Změny u exekuce a insolvence z důvodu epidemie – podzim 2020 a zima 2021
V parlamentu byla v pátek 23. 10. 2020 schválena novela insolvenčního zákona. Ta, podobně jako na jaře, přináší změny v oblasti exekuce a insolvence, z důvodu aktuální epidemie koronavirus (COVID-19).
Exekuce na majetek se pozastaví až do ledna 2021
Z důvodu pokračující epidemie koronaviru, se podobně jako během jarních měsíců, dočasně přeruší (pozastaví) tzv. „mobiliární“ exekuce. Tedy exekuce na majetek a nemovitosti. Toto omezení by mělo platit až do konce ledna 2021.
V praxi to pak znamená, že po schválení této novely zákona, by do konce roku 2020 (a na začátku roku 2021), nemohly soudy nařizovat nové exekuce na majetek. Ty již nařízené, by se odložily do února 2021. Výkon exekuce by tak mohl být možný jenom se souhlasem dlužníka.
Exekucí na plat nebo na účet v bance se ale toto omezení netýká.
Exekuce na účet v bance – zvýšení nezabavitelné částky během epidemie do února 2021
Již na jaře se z důvodu epidemie koronaviru zvýšila nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance.
Za běžných podmínek si dlužník ze zablokovaného účtu v bance může vybrat dvojnásobek životního minima. Což je aktuálně 7 720 Kč.
Na konci dubna 2020, byla schválena změna zákona, která umožňuje, aby si dlužníci až do konce roku 2020 (do 31. 12. 2020), mohli při exekuci na účet v bance vybrat až čtyřnásobek životního minima. Aktuálně tedy 15 440 Kč.
Současná novela zákona o exekucích a insolvencích navrhuje, aby se tato lhůta prodloužila až do konce února 2021 (tedy do 28. 2. 2021).
Chráněný účet pro dlužníky v exekuci v roce 2021
V roce 2021, by měl být pro dlužníky s exekucí na účet, k dispozici i chráněný účet.
To by znamenalo, že dlužník s exekucí by si v bance mohl zřídit účet, na který by exekutor „nemohl“. A na tento účet by si mohl nechat posílat například výplatu nebo jiný nezabavitelný příjem.
Zabránilo by se tak situacím, kdy má například dlužník exekuci na plat. Z platu mu zůstane jen nezabavitelná částka, která mu přijde na účet v bance, který je ale zablokovaný od exekutora. A reálně je tak dlužník zcela bez příjmů.
Díky chráněnému účtu bude mít dlužník jistotu, že mu zůstane alespoň zákonné nezabavitelné minimum, a nebude muset hledat způsoby, jak se vyhnout exekuci na účet.
Mimořádná ochrana pro podnikatele během epidemie
Novela zákona řeší i situaci firem, které jsou postižené dopady epidemie koronaviru. Ty by nyní měly mít možnost požádat soud o mimořádné moratorium, které by je chránilo před věřiteli.
To by pak firmám v insolvenci umožnilo, aby přednostně hradily závazky přímo související s jejich podnikáním, namísto úhrady dříve vzniklých závazků. Což by mohlo vést k postupné „záchraně“ firmy/podnikatele.
Mělo by být také možné dočasně přerušit plnění reorganizačního plánu.
Zjednodušení práce pro insolvenční soudy
Novela zákona zároveň umožní, aby insolvenční soudy řešily oddlužení (osobní bankrot) ve zjednodušeném řízení.
Předpokládá se, že v následujících měsících bude přibývat případů, kdy budou lidé žádat o insolvenci. Soudy by tak mohli rozhodovat i bez nařízení jednání (což by urychlilo jejich práci).
Výše uvedené změny v oblasti exekucí a insolvencí zatím prošly jenom schválením v parlamentu. Aby začaly platit, musí je ještě schválit senát a novelu pak musí ještě podepsat prezident.