Exekuce a zablokování účtu – nezabavitelná částka 2024

Při exekuci na účet v bance, je nárok na trojnásobek životního minima. V roce 2024 je to 14 580 Kč (životní minimum je 4 860 Kč). Při zablokovaném účtu v bance, je možné požádat o chráněný účet (peníze na chráněném účtu nemůže exekutor zabavit).

Jednou z forem, jak může exekutor zajistit vymáhání neuhrazené pohledávky, je exekuce na bankovní účet. Co dělat, když dojde k zablokování účtu? Na co máte nárok, a jak to máte řešit? Podíváme se na to, jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance v roce 2024.

Exekuce a zablokování účtu – obvykle to zjistíte, až když je pozdě

Exekutor při vymáhání neuhrazeného dluhu (pohledávky), obvykle postupuje tak, že nejdříve nařídí provedení blokace (exekuce) bance a až poté vás informuje. Je to dáno tím, že pokud byste věděli o možnosti blokace účtu v bance, tak byste určitě vybrali všechny peníze a exekutor by měl smůlu.

Takže se o zablokování účtu obvykle dozvíte až tak, že si jdete vybrat peníze do bankomatu a ten vám je odmítne vydat (nebo vám rovnou „zabaví“ kartu). Nebo při placení v obchodě. Což může být docela trapná situace. Banka obvykle nemá povinnost, posílat vám nějakou informační SMS o tom, že došlo k blokaci.

Asi jediná prevence, jak se bránit zablokování účtu v bance od exekutora, je mít přehled o tom kolik a kde dlužíte. Pokud své dluhy nesledujete a neřešíte, pak vás může dostihnout exekuce.

Co dělat při exekuci na účet?

Jakmile je nařízena blokace účtu v bance, už toho moc nezmůžete. Můžete kontaktovat exekutora a dohodnout se s ním na jiné formě úhrady vašeho dluhu. Pokusit se dohodnout na splátkovém kalendáři, nebo na čemkoliv jiném. Exekutor ale nemá žádnou povinnost, vám vyhovět. O tom, jak bude postupovat při vymáhání exekuce, rozhoduje exekutor sám.

Při blokaci účtu v bance máte jenom jednu možnost, jak z účtu vybrat peníze. Zákon vám umožňuje, abyste po zahájení exekuce (blokace účtu) z účtu vybrali jednorázově částku odpovídající trojnásobku životního minima.

Nově (od poloviny roku 2021), máte také možnost, požádat banku o zřízení chráněného účtu. Ten vám bank musí založit, a mohou na něj být převáděny některé příchozí platby (nezabavitelná část mzdy nebo jiného příjmu, sociální dávky a další příjmy, které nepodléhají exekuci). Na tento chráněný účet pak exekutor nemůže (viz dále).

Jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v roce 2024?

Při exekuci na účet v bance, si můžete jednorázově vybrat částku odpovídající trojnásobku životního minima jednotlivce (zedy za předpokladu, že tyto peníze na účtu máte).

Dříve býval při exekuci na účet nárok na dvojnásobek životního minima. Během epidemie COVID se to několikrát měnilo. Po nějaký čas, byl nárok i na čtyřnásobek životního minima. Naposledy se výpočet této částky měnil od 1. 1. 2022. I v roce 2024, je nárok trojnásobek životního minima.

Životní minimum je v roce 2024 částka 4860 Kč. Pro rok 2024, zatím nebylo schváleno žádné zvýšení

  • Nezabavitelná částka při exekuci na účet v roce 2024  = 14 580 Kč

Exekuce na účet v bance a kontokorent

Při zablokování účtu v bance, často nastává situace, kdy vám banka zruší kontokorent (povolené přečerpání účtu do mínusu). Takže když vám pak přijde exekuce na účet, tak se rázem ocitnete v záporném zůstatku. A i když vám po blokaci účtu, ještě přijdou nějaké peníze, nemůžete je vybrat (ani výšeuvedené nezabavitelné minimum), protože na účtu nic není (je tam záporný zůstatek).

Jak získat peníze z účtu při exekuci

Pokud máte na účtu nějaké finanční prostředky, pak vám banka musí umožnit jejich výběr. Každá banka pro to může mít jiný postup. Často je nutné zajít na pobočku a tam vyplnit žádost. Výběr peněz běžnou formou (z bankomatu, bezhotovostním převodem ap.), obvykle není možný.

Banky si jsou této povinnosti vědomy. A tak většinou mají zpracovaný postup, jak toto nezabavitelné minimum získat. Stačí se podívat na webové stránky vaší banky, nebo kontaktovat klientskou linku, kde vám poradí.

Jak dlouho trvá exekuce na účet?

V zásadě platí, že exekuce na účet v bance může trvat hodně dlouho. Pokud máte na účtu dostatek peněz (k zaplacení dluhu), pak vše může být vyřízeno velmi rychle. Pokud zde peníze nejsou, a musí se čekat, než tam nějaké přijdou, pak to může trvat i měsíce, nebo roky.

Může exekutor zablokovat všechny účty – u různých bank?

Ano, není nic neobvyklého, že exekutor nechá zablokovat všechny vaše bankovní účty. V takovém případě máte nárok na výběr jednorázové částky (nezabavitelné minimum) pouze z jednoho bankovního účtu. Při pokusu vybrat peníze z dalších účtů u jiných finančních společností by tato žádost měla být zamítnuta.

Mohu si založit nový účet v jiné bance?

To, že vám exekutor nechal zablokovat účet v jedné bance, vás v zásadě nijak neomezuje, abyste si založili účet v jiné bance. U nové banky nemusíte nijak dokládat, že jste v exekuci. Banka zpravidla ani nemá možnost zjistit (při založení účtu), že jste v exekuci (podobné zjišťování banky provádí obvykle, jen když je budete žádat o půjčku nebo úvěr).

To, že si založíte nový účet u jiné banky, vás ale reálně před ničím nechrání. Exekutor může velmi rychle nechat zablokovat i tento nový účet. Záleží jen na aktivitě exekutora.

Chráněný účet při exekuci na účet v bance v roce 2024

Od poloviny roku 2021, platí novela zákona, která přinesla novinku – chráněný účet při exekuci na účet v bance. Pokud má někdo blokaci bankovního účtu, tak se může obrátit na banku (kde má zablokovaný účet) a podat žádost o založení chráněného účtu. Je s tím sice nějaké „papírování“, ale není to nic příliš složitého.

Na chráněný účet, následně banka převádí příchozí platby. Jedná se především o nezabavitelnou část výplaty (nebo i jiného příjmu, jako je důchod, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, apod.). Dále se může jednat o různé sociální dávky (dávky hmotné nouze, příspěvek na živobytí, apod.).

S těmito finančními prostředky (na chráněném účtu), následně může dlužník s exekucí disponovat bez omezení, a žádný exekutor už na ně nemůže. Exekuce na původním účtu, ale zůstává i nadále.

  1. Dobrý den. Syn, mě požádal, zda-li si může nechat posílat peníze na můj účet. Ohrožuje mě to? Vyplývají z toho nějaká rizika? Může exekutor zablokovat můj účet?
    Děkuji za odpověď

  2. Syn je ve výkonu trestu a exekutor mu zablokoval invalidní důchod co může proti tomu dělat aby mohl platit pobyt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *