Poradna: Je možné požádat soud o snížení srážek při insolvenci?
Dobrý den, přítel má od roku 2018 insolvenci na částku 618 000 Kč, na začátku insolvence měl čistý příjem 13000 Kč, tím pádem mu dali insolvenci jako přednostní pohledávku. Do dnešního dne se mu čistý příjem pohybuje mezi 19000 – 21000 Kč v čistém.
Chtěla jsem se zeptat, zda by šlo požádat soud o nepřednostní pohledávky. Zůstalo by mu více pro základní potřeby. Pohledávky má na půjčku z banky a sociální zabezpečení z podnikání.
Četla jsem, že sociální zabezpečení by muselo zůstat jako předností pohledávka a půjčka dát jako nepřednostní. Děkuji
22.6.2020
Odpověď: Jak se určují srážky z platu při insolvenci
V případě insolvence se nerozlišuje to, zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. To hraje roli pouze u běžné exekuce. To, že se u Vašeho přítele provádí srážky z platu ve stejné výši, jako u přednostní exekuce, nijak nesouvisí s tím, za co dluží, nebo kolik je jeho čistá mzda (kolik měl na začátku insolvence, kolik má nyní).
Přednostní a nepřednostní pohledávky při exekuci na plat
To, jestli je nějaká pohledávka přednostní nebo nepřednostní, je určeno zákonem. Zákon číslo 99/1963 Sb., Občanský soudní řád v paragrafu 279, odstavec 2 vyjmenovává všechny pohledávky, které spadají mezi přednostní pohledávky. Co není vyjmenováno v tomto zákonu je pak automaticky nepřednostní pohledávka – viz paragraf 278:
(2) Přednostními pohledávkami jsou
a) pohledávky výživného;
b) pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví;
c) pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy;
d) pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění,
e) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a úrazového pojištění,
f) pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění,
g) příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče,
h) pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci,
i) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
j) pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
k) pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.
O tom, jestli bude nějaká pohledávka přednostní nebo nepřednostní, tedy nerozhoduje soud, ale je to určeno zákonem.
Jak jsou stanoveny insolvenční srážky
V případě insolvence se ale jedná o něco jiného. Tady se pohledávky nerozdělují na přednostní a nepřednostní.
U insolvence jsou si pohledávky „rovny“. Resp. jsou zde rozdíly v tom, zda se jedná o náklady na insolvenci, pohledávky výživného, pohledávky nezajištěných věřitelů nebo pohledávky zajištěných věřitelů. Rozdíl je mimo jiné v tom, v jakém pořadí se pohledávky uspokojují. To ale nemá žádný vliv na stanovení výše srážek.
U insolvence jsou srážky ze mzdy určeny příslušným zákonem (zákon číslo 182/2006 Sb., Insolvenční zákon). Srážky ze mzdy se provádí ve stejném rozsahu, jako při exekuci z důvodu přednostní pohledávky – viz paragraf 398:
§ 398 zákon číslo 182/2006 Sb.
(3) Při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je dlužník povinen vydat insolvenčnímu správci majetek náležející do majetkové podstaty ke zpeněžení postupem obdobným podle ustanovení o zpeněžení majetkové podstaty v konkursu a dále do doby podání zprávy o splnění oddlužení měsíčně splácet nezajištěným věřitelům ze svých příjmů částku ve stejném rozsahu, v jakém z nich mohou být při výkonu rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky
Tedy opět: o tom, jak budou vysoké srážky při insolvenci, nerozhoduje soud, ale je to dáno zákonem. Ten říká, jak se mají provádět srážky při insolvenci.
Při insolvenčních srážkách je tak zákonem dáno, že dlužníkovi zůstává nezabavitelné minimum a jedna třetina ze zbytku mzdy. Nic víc, nic míň.
Není možné obrátit se na soud a požadovat jiný výpočet výše srážek (resp. u oddlužení zahájeného po červnu 2019, je možné žádat dočasné přerušení oddlužení, ale to je opět úplně jiná situace).
Zvýšení nezabavitelné částky při insolvenci od července 2020
O konkrétní výši srážek rozhoduje výše čisté mzdy a to, jaké je nezabavitelné minimum dlužníka. Postup výpočtu je určený zákonem a příslušnými nařízeními vlády.
Od července 2020 se pro vás situace o něco málo zlepší – dochází ke zvýšení nezabavitelného minima. To se od 1. 7. 2020 zvyšuje o 863,5 Kč. Jinak ale není možné žádat soud o jiný způsob výpočtu srážek. Zákon to neumožňuje.
Dobrý den,
zesnulá maminka v r.2021 ve své závěti z r.2008 darovala byt své vnučce.Jsem insolvenci od 09/2022 a při projednávání dědičství po zesnulé mamince notářka oznámila, že vnučka je podílem dědicem a já musím být dědičem protože jsem v insolvenci a že aby vnučka dědila celý byt musela by mně vyplatit na účet správce. Jak se určuje táto částka-může být dohodou-vnučka je studentka a nemajetná, lze tuto částku z její strany splácet i po částech ?
Děkuji za odpověď