Minimální splátka exekuce 2024 – fixní srážky ze mzdy nebo z důchodu

V roce 2024 by se mělo projednávat zavedení minimální splátky exekuce. Nově by se mohlo na dluhy v exekuci srážet minimálně 1890 Kč. Dále se zvažuje i další snížení nezabavitelné částky – nově by se nezapočítávala manželka/manžel a celkové nezabavitelné minimum by bylo o 3176 Kč nižší.

Poté, co od začátku roku 2024 poměrně výrazně poklesla nezabavitelná částka (základní nezabavitelné minimum se od 1. 1. 2024 snížilo o 933 Kč), se na dlužníky v exekuci začíná pomalu chystat další „pohroma“.

Vláda začíná jednat o zavedení nové minimální splátky dluhů v exekuci. Pokud by byla tato změna schválena, tak by všichni lidé v exekuci, co mají alespoň nějaký minimální příjem, museli splácet minimálně 1 890 Kč měsíčně (resp. jednalo by se o 10% z minimální mzdy, takže by se to postupně zvyšovalo).

Nezabavitelné minimum, při kterém jsou možné srážky na exekuci až od vyššího příjmu, by tak už hrálo jenom menší roli.

Navíc se uvažuje o tom, že by se nezabavitelná částka znovu snížila – nově by se nezohledňovala manželka/manžel, takže celkové nezabavitelné minimum by mohlo být o dalších 3176 Kč nižší.

Minimální splátka exekuce – nová fixní srážka – minimálně 1890 měsíčně

To, o čem se mluví již nějakou dobu, se možná brzy stane realitou. Poté co vláda připustila poměrně velké snížení nezabavitelné částky, se připravuje další „bič“ na lidi v exekuci.

Během roku 2024, by se mělo projednávat zpřísnění podmínek pro exekuce. Nově by měla být zavedena minimální splátka dluhů v exekuci:

 • Minimální splátka exekuce by byla 1 890 Kč měsíčně (10% z minimální mzdy)
 • Minimální částka by se srážela bez ohledu na výši příjmu
 • Minimální splátky by bylo nutné platit i z důchodu (starobního nebo invalidního)
 • Minimální splátky by se týkaly i příjmů z nějaké brigády na dohodu DPP nebo DPČ
 • Minimální částka by se platila, i když by nezabavitelné minimum bylo vyšší než příjem

Fixní srážka na exekuce – nezabavitelné minimum už nebude tak „nezabavitelné“ jako dříve

Pro ilustraci si to můžeme ukázat na následujícím příkladu:

Pan Novák je v exekuci, momentálně je bez stálého zaměstnání a má příjem jenom z brigády na dohodu DPP ve výši 10 000 Kč měsíčně:

Jak je to nyní:

 • Příjem 10 000 Kč
 • Nezabavitelné minimum v roce 2024 = 12 705 Kč
 • Srážky na exekuci neproběhnou, protože nezabavitelná částka je vyšší, než příjem

Jak by to bylo při zavedení minimální splátky:

 • Příjem 10 000 Kč
 • Nezabavitelné minimum v roce 2024 = 12 705 Kč
 • Na exekuci by se strhla fixní částka 1 890 Kč

Z výše uvedeného příkladu je vidět, že nezabavitelná částka, by při zavedení minimální splátky, už nebyla tak úplně nezabavitelná.

Minimální splátka exekuce by dopadla jen na lidi s legálním příjmem

Jako každý „dobý úmysl“ naší současné vlády, má i tento trochu „mouchy“. Je sice dobré, že se snaží zajistit, aby se lidé s exekucí úplně nevyhýbali placení dluhů. To je jistě chvályhodná snaha.

Na druhou stranu, zavedení minimální splátky dluhů v exekuci, ale vůbec nedopadne na ty, co se nejvíce vyhýbají placení dluhů. Ten, kdo pracuje jenom na černo, a nemá žádný oficiální/legální příjem, by byl i nadále nepostižitelný.

U exekuce by to s minimální splátkou bylo jiné než u insolvence. I u insolvence musí být placena minimální měsíční splátka (minimálně 2178 Kč měsíčně). Tam si to ale řeší dlužník sám ve vlastním zájmu – pokud neplatí ani minimální splátku, tak mu soud insolvenci zruší.

U exekuce to bude jiné – minimální splátku budou muset platit jenom ti, kdo mají nějaký legální příjem.

Týkalo by se to například invalidních nebo starobních důchodců (důchod se nedá brát načerno). Nebo možná i maminek na mateřské či rodičovské (i mateřská nebo rodičovská, patří mezi příjmy, které může zabavit exekutor, pokud jsou vyšší než nezabavitelné minimum).

Nebo i těch, kdo mají nízký příjem ze zaměstnání, takže se u nich nyní neprovádí srážky na exekuci kvůli tomu, že je nezabavitelné minimum vyšší, než kolik je jejich příjem.

Pokud někdo pracuje na černo, nemá žádné oficiální příjmy, tak nic neplatí ani teď. A nebude nic platit ani po zavedení této nové minimální splátky.

Je logické, že o zavedení minimální splátky, usilují především exekutoři. Pro ty jsou srážky ze mzdy nebo z důchodu, nejjistější metodou, jak vymáhat dluhy (pro exekutora je to celkem bezpracná metoda – pošle dopis zaměstnavateli nebo na ČSSZ, a pak už se ani moc nemusí starat).

Další snížení nezabavitelné částky v roce 2024

Od začátku roku 2024, došlo k poměrně výraznému snížení nezabavitelné částky. Zatímco v minulém roce, bylo základní nezabavitelné minimum 13 638 Kč (+3409,50 Kč z a další vyživované osoby), od 1. 1. 2024, došlo k poklesu na 12 705 Kč (+3176 Kč z další vyživované osoby).

Základní nezabavitelná částka, se od ledna 2024 snížila o 933 Kč. Pokud by to byl dlužník, který má manželku a dvě děti, pak se mu celkové nezabavitelné minimum snížilo dokonce o 1633 Kč.

Vláda údajně připravuje další změnu – plánuje se, že bude zrušeno zvýšení nezabavitelné částky za manželku/manžela.

Nyní se základní nezabavitelné minimum zvyšuje o ¼ za každou další vyživovanou osobu (manžel, manželka nebo dítě).

Nově by se ale manžel/manželka nepočítala. A u dlužníka, který má manželku, by se celková nezabavitelná částka snížila o dalších 3176 Kč.

Minimální splátka nebo snížení nezabavitelné částky zatím neplatí

Výše uvedené změny ale zatím neplatí. Zatím se ani nejedná o nějaký finální návrh na změnu zákona, který by již procházel schvalovacím procesem.

Podle dostupných informací, jsou ale tyto změny již předběžně projednány, a je poměrně velká pravděpodobnost, že se budou schvalovat již během roku 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *