Poradna: Hrozba exekuce – doplaceni zdravotního a sociálního

Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) máte povinnost platit minimální zdravotní pojištění ve výši 1485 Kč měsíčně (údaj pro rok 2017).

Dotaz uživatele: Doplaceni zdravotního a sociálního pojištění

Již přes půl roku nejsem vedená na úřadu práce a neplatím si sociální a zdravotní pojištěni. Do té doby jsem nepotřebovala žádné příspěvky, pouze jsem měla občasné brigády, které nebyly ani na dohodu, pouze jedna byla na dohodu. Brigády jsem samozřejmě měla až po vyloučení z UP.

Vůbec jsem do teď nevěděla, že bych si to měla platit sama, tak se chci zeptat, kam se s tímto problémem obrátit, jestli zajít přímo na finanční úřad. Samozřejmě bych si to zpětně doplatila.

Moje hlavni dotazy tedy jsou, jestli se to dá doplatit na splátky (vím, že to asi bude velká částka), jestli budu vedena i jako dlužník u zaměstnavatele, nebo to bude už rovnou řešit formou exekuce.

Předem děkuji za odpověď.
16.6.2017

Odpověď na dotaz: Doplacení zdravotního a sociálního pojištění

V době, kdy jste byla vedená na Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platil stát. Za tuto dobu tedy žádný dluh nevznikal. Sociální pojištění v době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát sice neplatí, ale dluh také nevzniká. U sociálního pojištění máte povinnost platit, pouze když máte zdanitelné příjmy.

Placení zdravotního pojištění po ukončení evidence na Úřadu práce

Po skončení evidence na ÚP, pokud jste nevykonávala zaměstnání (nebo brigádu), kde by za vás zdravotní nebo sociální pojištění platil zaměstnavatel, jste měla povinnost platit si minimální zdravotní pojištění.

V případě, že za vás za celý měsíc nezaplatí zdravotní pojištění stát (ten ho platí třeba právě za nezaměstnané, za studenty, za děti, důchodce apod.), a současně za vás v daném měsíci neplatil zdravotní pojištění ani zaměstnavatel, pak jste jako osoba bez zdanitelných příjmů povinná uhradit minimální zdravotní pojištění. To je aktuálně v roce 2017 ve výši 1485 Kč měsíčně.

Zmiňujete, že jste pracovala i na nějakou dohodu. Pokud se jednalo o DPP (dohoda o provedení práce), pokud měsíční příjem převýšil 10000 Kč, pak za vás sociální/zdravotní pojištění zaplatil zaměstnavatel. Pokud byl příjem nižší tak ne. Obdobně, pokud by to byla práce na DPČ, tak pokud byl měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, sociální/zdravotní pojištění zaplatil zaměstnavatel.

Dluh na zdravotním pojištění a jeho řešení

Asi nejdůležitější je zde případný dluh na zdravotním pojištění. To si musíte platit ze zákona, a pokud tak neučiníte, vzniká vám u zdravotní pojišťovny dluh, který se navíc za každý den zvyšuje o 0,05%.

Nejlepší tedy bude obrátit se přímo na zdravotní pojišťovnu, u které jste pojištěná. Mělo by stačit zajít na pobočku, nebo jim napsat třeba přes jejich web (email, datovou schránku nebo třeba zavolat na jejich infolinku, každá pojišťovna to má trochu jinak). Řeknou vám, kolik aktuálně dlužíte. Pokud to byl celý půl rok, tak to bude cca 9000 Kč + úroky.

U zdravotní pojišťovny se pak můžete dohodnout na splátkovém kalendáři a současně požádat o odpuštění úroků. Zdravotní pojišťovny jsou v tomto poměrně přístupné. Pokud nebudete dlouho platit a nebudete s nimi komunikovat, tak to nakonec skončí exekucí. Ale jinak platí, že zdravotní pojišťovny při vymáhání dlužného pojistného zpravidla nepostupují nijak razantně.

Můžete se domluvit na splátkách třeba 500 Kč měsíčně nebo jinou částku, kterou si budete moci dovolit. Stanovením splátkového kalendáře se vám pak i sníží úročení dluhu.

Dluh na sociálním pojištění a jeho řešení

Dluh na sociálním pojištění vám dost možná vůbec nemusel vzniknout. U sociálního pojištění je to trochu jiné než u toho zdravotního. Zatímco zdravotní pojištění musíte platit, i když nemáte žádné zdanitelné příjmy (OBZP, osoba bez zdanitelných příjmů), sociální pojištění si platíte jen na základě nějakého příjmu (ze zaměstnání ho za vás platí zaměstnavatel, jako OSVČ si jej platíte sama). Když nemáte příjmy, neplatíte ani sociální pojištění. Je sice možnost platit si i dobrovolné důchodové pojištění, ale to už je něco jiného.

Pokud jste tedy pracovala jen nějakou formou brigády, a nedosahovala požadovaného minimálního příjmu, pak sociální pojištění odvádět nemusíte.

Můžete se obrátit na místní pobočku ČSSZ, tedy na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), a ověřit si to zde, ale je velmi pravděpodobné že zde nic nedlužíte.

  1. Dobry den,kdyz neplatim socialni pojisteni,platim jen zdravotni.Jsem nezamestnana.Jestli se jedna pri exekuci o prednostni pohledavku.Dekuji

    1. Pokud jste nezaměstnaná, pak nemáte povinnost platit sociální pojištění. Povinné je pouze placení zdravotního pojištění. Sociální platíte jen pokud podnikáte, nebo ho za vás platí zaměstnavatel. Nebo si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. Za neplacení sociálního (pokud nejste OSVČ), vám nic nehrozí, nevzniká dluh. U zdravotního je to jinak, to je povinné platit i když nikde nepracujete.

      Pohledávky u sociálního nebo zdravotního patří vždy mezi přednostní (je to ve výsledku dluh vůči státu).

  2. Chci se zeptat ,měl jsem dluh na sociálním pojištění . Požádal jsem o insolvenci ,kde byl zahrnut i dluh ze soc. pojištění. Insolvenci jsem doplatil. Chci se zeptat jestli mi budou započítány i měsíce na kterých jsem měl dluh před požádáním o insolvenci. Chci vědět jak probíha výpočet důchodu v tomto případě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *