Poradna: Exekuce na mzdu – přednostní a nepřednostní pohledávky

V případě exekuce na mzdu, kdy máte jak přednostní, tak nepřednostní pohledávku, vám bude zůstávat méně peněz, než kdybyste měl pouze nepřednostní pohledávku.

Dobrý den, mám exekuce na mzdu v souběhu přednostních a nepřednostních pohledávek. Moje čistá mzda je konstantně 12500 korun. Mohu uplatnit jednu vyživovanou osobu.

Kolik a jak mi může mzdová účetní srazit a kolik mi musí zůstat? Děkuji za odpověď.
12.4.2018

Odpověď: Exekuce na mzdu – přednostní a nepřednostní pohledávky

V případě exekuce na mzdu, kdy máte jak přednostní, tak nepřednostní pohledávku, vám bude zůstávat méně peněz, než kdybyste měl pouze nepřednostní pohledávku.

Ve vašem případě, pokud můžete uplatnit jednu vyživovanou osobu, bude základní nezabavitelná částka ve výši 7782 Kč (tedy 6225,33 Kč za vás a 1556,33 Kč za vámi vyživovanou osobu)

Postup výpočtu exekuce při přednostní pohledávce

Postup výpočtu ve vašem případě by pak byl následující:

  • Čistá mzda = 12 500 Kč
  • Nezabavitelná částka = 7782 Kč
  • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 4718 Kč
  • V případě přednostní exekuce dostává exekutor dvě třetiny ze zbytku, tedy 2x 1572 Kč
  • Zbytek (jednu třetinu) dostanete vy

Celkový výsledek výpočtu exekuce by tedy ve vašem případě byl tento:

  • Celková srážka na exekuce = 3144 Kč
  • Zbytek mzdy po exekuci = 9356 Kč

Jak se rozdělují srážky na exekuci

Na exekuci se sice strhne 3144 Kč, bude ale ještě záležet na tom, v jakém pořadí byly jednotlivé pohledávky doručeny vašemu zaměstnavateli. Jedna polovina ze sražené částky (resp. jedna třetina ze zbytku mzdy po odečtení nezabavitelné částky) je určena na přednostní exekuce (bez ohledu na to jestli přednostní exekuce byla/nebyl doručena dříve než ta nepřednostní).

Druhá třetina je určena pro „všechny exekuce“. Tady už se nepřihlíží k tomu, jestli je pohledávka přednostní nebo ne a rozhoduje pořadí – tedy to, kterou z vašich pohledávek dostal zaměstnavatel jako první.

  1. NA KOHO SE MAM OBRATIT KDYŽ EXEKUTOR OD ROKU 2007 DO ROKU 2011 PODVODNYM ZPUSOBEM V ELEKTRONICKE DRAŽBĚ VYDRAŽIL MUJ RODINNY DUM ZA SMEŠNYCH 200.000,-kč.NAVIC EXEKUTOR JE TRESTNE STIHAN ZA ZPRONEVĚRU PENĚZ SVYCH KLIENTU,TOHO ČASU EXEKUTORSKY UŘAD JE ZRUŠEN.PROTO SE TAŽI NA KOHO SE MAM OBRATIT S VYMAHANIM FINANČNI ŠKODY KTERA MI VZNIKLA PODVODNYM JEDNANIM EXKUTORA.DĚKUJI.FRANTIŠEK

  2. Dobrý den může exekutor vydat dražbu na můj byt, když je exekuce strhavána ze mzdy?

  3. Dobrý den, mám dotaz k výši strhnutí přednostní a nepřednostní exekuce. Mám dvě děti, na které platím alimenty 2000,-,plat mám 13700,-. Kolik mi může zaměstnavatel strhnout z platu? Na účet mi přijde 8200,- z toho člověk po zaplacení nájmu nevyužije. Žiji sama. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *