Souběh exekucí – přednostní i nepřednostní pohledávky

Zákon přímo stanoví, že pohledávky, pro které byl soudem nebo správním orgánem nařízen výkon rozhodnutí (exekuce), nabývají pořadí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující toto vyrozumění

Dobrý den, prosím o radu při souběhu exekucí. Zaměstnanci strháváme z čisté mzdy 11 266,- nepřednostní pohledávku. Nyní ale nabylo právní moci další exekuční rozhodnutí od Finančního úřadu a následně jsme byli požádáni o součinnost dalším exekučním úřadem pro zdravotní pojišťovnu. Prosím o radu jak postupovat ve výpočtu, když budou následovat další dvě přednostní pohledávky.
Děkuji Vám za pomoc

19.4.2020

Odpověď: Pořadí exekučních srážek při souběhu přednostní i nepřednostní exekuce

Pořadí provádění exekučních srážek při souběhu více exekucí (přednostních nepřednostních), se řídí příslušnými zákony. Jedná se především o Občanský soudní řád (paragraf 280), dále může hrát roli i Zákoník práce (paragraf 147) nebo Nový občanský zákoník (paragraf 2045).

Pořadí exekučních srážek při souběhu více exekucí

Pro pořadí provádění srážek, je rozhodující pořadí doručení exekuce prvnímu plátci. V tomto případě jste tedy prvním plátcem zřejmě vy. Zákon přímo stanoví, že pohledávky, pro které byl soudem nebo správním orgánem nařízen výkon rozhodnutí (exekuce), nabývají pořadí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující toto vyrozumění.

V případě, že by měl váš zaměstnanec 3 exekuce, z toho dvě přednostní a jednu nepřednostní, pak je sice výpočet exekuce trochu složitější, ale není to nic hrozného.

Přednostní pohledávky se uspokojí z druhé třetiny zbytku mzdy

Při provádění srážky, byste nejprve měla z druhé třetiny mzdy (zbytek po odečtení nezabavitelné částky) uspokojit přednostní pohledávky. Nejprve tu přednostní pohledávku, která vám byla doručena/oznámena jako první.

Pokud by daná třetina mzdy dostačovala k úhradě první pohledávky, budete pokračovat druhou přednostní pohledávkou. Pokud druhá třetina nestačí k úhradě první přednostní pohledávky, tak ta druhá (souběžná přednostní pohledávka), musí počkat, než bude plně zaplacená ta první.

Z první třetiny zbytku mzdy se mohou uspokojit přednostní i nepřednostní pohledávky

Následně použijete první třetinu ze zbytku mzdy na úhradu všech pohledávek. Pokud druhá třetina nedostačuje k úhradě přednostních pohledávek, mohou se uspokojovat i z první třetiny.

U první třetiny rozhoduje jenom pořadí doručení prvnímu plátci mzdy

U první třetiny už ale nehraje roli to, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku, ale postupujete striktně podle pořadí doručení. U první třetiny ztrácí přednostní pohledávky svou výhodu. U všech pohledávek už rozhoduje jenom datum.

Pokud je nejstarší pohledávka ta nepřednostní, tak nejprve uspokojíte tuto pohledávku. Pokud první třetina nestačí k uspokojení nejstarší pohledávky, tak ostatní musí počkat.

Pokud jsou dvě pohledávky doručeny v jeden den, tak mají stejné pořadí

Ve vašem případě (pokud jsem správně pochopil dotaz) tedy při výpočtu souběžných exekucí použijete druhou třetinu na částečnou nebo plnou úhradu přednostní exekuce (nejprve první a poté druhé, podle jejich pořadí.

Pokud by náhodou byly obě přednostní pohledávky doručeny ve stejný den, pak mají stejné pořadí, a strženou částku mezi ně rozdělíte).

První třetinu použijete na částečnou nebo plnou úhradu nejstarší (u vás nepřednostní) exekuce. Až bude plně uspokojena, budete první třetinu používat i k úhradě přednostních pohledávek, podle jejich pořadí.

 1. Dobrý den,
  prosím o radu, jak bych měla postupovat při srážkách exekucí. Nastoupil nový zaměstnanec, kterému přišla jako první přednostní exekuce. Poté přišly dvě další nepřednostní exekuce za sebou. Pak další jedna přednostní a dvě nepřednostní, všechny ve stejný den. Můžete mi prosím poradit, jak budou prováděny srážky na přednostní a nepřednostní exekuce, když má čistý příjem 13500,- Kč? Budu provádět z druhé a první třetiny srážky jen na první přednostní exekuci, která byla v pořadí první a poté na druhou přednostní exekuci do úplného zaplacení? Nebo to budu rozdělovat na jednotlivé exekuce? Moc děkuji předem za odpověď.

 2. Dobrý den,

  jaký je postup uspokojení 3 přednostních pohledávek? Rozdělí se srážka ze mzdy mezi všechny 3 přednostní pohledávky. Popřípadě v jakém poměru ?

  Děkuji

  1. Pokud by mezi přednostními pohledávkami bylo i výživné, pak má přednost před ostatními přednostními pohledávkami (resp. roli hraje i jestli se jedná o běžné x dlužné výživné). Jinak pro přednostní pohledávky platí to, co pro všechny ostatní = záleží na datu doručení. Nejprve se uspokojí ta nejdříve doručená. Pokud má více pohledávek stejné datum doručení, pak se rozděluje v poměru odpovídajícímu výši celkové pohledávky (pohledávka A = 100 tis, pohledávka B = 10 tis, stejné datum doručení, celková srážka 100 Kč, rozdělí se na 91 Kč pro A a 9 Kč pro B).

   1. Moc děkuji
    jen ještě dotaz jestli se bere doručení 1. plátci nebo doručení k nám .
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *