Poradna: Insolvence a těhotenství – porodné, mateřská a rodičovská?

Porodné, pak jako jednorázově vyplácená sociální dávka, nepodléhá srážkám (ani těm z důvodu exekuce ani těm z důvodu insolvence).

Dobrý den,

Už asi rok jsme s manželem oba v insolvenci. Máme jedno dítě (7 roků), a nyní bychom si chtěli pořídit ještě jedno. Nechceme čekat, než insolvence skončí. I kvůli mému věku, i kvůli tomu, aby nebyl mezi dětmi tak velký věkový rozdíl.

Momentálně jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Z platu mi zůstává jen něco málo, takže sotva s manželem vyjdeme. Kdyby nám nepomáhali rodiče, tak bychom to v insolvenci měli dost těžké.

Zajímalo by mě, ale jak to bude, pokud budu těhotná? Myslím, že bychom měli dostat porodné, když máme tak malý příjem, a já budu dostávat i mateřskou a potom rodičovskou? Bude mi to také insolvenční správce zabavovat? Nebo mi zůstane alespoň to, co mám teď?

Děkuji za váš názor.
18.7.2017

Odpověď na dotaz: Insolvence a těhotenství – porodné, mateřská a rodičovská?

V případě, že soud schválil společné oddlužení manželů, pak jsou prováděny srážky z vašich příjmů (tedy z vašeho platu a z platu manžela). Na tom případné těhotenství nic nemění. Srážky budou probíhat ještě po celé následující 4 roky (nebo případně do doby než by došlo k vyrovnání všech dluhů, pokud by k tomu náhodou došlo dříve než za 5 roků).

Insolvence a porodné

V dotazu je zmíněn nárok na porodné. Zde si vás jen dovolíme upozornit, že při posuzování nároku na sociální dávku porodné (při narození druhého dítěte to je 10000 Kč), se nebude zohledňovat to, kolik peněz vám s manželem zůstává po insolvenčních srážkách, ale vaše skutečná čistá mzda (před srážkami).

Pokud je tento příjem „dostatečně nízký“ – nižší než 2,7 násobek životního minima, pak byste nárok mít mohli. Ve vašem případě (pokud by v době narození druhého dítěte, bylo tomu prvnímu 7 či 8 roků), pak by váš společný příjem s manželem neměl být vyšší než 26 595 Kč měsíčně. Jinak by na porodné nárok nebyl.

Porodné, pak jako jednorázově vyplácená sociální dávka, nepodléhá srážkám (ani těm z důvodu exekuce ani těm z důvodu insolvence). Tato částka by vám tedy případně zůstala, jako příjem „navíc“.

Insolvence a mateřská

Jakmile byste před porodem nastoupila na mateřskou dovolenou, měla byste o tom informovat insolvenčního správce. Peněžitá pomoc v mateřství, kterou dostáváte prvních 6 – 8 týdnů před porodem a následně pak po porodu (celkově 28 týdnů u jednoho dítěte), podléhá srážkám stejně jako výplata. Takže vám z ní bude zůstávat stejná nezabavitelná částka (resp. to kolik vám reálně zůstane, může být o něco málo méně než nyní, záleží na tom, jak vysokou budete mít PPM).

Obdobné to pak bude i po narození druhého dítěte. Po narození dítěte by došlo k přepočítání nezabavitelných částek – jak u výplaty vašeho manžela, tak u srážek které u vás budou prováděny z peněžité pomoci v mateřství. Za každé dítě se totiž nezabavitelné minium zvyšuje o 1538,67 Kč.

Insolvence a rodičovská

Stejné to pak budete mít i s rodičovským příspěvkem v době vaší rodičovské dovolené. Z něj vám pravděpodobně nebudou prováděny srážky. To díky tomu, že základní nezabavitelná částka za vás, manžela a děti je 10771 Kč. A rodičovská nejčastěji bývá např. 7600 Kč. Pak by srážky prováděny nebyly. Pokud byste ale měla rodičovský příspěvek vyšší – například ten ve výši 11500 Kč, pak by něco málo strženo být mohlo.

O všech jednotlivých změnách – tedy zahájení mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství, nebo zahájení rodičovské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku, nebo i jen o samotném narození druhého dítěte byste měli vždy informovat insolvenčního správce (váš manžel by pak o narození dítěte měl informovat i zaměstnavatele, který provádí srážky ze mzdy).

Souhrnně tedy platí, že těhotenství a narození druhého dítěte, na vaší insolvenci (oddlužení), v zásadě nic nemění – tedy s výjimkou toho, že se bude měnit výše srážek a nezabavitelných částek.

  1. Dobrý den
    Jsem s manželem v insolvenci ale 3,5 roky spolu nejsme a jeho přítelkyně je těhotná a máme zaplaceno už 24% jde požádat o odpuštění 1 roku nebu musíme splácet celich 5 let?
    Děkuji za odpověď

  2. Dobrý den byli jsme s manželem v insolvenci manželovi stahovali 5333kč.V srpnu manžel zemřel a insolvence zůstala na mne.Mne nestahovali nic neboť můj důchod byl jen 6200 kč a ještě mám soudně v péči 5 letého vnuka.Vdovský důchod mi byl přiznán 10977 kč, proto bych se chtěla zeptat kolik mi mohou stahovat z tohoto důchodu.Děkuji.

  3. Dobrý den,prosím o radu jsem v insolvenci 3,5 roku a mám zaplaceno 30% k tomu ještě platím darovací smlouvu.nedávno jsem se vdala a ted jsem zjistila že jsem těhotná,nevím jak to řešít co bude dál,muj spravce není moc solidni s ničím.poradite mi jak postupovat dále?Děkuji

  4. Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat. Už dva roky jsem v insolvenci. Nyní plánujeme s přítelem ještě jedno dítě. Chtěla jsem se zeptat, když už nyní po dvou letech mám splaceno více jak 33 procent a šla bych na mateřskou budu si muset hledat nějakýho ručitele který bude dávat nějaké peníze insolvenčnímu správci za mě?

    Děkukji

  5. Dobrý den, právě mi byla schválena insolvence a začít splácet bych měla od března 2019 částku 5.000,- Kč. Nyní jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Dítě by se mělo narodit na konci července, ale to ještě nebudu mít odpracovaný rok. Takže nárok na mateřskou od zaměstnavatele mít nebudu. Jsem sama, otec dítěte ode mě odešel. Jak mohu poté řešit insolvenci, až se dítě narodí? Lze nějak snížit částky nebo platby pozastavit? Děkuji.

  6. Dobrý den ,jsme v insolvenci mám rodičovskou dovolenou a znova jsem otěhotněla jak mám postupovat dál ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *