Poradna: Souběh exekucí – přednostní a nepřednostní

Srážky ze mzdy a jejich rozdělování, pokud je více pohledávek, jsou definovány v občanském soudním řádku, zákon číslo 99/1963 Sb., paragraf 280

Dobrý den, mám zaměstnankyni, která má přednostní exekuci, která nabyla právní moc a provádím srážky. Teď jsem dostala další exekuci na stejnou zaměstnankyni, ale jde o nepřednostní. Exekutor mu říkal, že mám stahovat obě dvě. Takže mám vypočítat na exekuční kalkulačce srážku na přednostní a pak stejně vypočítat srážku na nepřednostní exekuci, sečíst srážky a obojí stáhnout z platu?  Děkuji

Datum 14.5.2018

Odpověď: Souběh exekucí – přednostní a nepřednostní

Postup výpočtu exekuce je takový, že nejprve si spočítáte nezabavitelnou částku pro danou zaměstnankyni. Ta se odvíjí od toho, jestli má zaměstnankyně nějaké děti nebo manžela. Pokud by děti/manžela neměla, tak by nezabavitelná částka byla 6225,33 Kč. Pokud by měla nějaké děti/manžela, pak se nezabavitelná částka za každé dítě zvyšuje o 1556,33 Kč.

Jakmile máte spočítanou nezabavitelnou část platu, pak záleží na tom, kolik je zbytek mzdy. Pokud by byl menší než 9338 Kč, tak dělíte zbytek mzdy na třetiny. Pokud by byl zbytek vyšší tak se na třetiny dělí jenom 9338 Kč a zbytek (vše co je nad 9338 Kč, jde na exekuce).

Přednostní vs. nepřednostní pohledávky

Následný postup (při souběhu více exekucí) je takový, že první třetina ze zbytku mzdy (nebo z částky 9338) se použije na úhradu exekucí – bez ohledu na to jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. U této první třetiny záleží čistě na pořadí. Pokud u vaší zaměstnankyně byla jako první přednostní pohledávka, peníze půjdou sem.

Tím, že má zaměstnankyně přednostní pohledávku, tak se na ni zabavuje i druhá třetina (pokud by měla jen nepřednostní pohledávku/pohledávky, tak by jí druhá třetina zůstala).

Pokud byl zbytek mzdy vyšší než 9338 Kč, pak vše co je nad tuto sumu se zbavuje na exekuce. U tohoto zbytku mzdy – podobně jako u první třetiny opět záleží na pořadí pohledávek. Tedy na datu, kdy bylo rozhodnutí doručeno plátci mzdy.

Která exekuce se hradí jako první?

U exekucí se vždy postupuje ta, že nejprve se uspokojuje nejstarší pohledávka. Teprve až po té, co je uhrazena, se uspokojuje další pohledávka. Není to tedy určitě tak, že by se stržené peníze nějak rozdělovaly mezi jednotlivé exekuce. Pokud vám exekutor toto tvrdí, tak je to špatně – jeho tvrzení nemá žádnou zákonnou oporu.

Něco jiného by byla situace, kdy by vám jako první byla doručena nepřednostní pohledávka a teprve až po ní přednostní, pak by se na přednostní pohledávku posílal druhá třetina. První třetina + případný zbytek mzdy, by šel na nepřednostní pohledávku. To ale není váš případ.

Souběh více exekucí – pořadí srážek podle zákona

Srážky ze mzdy a jejich rozdělování, pokud je více pohledávek, jsou definovány v občanském soudním řádku, zákon číslo 99/1963 Sb., paragraf 280:

§ 280(1) Jsou-li srážky ze mzdy prováděny k vydobytí několika pohledávek, uspokojí se jednotlivé pohledávky z první třetiny zbytku čisté mzdy podle svého pořadí bez ohledu na to, zda jde o přednostní pohledávky nebo o pohledávky ostatní.

(2) Dochází-li podle § 279 odst. 1 ke srážkám z druhé třetiny zbytku čisté mzdy, uspokojí se z ní bez zřetele na pořadí nejprve pohledávky výživného a teprve pak podle pořadí (odstavec 3) ostatní přednostní pohledávky. Nepostačí-li částka sražená z druhé třetiny k uspokojení všech pohledávek výživného, uspokojí se nejprve běžné výživné všech oprávněných a pak teprve nedoplatky za dřívější dobu, a to podle poměru běžného výživného. Nebylo-li by však částkou sraženou z druhé třetiny kryto ani běžné výživné všech oprávněných, rozdělí se mezi ně částka sražená z druhé třetiny poměrně podle výše běžného výživného bez ohledu na výši nedoplatků.

(3) Pořadí pohledávek se řídí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí. Bylo-li mu doručeno téhož dne nařízení výkonu rozhodnutí pro několik pohledávek, mají tyto pohledávky stejné pořadí; nestačí-li částka na ně připadající k jejich plnému uspokojení, uspokojí se poměrně.

 1. Dobrý den.Prosím potřebuju poradit.Co stím když se mi Exekutor neozívá .Mám Exekuci a podle mého by měla být zaplacena .On musí dát návrh na čssd aby mi to přestali strhávat .Exekuce byla podána 2011 a částku 50 000 kč .Kdy jsem byl zaměstnán .Strhávali mi Průměrně 4.500 kč měsíčně .Nejde mi to do hlavy že za ty léta mi ještě strhávají z důchodu .Děkuju František

  1. Zaměstnanec platí běžné výživné na dvě děti 6500,- Kč
   Dále má nepřednostní pohledávku, která dnem doručení prvnímu plátci
   je první v pořadí. (rok 2008)
   Jedna třetina zbytku čisté mzdy činí 4565,-
   Budou srážky takto: výživné z druhé třetiny 4565,-, nepřednostní
   z první třetiny 4565,- a tím vznikne dluh na běžném výživném?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *