Exekuce a zablokování účtu – nezabavitelná částka 2020

O zablokování účtu v bance od exekutora se obvykle dozvíte, až když si jdete vybrat peníze do bankomatu nebo při placení v obchodě.

Jednou z forem, jak může exekutor zajistit vymáhání neuhrazené pohledávky, je exekuce na bankovní účet. Co dělat, když dojde k zablokování účtu? Na co máte nárok, a jak to máte řešit? Podíváme se na to, jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance v roce 2020.

Exekuce a zablokování účtu – obvykle to zjistíte, až když je pozdě

Exekutor při vymáhání neuhrazeného dluhu (pohledávky), obvykle postupuje tak, že nejdříve nařídí provedení blokace (exekuce) bance a až poté vás informuje. Je to dáno tím, že pokud byste věděli o možnosti blokace účtu v bance, tak byste určitě vybrali všechny peníze a exekutor by měl smůlu.

Takže se o zablokování účtu obvykle dozvíte až tak, že si jdete vybrat peníze do bankomatu a ten vám je odmítne vydat (nebo vám rovnou „zabaví“ kartu). Nebo při placení v obchodě. Což může být docela trapná situace. Banka obvykle nemá povinnost, posílat vám nějakou informační SMS o tom, že došlo k blokaci.

Asi jediná prevence, jak se bránit zablokování účtu v bance od exekutora, je mít přehled o tom kolik a kde dlužíte. Pokud své dluhy nesledujete a neřešíte, pak vás může dostihnout exekuce.

Co dělat při exekuci na účet?

Jakmile je nařízena blokace účtu v bance, už toho moc nezmůžete. Můžete kontaktovat exekutora a dohodnout se s ním na jiné formě úhrady vašeho dluhu. Pokusit se dohodnout na splátkovém kalendáři, nebo na čemkoliv jiném. Exekutor ale nemá žádnou povinnost, vám vyhovět. O tom, jak bude postupovat při vymáhání exekuce, rozhoduje exekutor sám.

Při blokaci účtu v bance máte jenom jednu možnost, jak z účtu vybrat peníze. Zákon vám umožňuje, abyste po zahájení exekuce (blokace účtu) z účtu vybrali jednorázově částku odpovídající dvojnásobku životního minima.

Jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na účet v roce 2020?

Při exekuci na účet v bance, si můžete jednorázově vybrat částku odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce. Tedy za předpokladu, že tyto peníze na účtu máte.

Od 1. 4. 2020 se zvyšuje životní minimum a díky tomu při exekuci na účet v bance můžete dostat více peněz. Do 31. 3. 2020 jste si mohli vybrat pouze částku 6 820 Kč. Od prvního dubna 2020 ale máte díky zvýšení životního minima nárok na částku 7 720 Kč. Tu si ale můžete vybrat pouze jednou, za celou dobu trvání exekuce na účet (blokace účtu).

Během epidemie koronaviru došlo k dočasnému zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na účet. S platností do konce roku (do 31.12.2020), se nezabavitelné minimum zvýšilo na čtyřnásobek životního minima. Tedy na částku 15 540 Kč.

Jak získat peníze z účtu při exekuci

Pokud jste se dozvěděli o tom, že máte zablokovaný účet v bance, výběr peněz není možný obvyklým způsobem. Jednou z prvních věcí, které banka při exekuci udělá, je to že vám zablokuje všechny karty (tedy platební, debetní karty k účtu). Takže z bankomatu si peníze nevyberete.

Peníze tak můžete vybrat jenom na pobočce, kde požádáte o vyplacení nezabavitelné částky. Každá banka pro to má trochu jiný postup, příslušný návod, jak to provést, byste měli najít na webu vaší banky.

Jak dlouho trvá exekuce na účet?

V zásadě platí, že exekuce na účet v bance může trvat hodně dlouho. Pokud máte na účtu dostatek peněz (k zaplacení dluhu), pak vše může být vyřízeno velmi rychle. Pokud zde peníze nejsou, a musí se čekat, než tam nějaké přijdou, pak to může trvat i měsíce, nebo roky.

Může exekutor zablokovat všechny účty – u různých bank?

Ano, není nic neobvyklého, že exekutor nechá zablokovat všechny vaše bankovní účty. V takovém případě máte nárok na výběr jednorázové částky (nezabavitelné minimum) pouze z jednoho bankovního účtu. Při pokusu vybrat peníze z dalších účtů u jiných finančních společností by tato žádost měla být zamítnuta.

Mohu si založit nový účet v jiné bance?

To, že vám exekutor nechal zablokovat účet v jedné bance, vás v zásadě nijak neomezuje, abyste si založili účet v jiné bance. U nové banky nemusíte nijak dokládat, že jste v exekuci. Banka zpravidla ani nemá možnost zjistit (při založení účtu), že jste v exekuci (podobné zjišťování banky provádí obvykle, jen když je budete žádat o půjčku nebo úvěr).

To, že si založíte nový účet u jiné banky, vás ale reálně před ničím nechrání. Exekutor může velmi rychle nechat zablokovat i tento nový účet. Záleží jen na aktivitě exekutora.

Zvýšení nezabavitelného minima u exekuce na účet během epidemie

Během epidemie koronavirus v roce 2020, byla schválena dočasná změna. Ta spočívá ve zvýšení nezabavitelné částka, na kterou je nárok při exekuci na účet. Během epidemie si dlužník může ze zablokovaného účtu vybrat čtyřnásobek životního minima. Tedy namísto běžných 7720 Kč je to během epidemie částka 15 440. Během edpidemie platí i různé další změny pro exekuce a insolvence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *