Jak zjistit že mám dluhy nebo exekuce a kolik dlužím? (II. Část)

Dalším častým důvodem pro vysoké dluhy a exekuce v řádu desítek tisíc korun bývají nezaplacené pokuty třeba za jízdu načerno v MHD. V takovém případě ale není žádný centrální registr nebo nějaká databáze všech nezaplacených pokut.

V předchozí části článku jsme se dívali na to, jak zjistit jestli máte nějaké dluhy nebo dokonce exekuce. První díl tohoto návodu, jak postupovat, když chcete zjistit, kde všude máte dluhy, do jakých registrů se můžete podívat a kolik vás bude stát výpis, z některého z registrů najdete zde: Jak zjistit že mám dluhy nebo exekuce a kolik dlužím? (I. Část).

V prvním díle jsme ale zatím ani zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, jak zkontrolovat jestli někde nedlužíte. Takže budeme pokračovat dále.

Sociální a zdravotní pojištění

Povinnost platit sociální a zdravotní pojištění je dána zákonem. Mnoho lidí ale neví kdy, a co je případně potřeba hlásit své zdravotní pojišťovně. V mnoha případech za vás platí zdravotní pojištění stát, ale pokud to vy, nebo případně váš zaměstnavatel, pojišťovně nenahlásíte, pak vám může vznikat dluh na zdravotním pojištění.

Typickou situací tak může být třeba student, který ukončí nebo přeruší studium a chce si prodloužit prázdniny před tím, než začne pracovat. Během studia, za studenta platí zdravotní pojištění stát. Po jeho skončení, už to ale tak úplně neplatí. V takovém případě za studenta stát může platit zdravotní pojištěním třeba už jen za měsíc, ve kterém byla škola dokončena (neplatí tedy, že by platil vždy ještě za školní prázdniny).

Podobné jeto třeba i při ukončení zaměstnání. Pokud nebudete vedeni na úřadu práce a nenastoupíte hned do jiného zaměstnání, může vám začít vznikat dluh na zdravotním pojištění.

Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění

Kontrola toho, jestli nedlužíte něco na zdravotním pojištění je relativně snadná. A na rozdíl od výpisu z registrů v předchozím článku je to zde zadarmo. Stačí zajít třeba na pobočku vaší zdravotní pojišťovny, kde by vám měli na počkání a bezplatně vystavit výpis z vašeho účtu nebo vystavit potvrzení o bezdlužnosti.

Případně je možné získat výpis i elektronickou formou – zde se mohu podmínky lišit podle konkrétní zdravotní pojišťovny. Někde k tomu budete, potřeboval kvalifikovaný elektronický podpis nebo datovou schránku, jinde stačí i jen „jednoduchý“ email.

Více o tom jak zjistit dluh na zdravotním pojištění najdete zde.

Jak zjistit dluh na sociálním pojištění

Podobně jako u zdravotního pojištění, i u toho sociálního, může vzniknout dluh na pojistném díky nepozornosti nebo neznalosti. U obou pojištění jsou pak účtovány poměrně vysoké úroky z prodlení. Ty činí 0,05% z dlužné částky za každý den. Takže z dluhu několika stovek, či jednotek tisíc se za pár let může stát i několik desítek tisíc.

Dluh na sociálním si můžete zjistit na místní pobočce ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), tedy na OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení). Opět by to mělo být na počkání a zdarma. Nebo se můžete podívat i na eportal.cssz.cz kde je možné získat celou řadu informací v elektronické podobě (nejenom co se týká sociálního pojištění, ale i nároku na důchod, na nemocenské dávky apod.)

Více o tom jak zjistit dluh na sociálním pojištění, najdete zde.

Jak zjistit jestli nedlužím na daních

Abyste si případně zkontrolovali, jestli nemáte nějaký daňový nedoplatek, pak se můžete obrátit na Finanční úřad. Zde je možné požádat o potvrzení o bezdlužnosti (to ostatně často chtějí třeba banky při žádosti o hypotéku apod.). Žádost je možné podat osobně na podatelně nebo elektronicky přes daňový portál nebo datovou schránku. Výpis o bezdlužnosti od finančního úřadu je zpoplatněný částkou 100 Kč a na vyřízení vaší žádosti má tento úřad 30 dní.

Jak zjistím, jestli nemám zaplacené pokuty

Dalším častým důvodem pro vysoké dluhy a exekuce v řádu desítek tisíc korun bývají nezaplacené pokuty třeba za jízdu načerno v MHD. V takovém případě ale není žádný centrální registr nebo nějaká databáze všech nezaplacených pokut.

Pokud se vám někdy někde stalo, že jste dostali pokutu za jízdu načerno od revizora, a už si nepamatujete, jestli jste ji uhradili, pak se musíte obrátit na příslušný dopravní podnik. Třeba na Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), nebo Dopravní podnik města Brno (DPMB) atd. Mělo by stačit napsat jednoduchý email typu:

Dobrý den,

jmenuji se Jan Novák, trvalé bydliště Hlavní ulice 2234/14, Praha 4, 140 00, datum narození 8. 6. 1977. Rád bych si ověřil, že na mé jméno není evidovaná žádná neuhrazená pokuta.

Předem vám děkuji za odpověď

podpis

Jak zjisti co kde dlužím na jednom místě

Ani když prověříte všechny doposud uvedené možnosti, stále nebudete mít jistotu, že nikde nic nedlužíte. Můžete mít i různé nedoplatky od telefonu, přes plyn, vodu, elektřinu, internet apod. Nezaplacení pojistné za byt, auto. Nebo i něco jiného.

Pokud se domníváte, že jste někde mohli něco opomenout zaplatit, pak můžete napsat na příslušnou firmu (podobně jako u pokut na MHD).

Někdy to ale bývá tak, že firmy po nějaké době, co jim dlužník nic nezaplatil, tuto pohledávku prodají. Takže vám sice mohou odpovědět, že jim v tuto chvíli nic nedlužíte, ale dluh přece jen existuje. Podobné dluhy skupují různé inkasní a vymáhací agentury. Z těch velkých jmenujme třeba Intrum Justitia.

Můžete tedy věnovat trochu času na to, že na jednotlivé inkasní a vymáhací agentury pošlete podobný email jako třeba na ten dopravní podnik. Seznam členů asociace inkasních agentur najdete třeba zde: aiacz.cz/seznam-clenu

Pozor na podvodné a nedůvěryhodné registry

Pokud budete na internetu hledat fráze jako je „kontrola v registru“, „centrální registr dlužníků“, „výpis z registru dlužníků“, „jak zjistit jestli nedlužím“ a podobné, může se vám snadno stát, že mezi výsledky najdete i registry jako je třeba CERD.cz nebo centralniregistrdluzniku.cz a mnohé další.

Tyto registry jsou často vyloženě podvodné. Obvykle velmi agresivně rozesílají nevyžádané emaily (spam), a snaží se ve vás vzbudit pocit, že máte někde nějaké dluhy. Když jim pak „naletíte“, tak vás nechají uhradit i poměrně vysoký poplatek, a na oplátku vám poskytnout jen bezcenný kus papíru.

Tyto registry obvykle obsahují jen náhodně nasbíraná data z různých veřejných zdrojů, jako je třeba insolvenční rejstřík, nebo seznam dlužníků, který zveřejňují zdravotní pojišťovny (kde jsou ale zpravidla dlužníci nad 300 tisíc korun) apod.

Těmto registrům, které se snaží tvářit oficiálně, ale přitom je to jen soukromá aktivita nějakého chytráka, se raději obloukem vyhněte.

  1. Dobrý den, chtěl bych prosím pomoci ze zjištěním mých dluhů a exekucí, děkuji

  2. Dobrý den, prosím zda je na vystavena exekuce, když jsem ručil známým a oni nespláceli tuto půjčku

    Děkuji

    Pavel Svoboda

  3. Dobrý večer, chtěla bych zjistit jak se najdu a kde a zadarmo v registru dlužníků. Děkuji

  4. Dobrý den, právě jsem byl informován, že jsem dostal exekutora. Nevím, kolik dlužím, nevím komu dlužím a neznám jméno exekutory. Prosím, pomozte mi, zjistím tyto informace.
    Děkuju

  5. DOBRÝ DEN,DELŠÍ DOBU MĚ TRÁPÍ TAKOVÁ VĚC.JEDNOU JSEM SI PŘES RÁDIO OBJEDNALA KNIHU.TA VŠAK NEPŘIŠLA .MĚLA JSEM HOVOR,ŽE MÁM ZAPLATIT ZA BALÍK,KTERÝ JSEM DOSTALA.JÁ NIC OVŠEM NEPŘEBRALA.BOJÍM SE,ABY MI NĚKDY NEPŘIŠLA PO LETECH EXEKUCE.

    1. Dobrý den,
      chtěl bych vědět a zjistit jestli jsem v evidenci dlužníku, děkují

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *