Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění
Povinnost platit zdravotní pojištění je dána zákonem. Každý občan ČR by měl být evidován u některé zdravotní pojišťovny a platit příslušné pojištění. Pokud není pojištění uhrazeno, pak automaticky u příslušné pojišťovny vzniká dluh. Tento dluh se pak zvyšuje o penále, a případně i další poplatky za vymáhání.
Kdo musí platit zdravotní pojištění v roce 2024?
U zdravotního pojištění můžeme (zjednodušeně) rozlišit 4 hlavní skupiny plátců pojištění:
- Zaměstnanci = za ty odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel
- OSVČ = tedy samostatně výdělečně činné osoby si zdravotní pojištění platí sami
- Pojištěnci za které platí zdravotní pojištění stát = děti, studenti, ženy na mateřské nebo rodičovské, nezaměstnaní, dlouhodobě nemocní, důchodci apod.
- OBZP = osoby bez zdanitelných příjmů, které musí hradit minimální zdravotní pojištění. To mohou být například lidé, kteří nespadají do žádné z výše uvedených skupin. Tedy třeba i někdo, kdo pracuje jen formou práce na DPP nebo DPČ s nízkým příjmem (do 10000 Kč u DPP nebo méně než 4000 Kč DPČ)
Kolik je minimální zdravotní pojištění v roce 2024
U zdravotního pojištění není jedno univerzální minimální pojištění, ale minimální platba pojistného se liší:
- OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) = minimální pojištění v roce 2024 je 2 552 Kč (13,5% z minimální mzdy, v roce 2024 tedy 13,5% z 18 900 Kč)
- OSVČ (hlavní činnost) = minimální zdravotní pojištění v roce 2024 je 2 968 Kč
- Zaměstnanec platí zdravotní pojištění 4,5% z hrubé mzdy
- Zaměstnavatel platí dalších 9% z hrubé mzdy
- Zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem a zaměstnancem musí odpovídat minimálnímu zdravotnímu pojištění (13,5% z minimální mzdy), pokud má zaměstnanec nižší hrubou mzdu a zdravotní za něj neplatí někdo jiný (např. stát), pak se mu případně dopočítá doplatek do minimálního zdravotního pojištění
Dluh na zdravotním pojištění
Dluh na zdravotním pojištění může vzniknout jak úmyslně (např., pokud si OSVČ úmyslně neplatí zdravotní pojištění), tak i neúmyslně, z neznalosti. Například student, který ukončí studium a není nějakou dobu vedený v evidenci Úřadu práce a ani nepracuje, se po nějaké době může snadno stát „neplatičem“ aniž by o tom věděl.
Nahrává tomu i situace, že zdravotní pojišťovna nemá povinnost vás informovat o tom, že vám za nějaký měsíc vznikl dluh. K dlužné částce se navíc připočítává i úrok (penále). Dříve to bylo 0,05% za každý den. Aktuálně se úroky za dluh na zdravotním pojištění řídí občanským zákoníkem. Jedná se o 8% + reposazba ČNB, tedy aktuálně to je 14,75% (repo sazba se ale průběžně mění).
Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění
To, jak zjistit dluh na zdravotním pojištění, se může mírně lišit podle konkrétní zdravotní pojišťovny, v zásadě by ale u všech měly fungovat alespoň některé, z níže uvedených možností (budeme uvádět příklady pro pojišťovnu VZP, která má aktuálně nejvíce klientů).
Dotaz na dluh na pobočce zdravotní pojišťovny
Zjistit výši případného nedoplatku nebo dluhu, by mělo být možné na pobočce každé zdravotní pojišťovny. Podobné ověření by nemělo být zpoplatněno. Pokud klient nemá u pojišťovny žádný dluh, pak je možné získat i potvrzení o bezdlužnosti. Pokud jsou nalezeny nějaké nesrovnalosti v platbách zdravotního pojištění, klient obdrží jejich výpis.
Žádost o potvrzení bezdlužnosti
Žádost po potvrzení bezdlužnosti je také možné u zdravotní pojišťovny podat poštou. Nebo obvykle i elektronicky – zde ale bývá vyžadován buď elektronický podpis, nebo mít zpřístupněnou datovou schránku.
Kontrola dluhů na zdravotním pojištění přes internet
Některé pojišťovny pak svým klientům nabízí přístup do internetového (webového) rozhraní, kde mohou vidět stav svého účtu. Například u VZP je to aplikace Moje VZP (moje.vzp.cz). Zde pak klient pojišťovny najde nejenom kompletní výpis všech úkonů, které byly „naúčtovány“ na jeho kartu (ošetření u lékaře, v nemocnici apod.), ale současně i přehled všech předepsaných plateb a jejich úhradu. Aplikace pak umožňuje nastavit i pravidelné zasílání upozornění, pokud není něco v pořádku.
Zobrazení dlužníků na internetu
V případě velkých dluhů na zdravotním pojištění, jsou tyto informace i veřejně dostupné na internetu. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna takto zobrazuje všechny dlužníky, jejichž dluh je vyšší než 300 000 Kč. To se ale reálně týká spíše zaměstnavatelů, firem nebo OSVČ. Běžný člověk by musel zdravotní pojištění neplatit hodně dlouhou dobu, aby se dostal na takto vysokou částku
Dluh na zdravotním pojištění a exekuce
Dluhy na zdravotním pojištění samy od sebe nezmizí. Pojišťovny je poměrně důsledně vymáhají. Ano, někdy se zdá, že se nic naděje. Několikrát nezaplatíte, ať už vědomě, nebo jen z neznalosti. A dlouho se nic neděje. Třeba i několik roků. Ale tím dluh nezmizel a jednou se může objevit v podobě exekučního příkazu.
Dluhy na zdravotním pojištění pak patří mezi přednostní pohledávky. To v praxi znamená, že pro jejich vymožení formou exekučních srážek ze mzdy může být využita větší část platu než pro jiné pohledávky.
Dobry den ja bych se chtela septat jestli by jste mohly sjistit kolik mam dluh na sdravotnim pojisteni prosimin te nejde mi pismeno( tak pisu S dekuji
Som občan Slov.republiky,trvale byvam v Novom meste na Morave od 1.01.2019 mi bol priznaný český duchod poledných cca 15r som platil VZP v čes rep mohol by mi nekdo kompetentný dat odpoved kto za mne teraz plati zdravotne poisteni a či je tam nejaký dluh aby som to riešil a pripadne aký postup Za skoru odpoved vopred dekuji
Dobry den,chtěla bych si zjistit stav pohledavek na socialnim a zdrav pojisteni.Socialni pojisteni splacim a zdravotni mam zřejmě zaplacene již celé, ale pres to to chci mit ofiko potvrzené.Jaky formular mam tedy poslat na zmíněné úřady,?Jedna se take o potvrzeni bezdluznosti?Chci si to vyžádat přes svou datovou schranku.
Byl jsem 18 let v zahraničí a to v Kazachstáne.
Česko nemá s Kazachstánem žádnou smlouvu a tím pádem tedy dlužím
Za 18 let zdravotní pojištění
V jakem rozsahu se na mne vztahuje milostive leto..?
Dekuji za odpověď
Záleží, zda po vás zdravotní pojišťovna vymáhá dluh v exekučním řízení. Pokud ano, pak by vám mělo stačit zaplatit příslušný dluh (za 18 roků to bude poměrně vysoká částka), ale nemusíte už platit penále/úroky z prodlení (což za 18 roků, bude ještě mnohem více), a další náklady vymáhání/exekuce, pouze 900 Kč bez DPH za ukončení exekuce.
Pokud ale dluh v není v exekuci a vy „jenom“ dlužíte, pak se vás to netýká …
Dobrý den chtěl bych zjistit celkový dluh u vás kvůli možnosti využití insolvence.