Kalkulačka pro výpočet srážek při insolvenci 2020

Srážky ze mzdy během insolvence, se řídí stejnými pravidly jako exekuční srážky, které jsou prováděny na základě přednostní pohledávky.

Jedním z možných řešení, pokud máte velké dluhy, které nezvládáte splácet, je soudní oddlužení, neboli insolvence. I když se insolvence fyzických osob řídí stejným zákonem, jako vyhlášení „bankrotu“ firmou, jedná se poměrně hodně odlišené procesy.

Na této stránce jsme pro vás připravili kalkulačku, pro výpočet srážek při insolvenci pro rok 2020. K poslední změně ve výpočtu výše srážek při soudním oddlužení došlo k 1. 7. 2020, kdy se zvýšila základní nezabavitelná částka. Od ní se odvíjí to, kolik peněz vám zůstane z výplaty během insolvenčního řízení.

Výpočet srážek ze mzdy (a jiných příjmů) při insolvenci v roce 2020

Do této kalkulačky zadávejte svoji čistou mzdu (ta by měla zahrnovat jak základní mzdu, tak všechny příplatky – např. za práci v noci, za přesčasy, prémie, odměny, popř. odstupné. Naopak cestovní náhrady se zde nezahrnují, z těch se srážky neprovádí).

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 7. 2020
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce v roce 2020?

Srážky ze mzdy během insolvence, se řídí stejnými pravidly jako exekuční srážky, které jsou prováděny na základě přednostní pohledávky. V takovém případě dlužníkovy zůstávají tyto tři složky:

 • Základní nezabavitelná částka = 7771,5 Kč
 • Zvýšení nezabavitelné částky = 2590,5 Kč (za každé dítě nebo manželku, vůči nimž má dlužník v insolvenci vyživovací povinnost
 • Jedna třetina z částky 20 724 Kč, nebo ze zbytku mzdy po odečtení nezabavitelného minima, pokud je tento zbytek nižší než 20 724 Kč = maximálně 6908 Kč
 • 1 až 2 Kč, které se dlužníkovi v některých případech připíší díky zaokrouhlování.

Insolvence – oddlužení splátkovým kalendářem

V případě soudního oddlužení (osobní bankrot) připouští zákon dvě metody insolvence:

 • Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty = laicky řešeno prodej dlužníkova majetku ve veřejné dražbě
 • Oddlužení formou splátkového kalendáře = dlužníkovi jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky ze mzdy

V návrhu, který dlužník podává k insolvenčnímu soudu, musí být uvedeno požadované řešení insolvence. Soud má ale možnost návrhu nevyhovět, a nařídit jiný způsob uspokojení pohledávky. Podstatné ale je, že insolvence probíhá vždy jen jedním způsobem. Kombinace prodeje majetku a současně splátkového kalendáře možná není.

Jak dlouho trvá insolvence?

V případě insolvence – oddlužení formou splátkového kalendáře má dlužník povinnost v následujících 3 nebo 5 letech platit alespoň minimální splátku. Rozhodně ale neplatí, že by stačilo jenom minimum. Dlužník má povinnost platit tolik, kolik může. Musí nahlásit všechny mimořádné příjmy atd.

Insolvence trvá buď 5 roků, nebo do chvíle, než jsou zaplaceny všechny dluhy (tedy 100% dluhů), nebo do chvíle, kdy je za 3 roky uhrazeno alespoň 60% dluhů.

Kolik stojí insolvence?

Tak jako téměř vše, tak i insolvence vás bude něco stát. Jednak je nutné uhradit příslušné soudní poplatky, ale to není žádná zásadní položka.

Další peníze vás může stát vypracování insolvenčního návrhu – žádosti o soudní oddlužení splátkovým kalendářem. I když si tuto žádost můžete sepsat sami, obvykle je jednodušší obrátit se na právníka, nebo na specializovanou poradu.

Za vypracování návrhu na insolvenci zaplatíte maximálně 4000 Kč (bez DPH) jako jednotlivec. Nebo maximálně 6000 Kč (bez DPH) pokud to bude společné oddlužení manželů.

Největší položkou, kterou zaplatíte za insolvenci, jsou ale odměny insolvenčního správce. Ten si totiž za to, že dohlíží nad vaší insolvencí, účtuje příslušné poplatky. A ty jsou:

 • Odměna insolvenčního správce = 750 Kč měsíčně (1125 Kč měsíčně při společném oddlužení manželů)
 • Náhrada hotových výdajů = 150 Kč měsíčně (225 Kč při společné oddlužení manželů)
 • DPH 21% = pokud je insolvenční správce plátcem DPH

Za 5 roků tak insolvenčnímu správci zaplatíte celkem až 54.000 Kč (65 340 Kč s DPH). Pokud se bude jednat o společné oddlužení manželů, pak to bude 81.000 Kč (98 010 Kč s DPH).

Lze tedy říci, že proces insolvence vás může přijít na částku od cca 60 tisíc korun až do cca 110 tisíc korun. A to určitě není nezanedbatelná částka. Odměna insolvenčního správce se strhává ze srážek, které jsou prováděny z vaší mzdy.

Kdy není možný osobní bankrot?

Osobní bankrot ale není možný u všech dlužníků. Pokud má dlužník sice velký dluh, ale jen u jednoho věřitele, pak osobní bankrot možný není = je požadováno, aby měl dlužník více dluhů u více různých věřitelů.

Dluhy také nesmí pocházet z podnikání. Pouze pokud by věřitel u takového dluhu souhlasil s oddlužením, může být schváleno oddlužení i na základě dluhů z podnikání. Nebo třeba pokud by se jednalo o pohledávku zajištěného věřitele.

Dlužník také musí doložit své příjmy za poslední 3 roky, a také očekávané příjmy v následujících 5 letech. Pokud by z tohoto přehledu vyplývalo, že dlužník nebude schopen uhradit alespoň alespoň náklady na insolvenci a minimální splátky dluhů,  soud návrh na oddlužení zamítne.

 1. Dobry den doted jsem mela 14500 cisteho 3700 mi slo na srazky insolvence plus tisic spravci,jelikoz jsem samozivitelka a mam dve male deti nejsem schopna ze zbytkem vyzit…jen byt platim 8500 a kde je zbytek,ted jsem si nasla praci a mohla bych mit kazdy mesic 17000 chci se zeptat jestli kdyz se mi navisi penize jestli porad budu dostavat tolik kolik jsem dostavala nebo je mozne ze mi bude posilat i zbytek penez co mi nalezi po odecteni 3700 a odmena spravci dekuji

 2. Dobry den Petr Novak. mam dotaz zdali se da čast mzdy podmluve se zamnestnavatelem pobirat cast platu ve stravenkach a je li to v mezich zakona. ?

 3. dobre rano
  prosim mam dotaz a potrebuji poradit.
  jsem tatínek na materske dovolene ,pobíram rodicovsky prispevek materska zbyva mi rok do odluznení .
  aktualne jsem si nasel brigadu a tak me zajima jak funguji srazky .z materesky mi nestrhavaji nic splatku posilam darem a ted priklad kdyz vydelam cca 5000kc z brigady zustane mi z toho aspon neco,?nebo budu moset odevzdat vse co vydelam.samozrejme mosim uhradit skolku synovi ze.predem dekuji za info z pozdravem otahal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *