Vzor: Návrh na zastavení exekuce na účet v bance

Do 30 dní, od vyrozumění o zahájení exekuce, byste exekutorovi měli poslat návrh na zastavení exekuce. Pokud bude vypracován správně, měl by se jím exekutor zabývat

V případě, že vám exekutor zablokuje účet v bance (exekuce přikázáním pohledávky na účet povinného), na který vám současně chodí pouze nezabavitelná část mzdy nebo třeba důchodu, která vám má dle zákona zůstat po provedení exekučních srážek ze mzdy, pak je možné se bránit.

Do 30 dní, od vyrozumění o zahájení exekuce, byste exekutorovi měli poslat návrh na zastavení exekuce. Pokud bude vypracován správně, měl by se jím exekutor zabývat. Pokud by exekutor tomuto návrhu nevyhověl, další instancí je exekuční soud, který pak má pravomoc rozhodnout.

Níže jsme připravili vzor návrhu, na zastavení exekuce. Je to modelový příklad, který nemusí být použitelný pro všechny typy exekucí na účet v bance.

Jak zastavit exekuci na účet v bance

Prvním krokem by určitě mělo být to, že se spojíte s exekutorem. Pokud nevíte, který exekutor vám nechal zablokovat účet v bance, tak jsou v zásadě tři možnosti:

 • Zeptat se v bance = banka vám sice mnoho informací neposkytne (musí respektovat zákon na ochranu osobních údajů nebo třeba bankovní tajemství apod.), ale minimálně jméno exekutora nebo spisovou značku exekuce, by vám sdělit mohla
 • Zjistit si údaje v centrální evidenci exekucí = to je ale zpoplatněno, než danou informaci vyhledáte, může vás to stát i 200 – 400 Kč (podle počtu dotazů do databáze)
 • Zjistit informace u soudu v místě trvalého bydliště dlužníka

Jakmile zkontaktujete exekutora, můžete se pokusit i dohodu. Upozorněte ho na to, že jediné prostředky, které vám chodí na účet je nezabavitelná část platu nebo třeba důchodu, a požádejte ho o odklad nebo zastavení exekuce. Pokud nebudete úspěšní, pak je dalším krokem podání návrhu na zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu.

Vzor: Návrh na zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu

Máme zde modelový příklad. Pan Novák je vdovec, je v důchodu a pobírá starobní důchod. Kvůli dluhu 45000 Kč na něj exekutor uvalil exekuční srážky, kdy mu ČSSZ strhává část starobního důchodu. Zbytek – nezabavitelnou částku mu posílá na účet. Nyní ale pan Novák zjistil, že má zablokovaný účet v bance, takže je zcela bez jakýchkoliv formačních prostředků. Podává tedy návrh na zastavení exekuce.

(jedná se o vzor – všechny uvedená jména, spisové značky a jednací čísla jsou smyšlená)

Mgr. Pavel Dvořák exekutorský úřad Šumperk

U vody 287/22

78701 Šumperk

 

Oprávněný: Petr Koudelka, nar. 27. 2. 1988, bytem Krátká 267/28, Šumperk 78701

Povinný: Petr Novák, nar. 28. 6. 1965, bytem Na Konečné 26, Šumperk 787 01

pro 45 000 Kč s příslušenstvím ke sp. zn. 123 EX 4567/2017

 

Věc: Návrh povinného na zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu

I.

Usnesením okresního soudu v Šumperku byla dne 10. 1. 2017, pod č. j. 123 EX 4567/2017-15 nařízena exekuce srážkami z důchodu a přikázáním pohledávky z účtu oprávněného Petra Koudelky, nar. 27. 2. 1988, proti povinnému Petru Novákovi, nar. 28.6.1965k uspokojení pohledávky ve výši 45 000 Kč s příslušenstvím.

Okresní soud v Šumperku pověřil k provedení exekuce soudního exekutora Mgr. Pavla Dvořáka, exekutorský úřad Šumperk.

Důkaz:

– 1x usnesení o nařízení exekuce ze dne 10. 1. 2017, č. j. 123 EX 4567/2017-15

II.

Na účet (č.ú. 1234-5678910/0100), který byl exekutorem postižen, je zasílán pouze starobní důchod, jak dokládám výpisy z účtu za posledních 6 měsíců. Tento důchod je mým jediným příjmem. Zároveň jsou mi prováděny z důchodu srážky, takže částky, které jsou na účet doručovány, tvoří nezabavitelné minimum jednotlivce. Vzhledem k tomu, že jsem vdovec a nemám nikoho, kdo by mě podporoval, nemám nyní žádné prostředky na zajištění nákladů spojených s bydlením, zaplacení jídla atd. Již jsem si zažádal o změnu způsobu výplaty důchodu, avšak změna proběhne nejdříve za dva měsíce. Protože mi už banka vyplatila dvojnásobek životního minima, v následujících dvou měsících zůstanu zcela bez příjmu. Žádám proto, aby byla exekuce přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu zastavena, případně alespoň odložena do doby, než mi bude změněna forma výplaty důchodu (do konce května 2017).

Důkaz:

– 1x výpisy z účtu za období říjen-prosinec 2016 a leden-březen 2017

– 1x rozhodnutí o přiznání starobního/invalidního důchodu

– 1x nájemní smlouva

III.

Vzhledem k výše uvedeným informacím povinný navrhuje, aby bylo vydáno následující usnesení:

Exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného vedená pod sp.zn. 123 EX 4567/2017 se zastavuje.

Pokud usnesení nevydá exekutor, navrhuje povinný, aby usnesení vydal exekuční soud.

 

V Šumperku dne 15. 3. 2017

 

……………………………..

Petr Novák (podpis)

Vzor: Návrh na zastavení exekuce ke stažení

Jak postupovat při podání návrhu na zastavení exekuce

Takto připravený návrh na zastavení exekuce poté doporučeně (!!) zašlete exekutorovi, který nařídil zablokování účtu v bance. Exekutor by pak měl na tuto žádost reagovat. Buď jí vyhovět, nebo ne. Pokud návrhu nevyhoví, musí ho postoupit exekučnímu soudu, který by pak měl vydat definitivní rozhodnutí. Pokud by návrhu nevyhověl ani exekuční soud, pak je nutné případně řešit odvolání k další soudní instanci.

 

 1. Dobrý den,ja jsem podal insolvenci je v řízení,už jsem v rejstříku a bylo mi sděleno že exekutor mi musi odblokovat účet,je to pravda děkuji

 2. Ústavní soud v roce 2016 rozhodl,že důchod obestavený u zdroje již nemůže být obestaven na účtě kam chodí a jak je vidno pány exekutory to vůbec nezajímá a jedou si svou. A nikdo je nepotrestá,přičemž záměrně a vědomě obchází nález ústavního soudu.Tato republika není právní stát,ale jeden velký bordel.

 3. Dobrý den manžel mi zatajil dluh před manželstvím díky tomu mám zablokovany účet a to neoprávněně pracuji a nemohu si založit nový účet manžel je ve vazbě a já jsem na všechno úplně sama nemám se jak bránit prosím poraďte mi děkuji

 4. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám exekuci na bankovní účet,jsem na úřadu práce,ale nedostávám peněžitou podporu v nezaměstnanosti,jelikož jsem neodpracovala 1 rok. Chtěla bych pozastavit částečně exekuci,jelikož mi chodí na účet alimenty pro mou nezletilou dcerku,kterou mám ve své péči. Jsem rozvedená samoživitelka a myslím si,že alimenty na mou dceru by se neměli stahovat do exekuce.Nebo podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost? Děkuji za pomoc

 5. Dobrý den .
  chtěl jsem se zeptat jak to je při zabavení podnikatelského účtu .
  Má na to exekutor právo ?
  Může omezit a ohrozit podnikání ?
  Pokud ano není to zneužití pravomoce ?
  Předem děkuji za pomoc a informace

 6. Dobrý den dostávám invalidní důchod na účet castka3700,Kč a pak sk 100eur jsem postižený na ruku právu nemám prsty jeden palec mám nejsem na úřadu práce nepobiram nic děti jsou dospělé mám 1exekuci Bohemia faktory soudil jsem se tady v Ostravě že dávám trvali příkaz na 500kc soudkine to akceptovala jenže už od května mi exekutor mi zablokoval účet dostal jsem s papír důchodového že mi nemůže nic brát jenže bere moje přítelkyně si dala poslat na můj účet nemocenskou snění sestřenka ji půjčila 4500,Kč na doplatek vody exekutor vzal pak mi povolil v květnu vibrat 4500kc a v.cervnu 1000kc v.cervenci .i nic. Nepovolí jo ještě. Vtom květnu jsem .mohl v banké vibrat 1500kc no teď mi zas přišel důchod 3600kc Už .i to nepustí .uzete mi poradit .děkuji kore robert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *