Poradna: Přerušení nebo odložení exekuce během epidemie koronaviru?

Dočasné přerušení výkonu exekuce nebo insolvence je jedna z věcí, kterou vláda nemůže nařídit.

Dobrý den, chci se jen zeptat, jak reagovat na situaci, která panuje během epidemie v ČR?Pracovala jsem v restauraci, kterou díky viru uzavřeli, a přišla jsem úplně o práci. Manžel nemůže na 50% procent míst, kde běžně jako montéři v ČR pracovali.

Manžel je OSVČ a já momentálně bez práce. Já jsem momentálně bez práce, manžel má jen minimální příjem.Chtěla bych vědět, co dělat. Jestli se dá nějak přerušit nebo odložit splácení exekuce?
27.3.2020

Odpověď: Přerušení nebo odložení exekuce během epidemie 2020

Situace během aktuální epidemie koronaviru v roce 2020 určitě není lehká pro nikoho. Je pravda, že v souvislosti s uzavřením řady podniků a firem, a díky omezení pohybu je mnoho lidí bez práce, nebo má snížené příjmy.

Přerušení nebo odložení splátek během epidemie koronaviru

Dočasné přerušení výkonu exekuce nebo insolvence je jedna z věcí, kterou vláda nemůže nařídit. I když má díky vyhlášení stavu nouze, a celkově během epidemie značné pravomoci, tak zrovna exekuce nebo insolvence do toho nespadají. O přerušení exekuce může rozhodnout pouze pověřený vykonavatel (soudní exekutor) nebo soud. Vláda k tomu nemá dostatečné oprávnění.

Je tedy vysoce pravděpodobné, že nějaké plošné přerušení exekucí nebo insolvencí během epidemie koronaviru neproběhne.

To vám ale určitě nijak nebrání kontaktovat exekutora, který vede vaši exekuci a požádat ho o dočasné odložení výkonu exekuce.

Podpora pro zaměstnance během epidemie

Vláda přijímá řadu opatření, jak poskytnout nějakou formu podpory lidem, kteří se ocitli v existenční nouzi z důvodu výpadku příjmů.

Vláda slíbila, že proplatí firmám mzdy za zaměstnance, pokud došlo k uzavření provozoven z důvodu nařízení vlády nebo karantény. Píšete, že jste pracovala v restauraci a těch by se to mělo určitě týkat. Zjistěte si podrobnější informace od svého zaměstnavatele.

V případě, že vás zaměstnavatel propustil kvůli epidemii, tak byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo na některé sociální dávky. To ale jen těžko posoudíme, musíte se obrátit na Úřad práce, kde se tato forma podpory vyřizuje.

Podpora pro OSVČ během epidemie

Pro OSVČ přislíbila vláda podporu také. Aktuálně je schválena podpora ve výši 30 000 Kč, která je OSVČ poskytnuta formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní pojištění. To znamená, že váš manžel nyní nemusí 6 měsíců platit tyto platby a peníze tak ušetří.

Další formu podpory pro OSVČ během epidemie vláda dále projednává. Je zvažováno, že by OSVČ dostali měsíčně příspěvek ve výši 15000 Kč (nebo dokonce 30 000 Kč).

Určitě se vyplatí sledovat třeba web vlády (www.vlada.cz), kde jsou průběžně zveřejňovány všechny aktuální informace o tom, co se děje a jaké probíhají změny, na jakou podporu můžete mít nárok

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *