Půjčka pro lidi v insolvenci nebo po skončení insolvence – kde půjčí a kolik?

Lidem s exekucí, nebo těm kdo jsou v insolvenci, je možnost půjčky od banky zcela zapovězena. Peníze nepůjčí ani velká většina nebankovních společností. A to nejenom během oddlužení, ale ještě i dalších 5 roků, po skončení insolvence. Soukromé půjčky pro lidi s insolvencí, jsou většinou jenom nějaký podvod.

Potýkat se s exekucí nebo insolvencí, je velmi složitá životní situace sama o sobě. Na to, aby někdo „spadl“ do exekuce nebo do insolvence, to nemusí být nějaký notorický neplatič. Stačí jen nějaký úraz, dlouhodobá neschopenka, nebo snížení příjmu kvůli výpovědi z práce a problém může být na světě.

Během exekuce zůstává lidem poměrně málo peněz. Je nárok jenom na nezabavitelné minimum a ještě část mzdy (podle typu pohledávky). Při insolvenci je to obvykle ještě horší. To je nárok jenom na nezabavitelnou částku a k tomu už jen na jednu třetinu ze zbytku výplaty.

Při oddlužení má insolvenční správce nárok i na všechny mimořádné příjmy. Většina lidí, co je v insolvenci, je tedy nucena žít doslova od výplaty k výplatě. Na vytvoření nějaké finanční rezervy, není vůbec žádný prostor

Půjčka pro lidi v insolvenci – jaké jsou možnosti?

I během insolvence, může nastat mnoho různých situací, kdy nestačí běžný příjem. Může to být například rozbitá pračka. Z toho, co většině lidé zůstává po srážkách na insolvenci, si novou pračku rozhodně nekoupí. Nebo to je něco jiného, bez čeho se nedá moc normálně fungovat (třeba rozbité auto, které je nutné na dojíždění do práce, apod.).

Půjčit si během insolvence peníze na opravu auta, nebo koupit si například pračku na splátky, je ale téměř nemožné. Banky mají v tomto ohledu velmi striktní podmínky.

Pokud má někdo exekuce, nebo pokud je dokonce v insolvenci, tak má v bance „zavřené dveře“. Banky musí podle zákona prověřovat u dlužníků, zda jsou schopni splácet. A exekuce nebo insolvence je jasný signál, že toho daný člověk není schopen.

Velmi podobná situace je i u většiny nebankovních společností. Ať už je to Provident, Ferratum, Home Credit, Zaplo nebo třeba ViaSMS. Všechny seriózní nebankovní společnosti, jsou pod dohledem České národní banky, a platí pro ně skoro stejné podmínky, jako pro banky.

Některé nebankovní společnosti, jsou ochotné „přimhouřit“ oko nad exekucí. Ale insolvence je pro ně to samé, co pro řidiče červená na semaforu.

Záznam v insolvenčním rejstříku nebo v registru exekucí

Exekuce nebo insolvence, se navíc ani nedá „zatajit“. Všechny aktivní exekuce (ty kde exekutor právě vymáhá peníze), nebo i všechny insolvence, jsou dohledatelné přes internet.

Většina exekucí, je evidována v Centrální evidenci exekucí. To je registr všech exekucí, který spravuje Exekutorská komora. Vyhledávání v registru ceecr.cz je sice za poplatek, ale banky i nebankovní společnosti do tohoto registru běžně nahlíží, než schválí nějakou půjčku.

Najít lidi s insolvencí přes internet, je ještě snadnější. Na webu justice.cz, je veřejně dostupný insolvenční rejstřík. Zde jsou vidět všechny insolvence. A jsou zde evidovány ještě 5 roků, po skončení oddlužení.

K „výmazu“ z insolvenčního rejstříku dojde až po 5 letech (fakticky se ale nejedná o žádný „výmaz“, záznam v registru zůstává „navždy“, po 5 letech ale přestane být záznam veřejně dostupný, a mohou ho vidět jenom soudy).

K „výmazu“ z rejstříku exekucí, dochází po skončení exekuce. Jakmile je dluh zaplacen, a exekutor ukončí vymáhání, tak mizí i záznam v rejstříku (jsou v něm jenom právě probíhající exekuce)

Půjčka po skončení insolvence – kde půjčí po insolvenci?

Stejně jako je problém sehnat půjčku během insolvence, tak je problematické si půjčit peníze i po skončení insolvence. Banky lidem po skončení insolvence půjčí, až budou mít „čistý rejstřík“. Tedy až po 5 letech po skončení oddlužení (pokud si do té doby dotyčný člověk nestihne „nasekat“ nové dluhy).

U nebankovních společností, mohou být mírně odlišné podmínky. Ty větší (a solidnější) mají stejný přístup jako banky. Některé nebankovky, ale mohou půjčit i lidem po ukončené insolvenci. Jedná se hlavně o ty firmy, které nabízí různé „lichvářské“ mini-půjčky na ruku před výplatou.

Takže i ten, kdo má jen krátce po skončení insolvence, si může půjčit „pár“ tisíc korun (obvykle to jsou jen malé půjčky do 10 000 Kč, někde i do 20 000 Kč a pouze výjimečně je možné dostat půjčku do 30 000 Kč – více peněz snad nikdo lidem po insolvenci nenabídne).

Tyto mikro půjčky v hotovosti nebo na účet, ale mají jenom samé nevýhody. Většinou to nejde na splátky, ale peníze se musí vracet naráz. A obvykle už za měsíc (za 30 dní nebo i dříve). A platí se velmi vysoké poplatky.

Za běžnou krátkodobou půjčku do 20 000 Kč se platí poplatky i 2000 – 4000 Kč za měsíc. Někde je to ale i více – někde si klidně řeknou i o poplatek ve výši 6000 Kč (takže sice ihned dostanete 20 tisíc, ale za 30 dní musíte vrátit 26 tisíc, jinak je problém).

Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Na internetu je možné najít i nabídky na soukromé půjčky pro dlužníky v insolvenci. Podobné nabídky sice „vzletně“ tvrdí, že se jedná o nějakého soukromého investora, nebo nějakou jinou soukromou osobu. Pokud to ale není nějaký vyložený podvod, pak se většinou jedná jen o nějakého lichváře.

Často jsou to lidé, co ani nemají oprávnění na to, aby půjčovali peníze. A pohybují se tak minimálně v šedé zóně, nebo to je rovnou úplná „černota“.

Podobná lichvářská půjčka, se ale opravdu nedá doporučit lidem, co jsou v insolvenci, nebo co mají nějaké „tahanice“ s exekutorem.

Půjčovat si peníze od lichváře, může být hodně drahá „sranda“. A nepříjemné vymáhání dluhů od exekutora, je ve srovnání s tím, jak dluhy vymáhá lichvář, opravdová procházka růžovou zahradou.

Soukromé půjčky, kde opravdu půjčí peníze

Existuje mnoho soukromníků, kteří půjčují svoje vlastní peníze. Soukromé půjčky, se dají najít například na webu Zonky. Jedná se o aplikaci, která propojuje soukromé osoby, které chtějí zhodnotit svoje úspory, a lidi co potřebují půjčit peníze.

Tyto soukromé půjčky (kde vám opravdu půjčí peníze), mohou mít i poměrně výhodné podmínky. S exekucí nebo dokonce s insolvencí, je zde ale šance získat půjčku v podstatě nulová. I tady se prověřují registry, dokládá se příjem a vše ostatní. Podobně jako v bance, nebo i většiny nebankovních společností.

  1. Dobrý den , jsem v oddlužení mohl by mi někdo půjčit , práci mám
    mohu splácet až 6000 měsíčně
    předem děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *