Poradna: Exekuce na společný účet – rodičovský příspěvek

Základní nezabavitelné minimum (nezabavitelná částka) je při exekuci pro jednotlivce částka 6225,33 Kč.

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně možnosti exekuce na manželův účet, kam mi chodí rodičovský příspěvek. Manžel je OSVČ a došla mu exekuce na účet za nedoplatek na sociálním. Máme společný účet, a tedy byla zabavena i moje rodičovská. Jelikož jsem nebyla dostatečný počet měsíců před porodem zaměstnaná, byl mi automaticky přidělen příspěvek na 4 roky, nyní mám mateřskou 3800,- Kč.

Může být rodičovský příspěvek takto zabaven? Moc děkuji za odpověď
9.4.2018

Poradna: Exekuce na společný účet – rodičovský příspěvek

V případě Vašeho manžela se jedná o exekuci na bankovní účet. U tohoto typu exekuce není nic jako „nezabavitelné“ minimum. Zákon pouze připouští, aby měl dlužník postižený blokací účtu v bance, umožněn jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je v roce 2018 ve výši 3410 Kč. Banka vy vám tedy měla umožnit jednorázový výběr (pokud na účtu jsou příslušné finanční prostředky), ve výši 6820 Kč.

Exekuce na účet v bance a nezabavitelná částka

Při exekuci na účet se pak dále neřeší, jaké peníze jsou na účtu, a kde se tam vzali. Je to tedy něco jiného než při exekučních srážkách ze mzdy (nebo jiného příjmu, jako je třeba rodičovský příspěvek). Při exekučních srážkách je zákonem stanoveno určité nezabavitelné minimum, které exekutor nesmí zabavit.

Základní nezabavitelné minimum (nezabavitelná částka) je při exekuci pro jednotlivce částka 6225,33 Kč. Pokud má navíc dlužník manžela/manželku nebo nějaké děti (vůči kterým má vyživovací povinnost), tak se nezabavitelné minimum zvyšuje o 1556,33 Kč za každou takovou osobu.

Může exekutor zabavit i rodičovský příspěvek?

Takže pokud by se vám exekutor pokusil začít srážet něco z rodičovského příspěvku ve výši 3800 Kč, tak by „měl smůlu“, protože takto nízký rodičovský příspěvek je v každém případě nižší než nezabavitelná částka.

Nejjednodušším řešením této situace by bylo, pokud si založíte nový účet a rodičovský příspěvek si necháte posílat na tento nový účet.

Nebo se případně můžete obrátit na exekutora (nebo na toho, kdo nařídil blokaci účtu v bance) a doložit dokumenty prokazující původ peněz na účtu a požádat o uvolnění příslušné částky rodičovského příspěvku. Zde je ale jen poměrně malá šance na úspěch. Jakmile jsou totiž peníze připsány na blokovaný účet, tak jsou to už jen peníze. Ani banka, ani exekutor nemají podle zákona žádnou povinnost zjišťovat nebo řešit odkud se peníze na účtu vzali.

Banka vychází z příkazu exekutora, který ji ukládá, aby na účtu blokovala všechny finanční prostředky (s výjimkou dvojnásobku životního minima). A to až do výše pohledávky nárokované exekutorem. A exekutor pak už vůbec nemá informace o tom, kolik peněz je na účtu nebo odkud přišli.

  1. Dobrý večer,chci ze zeptat ne vlastní vinou jsem se dostala do exekuce a nasledne jsem to řešila insolvencí. Rešila jsem to na policii,ale bohužel všude je moje jmeno a ted nevím jak dál. Muj invalidní je 11 829 kč. Po stržení INS mi příjde důchod 8 095 kč.Po zaplacení nájmu 5 240 kč a 1000 kč mesíčne na leky a na živobytí. Již dva a pul roku platím INS a potřebovala bych poradit jak dál.Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *