Jak založit účet v bance aby na něj nemohl exekutor

Jednou z možností, jak mít bankovní účet, který bude chráněn před exekucí, je založení dětského účtu. Pak je totiž majitelem účtu (a tedy i peněz na něm) dítě. A dítě neodpovídá za dluhy rodiče. I tato „finta“, jak mít účet v bance, na který exekutor nemůže, má určitá rizika.

Jednou z možností, jak exekutor může vymáhat zaplacení dluhu, je zablokování účtu v bance. To je poměrně složitá situace, protože v dnešní době už není dost dobře možné fungovat bez účtu v bance. Jen málokdo asi dokáže v běžném životě fungovat jen s pomocí hotovosti. Existuje nějaký způsob, jak založit účet v bance, aby na něj nemohl exekutor?

Exekuce a zablokování účtu v bance

Při vymáhání exekuce, může exekutor nařídit exekuční srážky z platu (nebo i z jiného příjmu). Nebo může nařídit blokaci bankovního účtu. Nebo také může přistoupit k mobiliární exekuci (zabavení majetku). Exekutor má možnost nařídit všechny 3 typy exekuce současně.

Při exekuci na účet v bance je to pro dlužníka poměrně složitá situace. Podle aktuálně platných pravidel, máte při exekuci na účet v bance nárok pouze na jednorázový výběr trojnásobku životního minima.

Nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance v roce 2024

Takže pouze jednou za celou dobu exekuce můžete vybrat částku ve výši 14 580 Kč (platí v roce 2024, za předpokladu, že na účtu máte tyto finanční prostředky).

Dříve byl při exekuci na účet nárok na dvojnásobek životního minima. Během epidemie COVID (2020 a 2021) se to měnilo na čtyřnásobek. Od roku 2022 je to trojnásobek životního minima.

Životní minimum je v roce 2024 částka 4860 Kč:

  • Nezabavitelné minimum při exekuci na účet = 14 580 Kč

Nic dalšího už ale z bankovního účtu po zbytek doby, kdy bude nařízena exekuce na účet, ale nedostanete. To může být dost podstatná komplikace, pokud vám na účet chodí třeba výplata nebo různé sociální dávky. Nebo když potřebujete platit různé výdaje bezhotovostním převodem z bankovního účtu (což už je dneska valná většina plateb).

Exekuce a založení účtu v zahraničí (u zahraniční banky)

Určitou možností, jak si založit účet na který exekutor nemůže, je založení účtu v zahraničí. Nebo u nějaké zahraniční banky.

V dnešní době je možné založit účet v bance často jen přes internet. S tak kvůli založení bankovního účtu v zahraniční bance, není nutné někam cestovat.

Mít účet v zahraniční bance ale není až tak jednoznačná ochrana před exekucí. Pokud by se totiž jednalo o některou zemi v rámci EU, pak na takový účet může exekutor poměrně snadno dosáhnout díky jednotnému evropskému exekučnímu příkazu.

Je sice pravda, že o tom, že máte účet u zahraniční banky, se exekutor nedozví tak jednoduše, jako to, že máte bankovní účet v některé bance v ČR. Ta možnost zde ale je. A tak i zahraniční účet je při exekuci určité riziko. Existuje i elegantnější způsob, jak mít účet v bance na který exekutor nemůže.

Účet v bance, na který exekutor nemůže

Jednou z možností, jak mít účet v bance, na který exekutor nemůže, je založení dětského účtu. Velká většina bank umožňuje zřízení dětského účtu. Tento dětský účet je veden na jméno dítěte. A rodič má pouze dispoziční práva k takovému účtu.

V takovém případě to znamená, že faktickým majitelem účtu je dítě. A dítě nemá odpovědnost za dluhy rodičů. To, že má rodič s exekucí dispoziční práva k účtu, nic nemění na tom, že na dětský účet exekutor nemůže.

Založení dětského účtu obvykle banky umožňují již od narození dítěte. K některým dětským účtům je možné získat i platební kartu. Obecně je pak možné dětský účet používat ke všem účelům, jako běžný účet.

Riziko spojené s dětským účtem a exekucí

Ani tohle řešení, jak si založit účet v bance, na který exekutor nemůže, není zcela bez rizika. Pokud si založíte dětský účet v bance a necháte si tam posílat třeba výplatu nebo jiné příjmy, když máte současně exekuci na vlastní účet v bance, pak to může být vyhodnoceno jako maření výkonu úředního rozhodnutí. A to není žádná legrace.

Pokud exekutor zjistí, že máte dispoziční právo k nějakému bankovnímu účtu (tuto informaci může exekutor od banky získat) a pokud zjistí, že si tam necháváte posílat peníze, které by jinak podléhaly exekuci, pak to může být vyhodnoceno jako trestný čin. V takovém případě pak hrozí i trest odnětí svobody. Nic není ale tak horké.

Nezabavitelná částka a exekuce na účet

Pokud vám exekutor nařídí exekuci na účet v bance a vy máte současně příjem ze zaměstnání, pak zpravidla rovnou nařídí i exekuci na plat. Takže jediné finanční prostředky, které by vám mohly chodit na účet, je nezabavitelná částka.

U ní by pak jen těžko mohl někdo tvrdit, že se jedná o maření výkonu úředního rozhodnutí. Nezabavitelnou část výplaty určuje příslušný zákon jako něco, co vám po exekučních srážkách z platu musí zůstat. A na tom, že si ji případně necháte poslat na účet dítěte, není nic špatného.

Obdobné je to i s dalšími příjmy. Je řada sociálních dávek, které vám exekutor nemůže zabavit přímo, protože se na ně exekuce nevztahuje (například příspěvek na bydlení). Pokud by vám taková sociální dávka ale přišla na účet v bance, který je zablokovaný, tak se k těmto penězům také nedostanete. Pokud si peníze necháte poslat na dětský účet, pak je to opět v pořádku, protože se jedná o příjem, který nepodléhá exekuci.

Chráněný účet v bance při exekuci v roce 2024

Na konci roku 2020, byl v Parlamentu a Senátu projednáván návrh zákona, který umožní změnu. Od poloviny roku 2021, si člověk s exekucí může zřídit tzv. „chráněný účet“ u banky. Tento speciální účet pak exekutor nemůže zablokovat. A slouží právě pro podobné situace – možnosti bezhotovostních převodů i během exekuce, možnost posílat si tam nezabavitelnou část mzdy, sociální dávky ap.

Zřízení chráněného účtu u banky, stojí stejně, jako založení běžného nového účtu. Účet se musí nahlásit soudu a exekutorovi. A nový účet je ochráněn před exekucí. Viz chráněný účet – další informace.

  1. Dobrý den mám exekuci a tím i podnikatelský účet u České spořitelny. Živím se rukama a tudíž pracuju na OSVČ. Nedávno mi exekutor zablokoval účet a faktury které výstavním s mim účtem jsou pro firmu dané, kam má peníze posílat. Existuje nějaký účet kde mi exekutor nezablokuje účet a abych ho mohl nahlásit na finsnčnim úřadě k podnikání?

    1. Dobry den nemam ucet v bance žádný v CR kvůli ezekuci jak si mam založit účet aby nanej nemohl. Ekzekutor?Prosím porad te mi dekuji

  2. dobry den,muže exekutor zablokovat i dětsky ucet?mam exekuci a syn ma na svem učtu financni prostředky od prarodicu .muže na to exekutor?děkuji

    1. Exekutor může v konečném důsledku zablokovat i úplně cizí účet, pokud se bude oprávněně domnívat, že na něm dlužník má „schovány“ finanční prostředky. Jedna věc je ale blokace účtu, a druhá věc je reálně „zabavení“ těchto finančních prostředků. Proti neoprávněné blokaci je možné se bránit u soudu (například doložením toho, odkud dané finanční prostředky pochází).

  3. Zdravím, chtěla bych se zeptat, zdali mohou nějak exekutoři zasáhnout do dětského účtu, na který si nechám poslat výplatu a pokud onen účet není můj, ale syna přítelkyně? Předem děkuji za odpověď

  4. Dobrý deň. Mám otázku: manžel má exekuciu na Slovensku. Ja – jeho manželka, teraz žijem v Čechách. Môžem si tam založiť účet v banke bez obáv, že mi naň exekútor siahne?
    Ďakujem

  5. Dobrý den, s manželem jsme rok v insolvenci, chtěla bych ale založit synovi (13 let) dětský účet , neboť dostává od prarodičů peníze k narozeninám a tak bych si přála, aby se naučil s financemi hospodařit..Je založení účtu pro syna tedy možné ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *