Poradna: Příspěvek 5000 Kč pro důchodce v insolvenci

V prosinci 2020, dostanou všichni důchodci (starobní, invalidní, vdovci, vdovy, sirotci), mimořádný příspěvek k důchodu 5000 Kč. Na příspěvek by se neměla vztahovat ani exekuce, ani insolvence. Důchodci v exekuci či insolvenci, by tak o tento příplatek k důchodu neměli přijít.

Dobrý den, jsem invalidní důchodce a jsem v insolvenci. Kromě invalidního důchodu mám i zaměstnání na kratší úvazek. Z platu a částečně i z důchodu jsou mi prováděny srážky na insolvenci.

Dočetl jsem se, že bych měl mít nárok na mimořádný příspěvek 5000 Kč pro důchodce, kvůli epidemii koronaviru COVID. Zajímalo by mě, jestli mi těch 5000 Kč může vzít insolvenční správce, nebo jestli ty peníze zůstanou? Není to sice moc peněz, ale v insolvenci se hodí každá koruna, zvláště teď před vánoci.

Mimořádný příplatek 5000 Kč pro důchodce během epidemie koronaviru

Mimořádný příspěvek 5000 Kč pro důchodce („rouškovné“), prosadila vláda premiéra Babiše. Byl přijat speciální zákon číslo 469/2020 Sb. („Zákon o jednorázovém příspěvku důchodci v roce 2020 a o změně zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů“).

Na tento mimořádný příplatek k důchodu (rouškové – 5000 Kč), mají nárok skoro všichni důchodci:

  • Penzisté pobírající starobní důchod
  • Invalidé s nárokem na invalidní důchod
  • Vdovci nebo vdovy s nárokem na pozůstalostní důchod (vdovský nebo vdovecký)
  • Sirotci s nárokem na sirotčí důchod

Příspěvek 5000 Kč, bude vyplácen v prosinci 2020(část důchodců jej může dostat až na začátku roku 2021), jako určitá kompenzace za zvýšené náklady (například nákup roušek, respirátorů a různých hygienických potřeb/pomůcek), během epidemie koronaviru COVID.

Příspěvek 5000 Kč pro důchodce a exekuce nebo insolvence

Přímo v zákonu, který řeší tento mimořádný příspěvek 5000 Kč pro důchodce, je uvedeno, že tato částka nepodléhá exekuci nebo insolvenci.

Viz paragraf 4, zákon číslo 469/2020 Sb.:

§ 4

(2) Příspěvek nelze postihnout výkonem rozhodnutí.

Pokud je důchodce v exekuci nebo insolvenci, tak nemusí mít obavy. Příplatek 5000 Kč k důchodu, by měl být vyplacen tak, aby se na něj nevztahovaly insolvenční nebo exekuční srážky.

Bude se vyplácet mimo obvyklý výplatní termín – nebude se zahrnovat do částky, ze které se vypočítávají srážky.

Příspěvek 5000 Kč, by se neměl ani zahrnovat do celkového příjmu, ze kterého je následně vypočítáván například nárok na sociální dávky (příspěvek na bydlení apod.).

Kdy a jak bude vyplacen příspěvek 5000 Kč pro důchodce?

Výplata tohoto mimořádného příplatku k důchodu bude provedena v období od 30. 11. 2020 do 8. 12. 2020.

Ten, kdo běžně dostává důchod na účet v bance, tam dostane i tento příplatek 5000 Kč. Ten, kdo dostává důchod v hotovosti (složenkou na poštu), dostane 5000 Kč v hotovosti na poště.

Výplata rouškovného bude probíhat mimo obvyklý výplatní termín důchodu. Převod na bankovní účet vy měl trvat 2 až 3 pracovní dny. Vzhledem k počtu příjemců (cca 2,5 miliónu důchodců), je výplata rozdělena do několika dní. Na účet, by měly peníze přijít nejpozději do poloviny prosince.

Obdobně by měla být mimořádná dávka vyplacena i těm, kdo dostávají důchod na poště. Příslušné poštovní poukázky, by měly být odeslány do 15. 12. 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *