Jak zjistit že mám dluhy nebo exekuce a kolik dlužím? (I. Část)
Mít nějaký dluh, to se velmi snadno může stát každému. Mít nějaký dluh, o kterém třeba ani nevíte, neznamená, že jste nějaký „notorický“ neplatič. Stačí zapomenout zaplatit nějaký účet, založit dopis s frakturou od operátora či z plynárny, a dluh je na světě. Co ale dělat, aby se z malého dluhu nestala nějaká velká exekuce?
Jak zjistit kde mám dluhy?
Zjistit jestli náhodnou někde něco nedlužíte, bohužel není zcela jednoduché. Neexistuje žádný centrální registr nebo evidence, kde by se daly jednoduše dohledat všechny dluhy nebo neuhrazené závazky, které byste mohli mít.
Zjistit, kde všude máte dluhy, můžete jedině tak, že postupně zkontrolujete různé registry a databáze. Nebo si to ověříte přímo u firem, u kterých byste potencionálně mohli něco dlužit.
Ani čistý výpis z registru nakonec nemusí znamenat, že nikde nic nedlužíte. Různé registry mají různá pravidla. Někam se zadávají všechny dluhy, které jsou třeba už jen 30 dní (měsíc) po splatnosti. Do jiných, firmy posílají záznamy o pohledávkách, až od určité výše dluhu nebo po delší době.
Nemůžete se spoléhat ani na to, že vám firma, které něco dlužíte, pošle nějakou upomínku. Jednak to není tak úplně její povinnost, u malých dluhů to ani firmy nedělají, protože by je poštovné stálo příliš velkou částku (v porovnání s výší dluhu). A navíc většina účtů, faktur nebo upomínek se posílá elektronicky (často pak jen emailem, u kterého nikdy nemáte 100% jistotu, že dorazí v pořádku). Nebo se posílá poštou, ale zpravidla jen „obyčejně“, a takový dopis se také může kdykoliv „zatoulat“.
Jak zjistit všechny dluhy?
Pokud byste si chtěli zjistit všechny své dluhy, bude vás to stát nějaký čas, a také i nějaké peníze. Abyste měli co největší jistotu, že nikde nic nedlužíte, nebo aby se vám povedlo zjistit všechny své dluhy, budete muset postupně zkontrolovat několik různých míst.
Prvním krokem, když chcete zjistit všechny dluhy, je udělat si jejich seznam. Zkuste si sepsat vše co pravidelně, nebo příležitostně platíte. To může zahrnovat jak různé služby spojené třeba s bydlením (nájem, daň za nemovitost, poplatky za svod opadů, elektřina, plyn, voda, teplo, telefonní linka, kabelová televize, připojení na internet, televizní a rozhlasová poplatek apod.). Nebo i další pravidelné platby.
Udělejte si i seznam všech případných půjček, úvěrů, kreditních karet, nákupů na splátky, které nyní splácíte nebo jste spláceli v minulosti.
Nezapomeňte ani na zdravotní (a případně sociální pojištění). Také popřemýšlejte, jestli jste náhodou někdy nejeli načerno a nedostali pokutu.
Jak zjistit dluhy které jsou v registrech
V České republice jsou aktuálně 4 důležité registry, které jsou oficiální a věrohodné. Kromě nich se dá na internetu najít i řada dalších více či méně pochybných registrů, ale těm se spíše vyhněte. Buď mají data z registrů, které zmíníme dále, nebo obsahují jen nesmysly, a snaží se z vás vytáhnout peníze.
Které registry byste si měli zkontrolovat
Následující 4 registry jsou provozovány přímo ze zákona (CEE, BRKI, NRKI, SOLUS) a jsou tedy vysoce důvěryhodné. Všechny uvedené registry umožňují vystavení výpisu, buď elektronicky, nebo písemně (poštou). Všechny výpisy jsou ale zpoplatněny.
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Kdy si nechat vystavit výpis z bankovního registru = pokud jste někdy minulosti/současnosti měli/máte nějaký úvěrový produkt typu bankovní půjčka, úvěr, kontokorent, hypotéka, kreditní karta apod.
- cbcb.cz nebo kc.kolikmam.cz
- Oficiální registr, ve kterém si především české banky vyměňují informace o klientech
- Jsou zde informace o tom, že máte nějaký úvěrový produkt, v jaké výši, a jak ho splácíte
- Jsou zde i informace o tom, že jste o nějaký podobný úvěrový produkt žádali, a s jakým výsledkem
- Informace jsou zde po celou dobu, co splácíte, a pak ještě 4 roky navíc (pokud nezaplatíte, pak je dluh evidován do jeho zaplacení, nebo do ukončení vymáhání a ještě další 4 roky)
- Výpis je možné dostat elektronicky nebo poštou
- Cena za elektronický výpis je 100 Kč
- Papírový výpis stojí 200 Kč
- Vyřízení do několika hodin (elektronicky) nebo dní (poštou)
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Kdy si nechat vystavit výpis z nebankovního registru = pokud jsme měli auto na splátky nebo na leasing, pokud jste si koupili nějaké zboží na splátky, pokud jste měli nějakou nebankovní půjčku, pokud jste si vzali nějakou krátkodobou mikro půjčku či půjčku před výplatou apod.
- cbcb.cz nebo kc.kolikmam.cz
- Oficiální registr nebankovních úvěrových společností, kde si společnosti vyměňují informace o klientech a evidují případné neuhrazené závazky (jedná se o společnosti jako ŠkoFIN, COFIDIS, Home Credit, Essox, Provident, Zonky, Benefi, Kreditech, Zaplo, PRONTO CREDIT, ROFI CREDIT, MONETA Leasing, Raiffeisen – Leasing, Erste Leasing, Toyota Financial Services, ČSOB Leasing, MONETA Auto aj.)
- Informace jsou zde po celou dobu, co splácíte a pak ještě 4 roky navíc
- Výpis je možné dostat elektronicky nebo poštou
- Cena za elektronický výpis je 100 Kč
- Papírový výpis stojí 200 Kč
- Vyřízení do několika hodin (elektronicky) nebo dní (poštou)
SOLUS (zájmové sdružení právnických osob)
Kdysi nechat vystavit výpis z registru SOLUS = pokud jste měli nějaký nákup na splátky nebo nebankovní půjčku, pokud můžete mít nějakou pohledávku v platbách za mobilní telefon, pevnou linku, kabelovou televizi, internet, elektřinu, plyn vodu apod.
- solus.cz
- Registr sdružuje různé české firmy – vodárny, distributory plynu, elektřiny, mobilní operátory, poskytovatele internetu nebo kabelové televize, různé společnosti poskytují nebankovní půjčky či nákupy na splátky
- Jsou zde shromažďovány pouze negativní informace
- Výpis je možné dostat elektronicky nebo poštou
- Cena za výpis s jednorázovým SMS kódem je 30 Kč + 99 Kč za výpis
- Papírový výpis stojí 200 Kč
CEE (centrální evidence exekucí)
Centrální evidence exekucí je provozována exekutorskou komorou a eviduje všechny aktivní (neukončené) exekuce. Resp. pro přesnost to nejsou všechny exekuce v ČR. CEE neobsahuje údaje o výkonech rozhodnutí vedených soudy, exekucích vedených orgány státní správy a samosprávy, finančními orgány či zdravotními pojišťovnami, všechny ostatní ano.
Kdy si nechat vystavit výpis z registru exekucí = asi kdykoliv, nikdy nevíte, jestli někdo nezneužil vaše osobní údaje (zvláště pokud jste třeba někdy v minulosti ztratili občanku nebo třeba řidičák). Nebo pokud si nejste jisti staršími dluhy, jestli jste je zaplatili nebo ne. Nebo i pokud nebydlíte v místě trvalého bydliště, nebo pokud máte trvalé bydliště na městské práce.
- ceecr.cz
- Databáze všech exekucí vymáhaných členy exekutorské komory (viz výše, nemusí zde být všechny exekuce)
- Pouze aktivní exekuce, ty ukončené se mažou
- Výpis buď elektronicky přes web CEE nebo v papírové podobě přes CzechPoint na České poště
- Cena za prověření na webu CEE bude stát 120 Kč za přístupové údaje + 60 Kč za každé hledání (pro kompletní prověření může být potřeba více než jedno hledání, výsledná cena tak mže být i 300 – 500 Kč)
- V tištěné podobě na CzechPoint stojí výpis 50 Kč za jednu stránku (opět jich může být několik)
Jak zjisti, jestli nedlužím i někde jinde?
Kromě těchto 4 základních registrů, je pak potřeba ověřit i další potenciální dluhy – třeba sociální nebo zdravotní pojištění, daňové nedoplatky apod. Vzhledem k délce toho článku se ale nato, kde ještě byste měli ověřit, že nedlužíte, podíváme ve druhé části článku viz: Jak zjistit že mám dluhy nebo exekuce a kolik dlužím? (II. Část).
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, kde najdu seznam které movité věci byly dlužníkovi „oblepeny“. Znám všechny údaje, ale na https://www.ceecr.cz jsem našel jen historii exekucí a jejich prvotní částky, ale ne průběh těch exekucí.
Děkuji
PS: Koupil jsem věc, která měla být oblepena, ale nebyla.
Zaplatil jsem všechny dluhy v roce 2011 celkem 2539k a nevim o jiné
pohledávce nebydlel jsem v české republice a mam veskere doklady o
zaplaceni te pohledávky tak nevim proc bych to mel platrit ještě jednou.
PROSÍM, KDE SEŽENU ÚDAJE, ZDA NEDLUŽÍM ZA VÝKKON SOUDU?
Můžete se zkusit obrátit přímo na konkrétní soud (zpravidla v místě vašeho bydliště).
Dobrý den jak zjistím kolik všude dlužím?
Dobrý den,
jak zjistím, které exekuce jsou vedeny proti mé osobě a jak postupovat, abych nebyl veden jako dlužník v exekucích, které již byly ukončené.
Děkuji
Exekuce je možné najít v centrální evidenci exekucí – viz https://ceecr.cz/. Ukončené exekuce, by měly být do cca 15 dní smazány …
Mám hodně velký problém, mám čid důchod,a chtěla jsem jít do práce, Na DPP, paní která by mě zaměstnala mi řekla, že to nejde, jedině normální pracovní smlouvu.Mam exekuci s důchodu kterou platím,ale bylo mi řečeno, že když půjdu do práce,tak to co vydělám mi seberou.
Ono je úplně jedno, jestli budete pracovat na HPP, DPP nebo DPČ. Postup bude vždy stejný. Pokud máte exekuci na důchod, tak se nezabavitelné minimum použije u důchodu. A z jakéhokoliv jiného příjmu vám zůstanou dvě třetiny a jednu si vezme exekutor (u nepřednostní pohledávky) nebo vám zůstane jedna třetina a dvě si vezme exekutor (u přednostní pohledávky). A také bude záležet na vašem celkovém příjmu, protože nad určitou hranici už dostává exekutor vše. To jakou máte smlouvu, jestli to jen brigáda nebo zaměstnání nehraje vůbec žádnou roli …
Můj příjem ČID je 8900, exekuce už je odečtena, můžu mít práci za 12420 Kč
Můj příjem ČID je 8900, exekuce už je odečtena, můžu mít práci za 12420 Kč NE BABIŠ A ZEMAN LŽE
zjistit dluhy a proti mojí osobě .
Nejsem si vědom že mám dluhy , jak dlouho nemohu dostat půjčku ?