Chráněný účet pro dlužníky s exekucí bude již od dubna 2021 (od 1. 4. 2021)

V parlamentu byla definitivně schválena novela zákona, která umožní od 1. 4. 2021 založení chráněného bankovního účtu. Z tohoto účtu nebude moci exekutor nic zabavit. Lidé s exekucí si tam mohou nechat posílat nezabavitelnou část mzdy, sociální dávky, výživné apod. Od dubna se zvýší i nezabavitelné minimum při exekuci na účet na trojnásobek životního minima, tj. 11 580 Kč.
Aktualizace 1. dubna 2021:
Odklad chráněného účtu byl definitivně chválen v senátu 31. března 2021. Nový chráněný účet tedy bude možné získat až od 1. července 2021 – více informací zde.

V úterý 19. ledna 2021, byl v Parlamentu definitivně schválen zákon, který umožní vznik chráněného účtu pro dlužníky v exekuci.

Původně měl být tento chráněný účet k dispozici už od začátku roku 2021. Při prvním schvalování, ale zákon neprošel v Senátu a tak o něm museli poslanci rozhodovat znovu až nyní. Zákon byl ale schválen a tak by měl začít platit od 1. 4. 2021.

Od dubna se zvýší nezabavitelné minimum při exekuci na účet

Kromě chráněného účtu, přináší změna zákona i zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na účet v bance.

Podle běžných podmínek, byl doposud nárok na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima. Tedy na částku maximálně 7 720 Kč (2x 3860 Kč). Tento výběr je možný ze zablokovaného účtu provést pouze jednou, po celou dobu exekuce na účet.

Nezabavitelná částka se při exekuci v roce 2020 zvýšila v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. Po dobu epidemie – až do 28. 2. 2021 – je nezabavitelné minimum při exekuci na účet zvýšeno na dvojnásobek. Tedy aktuálně (do konce února 2021), je to 15 440 Kč. Následně by měly zase platit běžné podmínky.

Od dubna (od 1. 4. 2021), se nezbavitelné minimum při exekuci na účet zvýší na trojnásobek životního minima. Pokud se do té doby nezmění životní minimum, pak bude od 1. 4. 2021 nárok na částku 11 580 Kč.

Chráněný účet pro lidi s exekucí

Od dubna 2021 bude muset banka, kde má dlužník s exekucí vedený účet, umožnit založení nového bankovního účtu. Tento účet si dlužník může založit jen jeden, pouze u jedné banky. Banka by pak měla oznámit zřízení tohoto účtu všem soudům, které nařídily výkon rozhodnutí.

Na tento chráněný účet, se pak nebude vztahovat běžná exekuce. Ten, kdo bude mít nařízenou exekuci na účet, si bude moci v zaměstnání, na Úřadu práce, nebo u jiného subjektu, který mu na účet posílá peníze, změnit číslo účtu. A peníze, které mu přijdou na chráněný účet, nebudou podléhat exekuci.

Za zřízení tohoto chráněného účtu, pak banka nebude moci požadovat žádné zvláštní poplatky. Ani za zřízení chráněného účtu a ani za jeho vedení. Mohou být účtovány pouze běžné poplatky, které musí být stejné, jako u všech ostatních účtů (například poplatek za výběr v hotovosti, za výpis z účtu apod.).

Při exekuci na účet už nepřijdete o nezabavitelné minimum

Při souběhu exekuce na účet a na plat dlužníka, velmi často nastávala situace, kdy zaměstnavatel strhl z platu příslušnou částku a zbytek (nezabavitelnou částku) poslal na účet.

Účet byl ale zablokován od exekutora (třeba i jiného než nařídil exekuci na plat). A dlužník s exekucí si tak z účtu mohl vybrat jen jednorázovou částku (dvojnásobek nebo čtyřnásobek životního minima). A nic dalšího. Reálně tak lidem s exekucí, nezůstávalo ani nezabavitelné minimum, na které měli ze zákona nárok.

Tyto situace by už od dubna 2021, neměly nastávat. Pokud dojde k podobnému souběhu exekuce na účet a na mzdu, tak bude stačit založit nový chráněný účet (což by mělo být zdarma), a u zaměstnavatele nahlásit nové číslo účtu (chráněný účet).

To platí například i pro sociální dávky, výživné nebo jakékoliv jiné příjmy. Pokud dostáváte nějaké příjmy, které by neměly podléhat exekuci na účet, můžete si je nově nechat posílat na chráněný účet. A exekutor vám je nebude moci zabavit.

Lidé s exekucí, by tak nově měli mít garantováno, že jim vždy zůstane nezabavitelné minimum, nebo příjmy, které nepodléhají exekuci. Stejně tak budou moci provádět bezhotovostní platby.

Exekuci na účet v bance už nově nebude nutné řešit zakládáním účtu u nějaké zahraniční banky, dětského účtu, nebo dalšími fintami, které se dříve zkoušeli.

Od kdy je možné požádat banku o založení chráněného účtu?

Novela zákona, která přináší nový chráněný účet, by měla mít účinnost od 1. 4. 2021. Od začátku dubna, tak bude možné požádat banku o založení chráněného bankovního účtu.

  1. Dobrý den,jsem v 2 rok v insolvenčním řízení,mohu si také zřídit od 1.4.2021 ochranný účet? děkuji Kollmannová

  2. Dobrý den na chráněny účet mě po stržení exekuce zaměstnavatelem může přijít jakákoliv částka nebo je to nějak omezeno? Děkuji. Ráčilová

  3. Dobrý den, jeste se chci zeptat, mam vyšší příjem, pokud mi zaměstnavatel strhne exekuce a přijde mi to po stržení i třeba 20 tis je jedno kolik tam po stržení přijde,o nic nepřijdu?

    1. Pokud máte exekuci, tak to co vám zůstává je již nezabavitelná částka. Například při čisté mzdě 40.000 Kč, manželovi a dvou dětech to bude cca 30.000 Kč = to je ale částka, kterou vám už nemůže exekutor zabavit, tj. nezabavitelná část platu. A právě tu vám zaměstnavatel může posílat na účet, a na chráněném účtu už vám nebude moci být zabavena (správně by neměla ani u toho běžného, ale to je na jinou debatu).

  4. Dobrý den ještě jeden dotaz a chráněny účet si mohu založit u jakékoliv libovolné banky nebo jen u té co mám již účet v exekuci? Děkuji za odpověď.

  5. v zákoně se říká, že peníze na chráněném jsou před exekutory chráněny do výšky 3 násobku životního minima tak jak to opravdu je??????? Pokud na účtu našetřím 50000 nepřijdu o ně????

    1. V zákoně o chráněném účtu je explicitně uvedeno, že na chráněný účet nemůže být nařízen výkon rozhodnutí (exekuce). A To, o čem mluvíte vy, je nezabavitelná částka, která se týká exekuce na běžný (nechráněný) účet

  6. Dobrý den,
    dlužní si může založit účet jen jeden, u jedné banky. A co když má účty s exekucemi u více bank? (což je u dlužníků běžné) to si bude vybírat dlužník, kde si účet založí? a jak pozná další banka, že ten dlužník již chráněný účet má? děkuji

    1. viz např paragraf 304c „……Součástí žádosti je prohlášení povinného, že v jeho prospěch není v den podání žádosti veden žádný chráněný účet. …..“, nebo „….Zjistí-li peněžní ústav, že je ve prospěch povinného veden i jiný chráněný účet, učiní o tom oznámení soudům do 7 dnů od okamžiku, kdy takovou skutečnost zjistil. …..“ atd.

  7. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Když mám exekuci, ale číslo účtu nemám mohla bych si ten chráněný účet udělat? Děkuji

  8. Dobrý den, mohu se zeptat, může mi na chráněny účet posílat peníze i můj partner? Nebo by mi to mohl exekutor zabavit?

  9. Dobrý den,

    Dnes jsem si založil chráněný účet ale v bance mi bylo řečeno že mi tam muze přijít od zaměstnavatele část nezabavitelne mzdy do trojnásobku životního minima což je 11580kc vše nad to mi bude strženo tak já beru po stržení exekuce 16000 to se mi nevyplatí si tam zaslat mzdu abych měl 11 580 kc.

    Kolik teda mi tam přijde peněz 11580 nebo 16000 což je nezabavitelne minimum?

  10. Chtěla bych si založit chráněny účet. Beru18600 kolik by mi zůstalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *