Exekuce na majetek: Jaké věci nesmí zabavit exekutor?
V případě existence pohledávky (dluhu), může být nárok věřitele uspokojen zabavením a prodejem majetku dlužníka. Obecně má exekutor tři různé možnosti, jak vymáhat dlužné peníze. Jsou to buď exekuční srážky ze mzdy, zablokování účtu v bance (exekuce přikázáním pohledávky) nebo právě zabavení majetku, a jeho prodej v exekuční dražbě.
Jak probíhá zabavení majetku, jaké věci exekutor může zabavit a jaké jinak nemůže? A jak se můžete bránit proti exekuci na majetek?
Co může zabavit exekutor?
Obecně platí, že exekutor je oprávněn zabavit (zajistit) jakýkoliv majetek dlužníka, jehož prodejem by bylo možné uspokojit pohledávku. Exekutor tedy po zahájení exekuce provede soupis majetku dlužníka. Zajištěné věci převezme do úschovy a následně jej případně prodá ve veřejné dražbě.
Exekutor pak může zbavit téměř vše, kromě věcí které jsou definovány v zákonu.
Co nesmí zabavit exekutor?
Zákon o exekucích říká, že exekutor tedy nesmí zabavit majetek, který dlužník nezbytně nutně potřebuje k zajištění základních životních potřeb sebe a své rodiny. Do této kategorie spadá třeba základní oblečení, hygienické potřeby, základní vybavení bytu, jako jsou postele, lůžkoviny, stůl, židle, základní kuchyňské vybavení.
Je ale potřeba rozlišovat, co ještě je základní/nezbytně nutné, a co již ne. Třeba u oblečení, by norkový kožich asi jen těžko byl považován za základní, nezbytně nutnou položku šatníku. Stejně tak mezi základní vybavení bytu nepatří ani televize či jiná podobná elektronika.
Dále nesmí být zabaveny věci a v majetku dlužníka, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu svého zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti. Může se jednat třeba o mobilní telefon, počítač, nebo automobil, pokud jej dlužník využívá k výkonu svého zaměstnání nebo výdělečné činnosti
Nakonec pak také exekutor nesmí zabavit věci, jejich zbavení a následný prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Sem může spadat třeba snubní prsten, nebo jiné obdobné předměty.
V případě že při zajišťování majetku dlužníka jsou nalezeny peníze v hotovosti, pak exekutor musí dlužníkovi ponechat dvojnásobek životního minima v hotovosti, zbytek může být také zabaven.
Jak se bránit proti exekuci na majetek?
V případě, že exekutor zahrne do exekučního soupisu majetku nějaké předměty, které nejsou majetkem dlužníka (má je třeba jen zapůjčeny, nebo jsou součástí pronajatého bytu), může oprávněný majitel zabavení majetku bránit.
Stejně tak se může bránit i dlužník, pokud se domnívá, že exekutor zabavuje nějaké věci, na jejich zabavení nemá ze zákona právo.
V takovém případě je pak nutné (nejpozději do 30 dnů) podat návrh na vyškrtnutí dané věci ze soupisu. Tento návrh by měl být podložen nějakým dokladem prokazující vlastnictví dané věci jinou osobou, než dlužníkem, nebo dokládající neoprávněnost zabavení daného předmětu.
Exekutor má povinnost rozhodnout do 15 dní. Pokud návrh na vyškrtnutí zabavené věci exekutor zamítne, je nutné obrátit se na příslušný soud a podat vylučovací žalobu.
Exekuce na majetek a bydlení v podnájmu?
V případě, že dlužník bydlí třeba v podnájmu, pak mohou nastávat situace, že byt je vybavený zařízením, které je ve vlastnictví pronajímatele (majitele bytu). V případě, že by se exekutor pokusil zabavit tento majetek, který není vlastnictvím dlužníka, může se pronajímatel bránit. A to podáním návrhu na vyškrtnutí dané věci ze soupisu.
I z tohoto důvodu je vhodné, aby nájemní smlouva obsahovala přesný výčet veškerého vybavení bytu, které je součástí nájmu. Na základě toho, by pak exekutor měl dané věci vyloučit z exekuce. V případě, že pronajímatel neuspěje u exekutora, je nutné se obrátit na soud a podat vylučovací žalobu.
Exekuce na majetek mimo trvalé bydliště
Mnoho dlužníků se domnívá, že k zabavení majetku může dojít pouze v místě trvalého bydliště. Je pravda, že adresa trvalého pobytu je zpravidla jedním z prvních míst, kam exekutor zamíří. Platí ale, že možnost zbavení majetku dlužníka exekutorem, není nijak místně omezena.
Exekutor tak může přikročit k zabavení majetku, o němž se domnívá, že je majetkem dlužníka kdekoliv. Třeba když dlužník bydlí v podnájmu nebo třeba na ubytovně, mimo místo svého trvalého bydliště, i tam exekutor může zabavovat věci. Stejně tak, pokud by měl dlužník nějaké cennosti uloženy v bezpečnostní schránce v bance, nebo by své věci skladoval v nějakém skladišti, i tam všude na ně exekutor může dosáhnout.
Jak se bránit, pokud by se exekuce týkala ideální poloviny zahrady?
Co delat v pripade ze bydlim v pronajatem domku vlastnikem je jista spolecnost mam tu sve zarizeni a byvaly najemnik nema zde trvale bydliste ale chodi mu sem obcas posta. Prijel exekutor a dozadoval se vpusteni a dovnitr a sepsani meho majetku presto ze mam na nej doklady.
podali jsme navrh na insolvenci ta je uz u soudu a ted cekame co bude dal podali jsme to pres pravnika z jihlavy .mame ale neustale telefonaty od jednoho exekutora ktery nasi insolvenci nebere v potaz vyhrozuje ze prijede a vse sebere jak mame postupovat kdyby se to stalo .vse co doma mame jsme museli napsat do seznamu pro soud a podle pravnika s tim jiz nesmi nikdo nakladat coz exekutora pry nezajima jak mam nyni postupovat muzete poradit dekuji vam Nesporova
Prošla jsem insolvencí a soud mi odpustil zbývající dluhy,včetně těch nepřihlášených.Jeden exekutor,který měl před insolvencí zajištěnou pohledávku prodejem nemovitostí a ten se do insolvence nepřihlásil ani se zajištěnou pohledávkou.Má právo i po skončení insolvence mi prodat byt.Prosím o radu. Na návrh o ukončení exekuce s rozhodnutím soudu o ukončení insolvence nereaguje.Děkuji
Mě exekutor zabavil počítač jako grafikovi a prodal jej i se všemy daty a soubory i osobními informacemi. Vydíral mě, pokud mu dám peníze, vrátí počítač. Ani stížnost na soud i na Ministerstvo spravedlnosti nepomohlo.
Přišel jsem o práci i výdělek.
Tento stát není právním státem a prostřednictvím exekučního zákona pěstuje a buduje novodobé finanční otrokářství. Ať žije těch pár právníků, kteří to vše tady drží.