Poradna: Může mi exekutor zablokovat účet v zahraničí?

Exekutor může velmi jednoduše zjistit, u které banky v ČR máte účet. Stačí mu na to jeden dotaz do centrální evidence bankovních účtů u ČNB. S hledáním účtu v zahraničí to má exekutor složitější. Není to pro něj ale nic nemožného. Stejně tak, jako zablokování účtu v zahraničí, nebo zabavení majetku v jiné zemi. Zvláště, pokud to bude v některé zemi v EU.

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli může exekutor zablokovat i účet v zahraničí. Pokud bych si například založil účet u nějaké banky na Slovensku, nebo třeba v Německu, a nechal si tam posílat peníze, mohl by mi exekutor, takový zahraniční účet zablokovat? A jak vlastně exekutor zjistí, kde mám účet? Má vůbec šanci zjistit, že mám účet u zahraniční banky mimo ČR?

Děkuji za radu.

Jak exekutor zjistí, kde mám bankovní účet?

Exekutor má různé nástroje, jak zjistit, kde má dlužník bankovní účet. Při hledání bankovního účtu v ČR, exekutorovi značně usnadňuje práce Centrální registr bankovních účtů. Ten provozuje Česká národní banka, a jsou zde uvedeny informace, o všech bankovních (nebo úvěrových a jiných podobných) účtech v ČR. A to jak u českých bank, tak i u poboček zahraničních bank, které působí na území ČR.

Exekutorovi tak stačí poslat jednoduchý dotaz přes datovou schránku, a více méně obratem ví, u které banky máte v ČR účet.

Pak už může kontaktovat přímo konkrétní banku a nařídit zablokování bankovního účtu dlužníka.

Může exekutor zjistit, že mám účet v zahraničí?

Exekutor se může dopátrat i toho, že máte účet u zahraniční banky. Zvláště pokud to bude u nějaké banky v rámci EU.

Tam už ale exekutor nemusí mít k dispozici nějaký centrální registr všech bankovních účtů, a tak to pro něj může být pracnější. Někdy je nutné kontaktovat všechny (nebo jen vytipované) banky, s příslušným dotazem.

Při počtu zemí v EU, a počtu národních/nadnárodních bankovních společností, je to už poměrně mravenčí práce.

Jak exekutor zjistí účet v zahraničí?

Záleželo by tedy i na tom, zda by měl exekutor nějaké informace/signály o tom, že má dlužník nějaké finanční prostředky na zahraničním účtu. Nebo, pokud by se jednalo o vymáhání nějaké vyšší sumy, kdy by měl exekutor dostatečně velkou motivaci toto úsilí vyvinout.

Větší riziko, odhalení účtu v zahraničí, je asi pro dlužníky, kteří tento účet používají již delší dobu, nechávají si tam posílat výplatu ze zaměstnání apod. V takovém případě o tom, že máte účet v zahraničí, zůstává jasná „stopa“, které se exekutor může snadno chytit.

Poznámka: I exekutor je ve výsledku „jen běžný podnikatel“ – i jeho cílem je maximalizace zisku, při minimálních nákladech. Pokud se bude jednat jen o vymáhání nějaké menší částky, pak vynaloží jen malé úsilí (většinou využije jen nejdostupnější, co nejvíce automatizovaná řešení). Pokud by se ovšem jednalo o nějakou významnou sumu, motivace pro exekutora (a jeho případný zisk) bude vyšší. Exekutor často pracuje za % z vymožené částky.

Může exekutor nechat zablokovat účet v zahraničí?

Hodně bude záležet na tom, o jaké „zahraničí“ se bude jednat. Jestli to bude zahraniční země v rámci EU nebo mimo EU.

Speciálně Slovensko (nebo i Německo), jsou v tomto ohledu poměrně „rizikové“. Jsou to první místa, které logicky napadnou každého dlužníka (a tedy i exekutora), který se snaží schovat peníze před exekutorem.

V zahraničí už exekutor nemá takové pravomoci, jako v ČR. Pokud se ale bude jednat o některou zemi v rámci EU, může exekutor poměrně jednoduše kontaktovat místního exekutora a postupovat ve spolupráci s ním.

V rámci zemí EU, je to pro exekutora velmi snadné. Navíc existují i věci, jako Evropský exekuční titul nebo Evropský platební rozkaz.

Exekuce na účet (nebo i na majetek či příjmy), v zahraničí u zemí EU, tak pro českého exekutora nepředstavuje nic složitého.

Exekuce na majetek nebo účet v zahraničí (i mimo EU)

Jiné je to u zemí mimo EU. Tam už bude hodně záležet na tom, o jakou konkrétní zemi by se jednalo. A jaké jsou vztahy této země s EU nebo přímo s Českou republikou.

V takovém případě je možné využít různé mezinárodní smlouvy. Obvykle se to ale řeší až v případech, kdy se jedná o vymáhání nějaké vyšší částky.

Mohu si během exekuce založit účet v zahraničí?

I když jste v exekuci, můžete si založit další bankovní účet. Klidně i v zahraničí. Tím nic neporušujete.

Pokud si ale na takový zahraničí účet začnete posílat peníze (například výplatu či jiné příjmy), a budete je schovávat před exekutorem, mohlo by to být následně vyhodnoceno soudem, jako maření výkonu exekuce (soudního rozhodnutí), což by už mohl být trestný čin.

Vzhledem k tomu, že exekutor má u zemí v rámci EU velmi slušnou možnost zjistit, kde máte účet a že vám tam chodí peníze, pak je to pečlivém uvážení, zda se do takového řešení exekuce vůbec chcete pouštět.

Chráněný účet pro dlužníky v exekuci v roce 2021

V roce 2021, by měl být pro dlužníky k dispozici i tzv. „chráněný účet“. Jednalo by se o bankovní účet, který by si mohl zřídit dlužník v exekuci.

Tento účet by nahlásil příslušnému exekutorovi/soudu, a účet by nemohl být zablokován. Na tento účet by si mohl dlužník nechat posílat peníze (např. sociální dávky, na které se nevztahuje exekuce, nebo nezabavitelnou část výplaty apod.)

Od roku 2021 by tak už nemělo být nutné, řešit exekuci účtem u zahraniční banky.

  1. Dobrý den , bydlím a pracuji ve Švýcarsku , kde mám půjčku a dlužím 56.000 CHF ( cca 1.400.000kč). bohůžel se z rodinných důvodů budu muset po 6ti letech náhle přestěhovat zpět do Čech,vše tu zanechat a obávám se ,že nebudu schopen nadále vysoké splátky v Čechách splácet. Chci se zeptat jestli je možné pozdeji vymáhat dluh v České Republice ze Švýcarska ,které je mimo EU a čemu se případně vyvarovat.

      1. A mohl bych prosit o radu ,co v takové zoufalé situaci dělat ? Napadá mne pouze si vzít v Čr další úvěr , abych získal čas , jenže tím nic nevyřeším 🙁 co se dá v takových situací dělat ? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *