Poradna: Jak mám postupovat, když bývalý manžel neplatí alimenty?

Pokud nejsou alimenty uhrazeny po dobu delší než 4 měsíce, pak se můžete obrátit na Policii ČR a podat na bývalého manžela trestní oznámení.

Dotaz uživatele: Jak mám postupovat, když bývalý manžel neplatí alimenty?

Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit, co přesně bych měla dělat, kdy mi můj bývalý manžel najednou přestal platit alimenty.

Máme 6 letou dceru. Před několika měsíci najednou z ničeho nic přestal posílat peníze a vůbec se se mnou nekomunikuje. Do té doby to bylo v pořádku.

Mám to jít řešit na policii, nebo s tím musím k soudu? Nebo za exekutorem? Vůbec nevím, co mám dělat. Momentálně jsem na mateřské s druhým dítětem (to mám s jiným mužem) a mám příjem jen z mateřské, takže ty alimenty nám docela dost chybí. Prosím o radu
20.6.2017

Odpověď na dotaz: Jak mám postupovat, když bývalý manžel neplatí alimenty?

Pro řešení situace kdy jeden z manželů přestane tomu druhému platit výživné na dítě, je podstatné, zda byla vyživovací povinnost stanovena soudem. Pokud soud určil vyživovací povinnost a daný rodiči ji neplní, pak se může jednat o trestný čin.

Trestní oznámení pro neplacení výživného

Pokud nejsou alimenty uhrazeny po dobu delší než 4 měsíce, pak se můžete obrátit na Policii ČR a podat na bývalého manžela trestní oznámení. Za neplacení výživného pak hrozí i nepodmíněný trest odnětí svobody, laicky řečeno „za neplacení alimentů může bývalý manžel jít i do vězení“.

Je ale pravda, že samotná policie vám žádné peníze nevymůže. To není v její pravomoci, a ve výsledku ani v jejím „popisu práce“. Police ale může vašemu bývalému manželovi dost znepříjemnit život. A často už samotná hrozba trestního stíhání poměrně dobře zafunguje na velkou většinu neplatičů alimentů.

Exekuce kvůli neplacení alimentů

Abyste z manžela vymohla dlužné výživné, musíte se obrátit na exekutora. Tomu pak předložíte rozhodnutí soudu o výživném. A exekutor může zahájit jeho vymáhání. Opět to není nic složitého. Exekutor vám může pomoci s vypracováním příslušných dokumentů. Při exekuci na dlužné výživné, navíc ani nemusíte exekutorovi platit zálohu předem (za jeho služby – tak jako je tomu i u jiných typů exekucí).

Určitě pomůže, pokud budete schopna exekutorovi předat co nejvíce informací o svém bývalém manželovi. Třeba to, kde má účet (číslo účtu byste zřejmě měla znát, protože vám z něj posílal výživné). Nebo také, kde bydlí, nebo kde pracuje (pokud to víte). Nebo třeba i to zda má nějaký majetek (nemovitost apod.).

Tím vším exekutorovi můžete usnadnit práci, není to ale nutnou podmínkou pro úspěšné vymáhání*. Exekutor si řadu z výše uvedených informací dokáže zjistit i sám.

Exekutor pak (po provedení „papírování“), může zahájit vymáhání – nařídit třeba exekuci na účet v bance, exekuční srážky ze mzdy, nebo zvolit i jiný postup. Exekutor tak třeba může dlužníkovi nechat „zabavit“ řidičský průkaz, což je docela „citelné“, pokud jej dlužník potřebuje k běžnému fungování apod.

Dlužné alimenty jsou vymáhány přednostně

Ani to, že se obrátíte na exekutora, nemusí být záruka, že dostanete nějaké peníze. Pokud dlužník nepracuje, nebo má jen nízké příjmy, takže mu z platu není co zabavit, a pokud nemá žádný majetek, tak je to složité.

Je pravda, že pohledávka za nezaplacené alimenty je přednostní. Má tedy přednost přes ostatními „obyčejnými“ pohledávkami, jako jsou nezaplacené splátky za půjčky nebo různé účty apod. Neuhrazené alimenty mají přednost i v rámci přednostních pohledávek. Pokud tedy dlužníkovi bude možné něco zabavit, výživné má přednost.

Alimenty je možné vymáhat i po babičce/dědečkovi

Mohou ale nastati i situace, kdy opravdu není „kde brát“. Extrémním řešením je pak vymáhat dlužné výživné po prarodičích. Vyživovací povinnost totiž může přecházet z dětí na rodiče. Musí pro to ale existovat nějaké objektivní důvody. To, že se dlužník vyhýbá práci, nestačí. Rodiče pak také platí nižší částku než samotný dlužník. A navíc vyživovací povinnost se vztahuje na všechny rodiče (resp. prarodiče dětí), tedy nejenom na rodiče dlužníka, ale i na vaše rodiče. Tento způsob vymáhání alimentů tedy není tak častý

  1. Dobrý den.

    Otec platí výživné na svého syna. Před půl rokem přišel o práci a neměl z čeho platit výživné. Jeho syn to dal k soudu, že mu nehradí výživné. Soud rozhodl, zabavil otcovi majetek a musí zpětně zaplatit výživné. Otec má novou práci, vše řádně zaplatil a pravidelně platí výživné na syna. Proč otec má pořád v katastru napsáno že je pořád v exekuci ? Když nikde nedluží a výživné pravidelně každý měsíc platí.

    Děkuji.

    Brousková.

  2. Dobrý den co mám dělat když mi bývalí manžel platí jen část alimentů místo 12500Kč jen 8000 Kč. Nekomunikuje se mnou.

    Dlužná částka je již 18.000.

  3. Dobrý den, již 27 let má ex manžel exekuci na výživné, nyní už dlužné a ani po tolika letech není možné tyto peníze vymoci. Jedná se o celkem dost peněz. Má to exekutor a nic. Jeho zaměstnavatel posílal do roku 2021 cca 4x za rok dlužné výživné, nejvíce v 7 a 12 měsíci,kdy jsou odměny či 14 plat, v roce 2022 nic. Už nevím kde je spravedlnost.

  4. Dobrý den, otec synů 15 let, je Čech, ale 4 roky žije v Irsku. Výživné za minuly rok zaplatil pouze 5 x. Jak mám postupovat, když dluh nechce zaplatit a žije v jiném státě. V Čechách nevlastní žádný majetek

  5. Dobrý den mám prosbu dala jsem exekuci na manžela na splácení alimentů a mám dotaz když by splácel exekutorovi alimenty kdo dostane dřív peníze já nebo exekutor. On tvrdí že splácí první penále ale já jsem ještě doteďka nedostala ani korunu. Tak jak to teda je.

    1. Pořadí uspokojování, se řídí paragraf 265a, Občanský soudní řád (zákon číslo 99/1963 Sb.):
      § 265a
      (1) Výtěžek dosažený výkonem rozhodnutí k uspokojení pohledávky, pro kterou byl výkon rozhodnutí nařízen, se započte nejprve na náklady soudu na výkon rozhodnutí, pak na jistinu, pak na úroky, pak na úroky z prodlení, a nakonec na náklady oprávněného.
      (2) Náklady výkonu rozhodnutí podle odstavce 1 se rozumí i náklady exekuce podle zákona upravujícího exekuční řízení.

      tj. jako první se hradí náklady exekutora, následně jistina (dluh na výživném) a až nakonec se hradí úroky/penále

  6. Jak mám postupovat když na mě byla uvalena exekuce za neplacení alimentů i když je mám řádně a včas zaplacené a před soudem doložené jsem předložil důkazy .

    1. Obecně platí, že proti usnesení o nařízení exekuce je možno návrh na zastavení exekuce podat písemně přímo u exekutora, který exekuci vede. Ovšem jen do 15 dnů, a pouze pokud je k tomu nějaký zákonný důvod.

      Exekuce na alimenty, je ale často nařizována i „preventivně“ – pokud jste neplatil, a vznikl dluh na výživném, tak může soud nařídit exekuci i na budoucí výživné. V takovém případě, je obvykle potřeba nějaká doba řádného placení, aby bylo možno exekuci zrušit.

      To jsou ale jenom obecné informace, z vašeho dotazu netuším, o co přesně se u vás jedná. Podobné věci, je obecně lepší řešit s právníkem – existuje mnoho různých výjimek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *