Kompenzační bonus pro OSVČ během epidemie 2020 / 2021 – vadí exekuce a insolvence?

Na kompenzační bonus během podzimní epidemie koronaviru COVID, mají nárok i podnikatelé (OSVČ) v exekuci. Podpora by jim měla být vyplacena, a exekutor ji nemůže zabavit. Pro lidi v insolvenci to ale neplatí. Zákon přímo vylučuje, aby měl OSVČ v insolvenci nárok na kompenzační bonus.

Během epidemie koronaviru v roce 2020 a 2021, mají někteří OSVČ nárok na podporu od státu. Je nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč, za jeden den (kdy pro OSVČ platí nějaké bezprostřední omezení nebo zákaz podnikání). Na podporu za podzim, mají nárok i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Nebo i společníci malých s.ro. firem.

Má ale na kompenzační bonus nárok ten, kdo je v exekuci nebo insolvenci? A může vyplacený kompenzační bonus za říjen, listopad nebo prosinec či leden 2021 zabavit exekutor nebo insolvenční správce?

Kompenzační bonus pro OSVČ a exekuce

Dobrá zpráva je, že na kompenzační bonus během epidemie koronaviru COVID v roce 2020 a 2021, mají nárok i lidé v exekuci. A to jak OSVČ, tak i případně ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Kompenzační bonus za říjen, listopad nebo prosinec 2020 nebo leden 2021, tak dostanou i lidé v exekuci.

Zákon, kterým se řídí kompenzační bonus během epidemie 2020/2021 (zákon číslo 461/2020 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2), je koncipován tak, aby vyplacený kompenzační bonus, nemohl zabavit exekutor.

Viz paragraf 15:

(4) Kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci

(5) Poskytovatel platebních služeb může finanční prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu vyplatit povinnému bez ohledu na to, že je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb. Tuto výplatu oznámí příslušnému orgánu provádějícímu výkon rozhodnutí nebo exekuci.

V praxi to znamená, že výplata kompenzačního bonusu nepodléhá exekuci. Nemohou z něj být provedeny srážky (jako při srážkách z platu nebo jiného příjmu). Neměla by se na něj vztahovat ani exekuce na bankovní účet (tam to ale někdy může být složitější a může to zahrnovat i delší komunikaci s exekutorem).

Kompenzační bonus pro OSVČ a insolvence

Pozor aktualizace 15.1.2021: Níže uvedené informace již neplatí. Parlament schválil novelu zákona o kompenzačním bonusu, a nově na něj budou mít nárok i lidé v insolvenci. Budou si také moci požádat i zpětně. Novelu zákona musí ještě potvrdit senát. Žádost o kompenzační bonus již ale je možné podávat nyní. Situace tak nově bude stejná, jako u lidí v exekuci.

Aktuální informace k nároku na kompenzační bonus pro OSVČ v insolvenci zde

Lidé v insolvenci (OSVČ, ti kdo pracují na DPP nebo DPČ a další), to ale mají s nárokem na kompenzační bonus složitější.

Zatímco během jarních měsíců epidemie koronaviru, byl nárok na podporu pro OSVČ i v insolvenci, na podzim to neplatí.

V příslušném zákoně (Zákon 461/2020) se přímo mluví o tom, že na kompenzační bonus není nárok, pokud je osoba v úpadku (insolvenci) – viz paragraf 5:

(2) Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období 

a) byla v úpadku nebo

b) byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

Takže ten OSVČ (nebo jiná osoba), která byla v příslušném bonusovém období v úpadku (insolvenci), nemá na kompenzační bonus vůbec nárok.

Nárok na kompenzační bonus i v insolvenci

V některých případech, ale může být nárok na podporu pro OSVČ, i v insolvenci. Rozhoduje o tom datum, kdy se daný podnikatel (jiná osoba) dostal do úpadku. Pokud by to bylo až po skončení bonusového období, pak je na kompenzační bonus nárok, i se následně žadatel dostal do insolvence.

Pokud by teoreticky OSVČ vstoupil do insolvence někdy v průběhu listopadu 2020, pak může mít nárok na kompenzační bonus za předchozí část – říjen a část listopadu (do začátku insolvence).

V takovém případě by vznikl nárok na výplatu této podpory, a neměla by být zabavena.

Podnikatel v insolvenci to má během epidemie složité

Situace pro OSVČ v insolvenci, může být během epidemie 2020/2021 hodně složitá. Na rozdíl od jarních měsíců, je na podzim nutné zaplatit sociální a zdravotní pojištění (tj. minimálně cca 4800 Kč). Pokud by nebyly zaplaceny povinné platby pojištění, vzniká dluh a načítá se penále.

Podnikatel v insolvenci má také povinnost platit splátky, podle dohodnutého splátkového kalendáře. Na podporu od státu mu ale nárok nevzniká. A to ani, pokud spadá do kategorie OSVČ, kteří mají jednoznačně nárok na kompenzační bonus (jejich podnikání je přímo omezeno nebo zakázáno).

Jediným případným řešením je, požádat soud o dočasné přerušení insolvence. To je možné u insolvence zahájené po 1. 6. 2019. Ale pouze jednou v průběhu insolvence a maximálně na 1 rok. Nárok na kompenzační bonus tím ale stejně nevznikne.

Co k tomu dodat? Co jsme si zvolili, to máme.

 1. Nově budou moci zadat o kompenzační bonus i OSVC v úpadku. Může insolvencni správce tento bonus zabavit ?

 2. Mohu Zadat o bonus když jsem zedník a nikdo mě nepustí do domácnosti ani služby?mam tudiz menší výdělek tagzvane neberu od Vánoc nic dekuji za rady

  1. Podle aktuálních podmínek, je nárok na kompenzační bonus, jen pokud se na vaše podnikání vztahuje nějaký přímý zákaz nebo omezení. „Jenom“ pokles příjmu nestačí.
   Vláda ale nyní navrhuje změnu podmínek. Až bude schváleno (asi na začátku března), tak by byl nárok na kompenzační bonus i při poklesu příjmu o 50%. A to až 1000 Kč na den. Změna by platila zpětně od začátku února 2021. Viz např. zde.

 3. Jako společník s. R. o jsem zažádal o kompenzační bonus. Od 1.6.2020 podnikám v oblasti pohostinství, ale přesto mi nebyl KB vyplacen. Důvod uvedli že jsem nepodal za rok 2019 daňové přiznání. Jak jsem mohl podat daňové přiznání za rok 2019 když podnikám od od roku 2020. Tato živnost byla můj jediný příjem a díky omezení (nouzový stav) jsem ve finanční tísni. Jak mám dále postupovat? Dekuji

 4. Dobrý den.
  Je nějaký limit, dokdy by měl být kompenzační bonus jaro 2021 po podání žádosti vyplacen?
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *