v jiné bance. U nové banky nemusíte nijak dokládat, že jste v exekuci. Banka zpravidla ani nemá možnost zjistit (při založení účtu), že jste v exekuci (podobné zjišťování banky provádí obvykle, jen když je budete žádat o půjčku nebo úvěr).

To, že si založíte nový účet u jiné banky, vás ale reálně před ničím nechrání. Exekutor může velmi rychle nechat zablokovat i tento nový účet. Záleží jen na aktivitě exekutora.

Zvýšení nezabavitelného minima u exekuce na účet během epidemie

Během epidemie koronavirus v roce 2020, byla schválena dočasná změna. Ta spočívá ve zvýšení nezabavitelné částka, na kterou je nárok při exekuci na účet. Během epidemie si dlužník může ze zablokovaného účtu vybrat čtyřnásobek životního minima. Tedy namísto běžných 7720 Kč je to během epidemie částka 15 440. Během edpidemie platí i různé další změny pro exekuce a insolvence. Tato změna platí až do roku 2021 (do 28. 2. 2021)

  1. Dobrý den. Syn, mě požádal, zda-li si může nechat posílat peníze na můj účet. Ohrožuje mě to? Vyplývají z toho nějaká rizika? Může exekutor zablokovat můj účet?
    Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *