Poradna: Vztahuje se exekuce na plat i na peněžitou pomoc v mateřství (otec na mateřské)?

Postup určení výše exekučních srážek je u peněžité pomoci v mateřství (PPM) úplně stejný, jako v případě exekuce na mzdu.

Dotaz uživatele: Vztahuje se exekuce na plat i na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

Ráda bych se informovala, jak je to s exekucí na mateřskou – teda na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem těhotná, a za několik týdnů by se mi mělo narodit miminko. Pracoval jsem teď jako OSVČ a neplatila jsem si nemocenské pojištění (jen minimální zdravotní a sociální), takže nemám nárok na PPM.

Chtěli bychom tedy, aby šel na mateřskou manžel (otec dítěte), protože ten pracuje jako zaměstnanec a měl by teda na mateřskou mít nárok. Problém ale je, že už několik měsíců mu exekutor nechává strhávat peníze z platu, kvůli jedné staré půjčce, kterou nezaplatil a pak to dál neřešil.

Chtěla bych vědět, jak je to s exekucí na peněžitou pomoc v mateřství, abych věděla, na co se máme připravit?

Děkuji za radu
2.7.2017

Odpověď na dotaz uživatele: Vztahuje se exekuce na plat i na peněžitou pomoc v mateřství?

Obecně platí, že exekuce formou srážek, může být prováděna z různých příjmů. Není to tedy jen obligátní výplata ze zaměstnání (exekuce na mzdu), ale zákon připouští i exekuci třeba na důchod, na podporu v nezaměstnanosti, podporu při rekvalifikaci, na odstupné, na některé sociální dávky (mimo jiné i rodičovský příspěvek) apod.

Může exekutor „zabavit“ peněžitou pomoc v mateřství?

Peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi příjmy, na které mohou být „uvaleny“ exekuční srážky. To ostatně platí i pro další nemocenské dávky, jako třeba nemocenská v době pracovní neschopnosti (peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena na základě nemocenského pojištění, spadá tedy pod nemocenské dávky).

Postup určení výše srážek je u peněžité pomoci v mateřství (PPM) úplně stejný, jako v případě exekuce na mzdu, která již u vašeho manžela probíhá.

Jaké jsou podmínky pro PPM pro otce dítěte?

Aby mohl být otec dítěte na mateřské dovolené a dostávat peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí na začátku 7 týdne po porodu s vámi (matkou dítěte), uzavřít písemnou dohodou o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak v zaměstnání vyřídí mateřskou dovolenou a současně si podá žádost o PPM.

Zatímco žena (matka dítěte), má na PPM nárok již v době před porodem (nárok je možné uplatnit již 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte může o PPM požádat až po uplynutí prvních 6 týdnů po porodu (po šestinedělí).

Žena (matka dítěte) může PPM dostávat 28 týdnů (pokud se jí narodí jedno dítě). Otec dítěte je ale na mateřské jen 22 týdnů.

Jak to bude s exekucí na plat po zahájení mateřské

Jak již bylo uvedeno výše, exekuce je možná i na PPM. Takže pokud má manžel nyní exekuci na plat, pak u něj budou probíhat exekuční srážky i z vyplácené PPM. Tomu se nedá nijak vyhnout.

Výše srážek bude stejná jako u exekuce na mzdu. Resp. pro přesnost, po narození dítěte by se i u exekuce na mzdu měla výše srážek o něco málo snížit. Po narození dítěte by měl manžel toto nahlásit v zaměstnání. Pak by se mu totiž zvýšila nezabavitelná částka za dítě.

Při exekuci na mzdu totiž vždy zůstává určitá část příjmu – nezabavitelná část. Ta se skládá ze základní částky za dlužníka (povinného) a je v roce 2017 ve výši 6154,67 Kč. Tato základní nezabavitelná částka se pak zvyšuje za manželku o 1538,67 Kč. A také za každé dítě o dalších 1538,67 Kč.

Pokud by měl váš manžel nyní čistou mzdu 20000 Kč, pak bez dítěte by srážky na nepřednostní pohledávku byly:

  • Srážka na exekuci = 6151 Kč
  • Zbytek mzdy po exekuci = 13 849 Kč

A po narození dítěte, po započítání zvýšení nezabavitelného minima i za dítě by to bylo:

  • Srážka na exekuci = 4613 Kč
  • Zbytek mzdy po exekuci = 15387 Kč

Kolik zůstane z mateřské po exekuci?

To, kolik vašemu manželovi zůstane z peněžité pomoci v mateřství, po provedení exekučních srážek, bude záležet na tom, v jaké výši mu bude přiznána PPM. Pokud by měl PPM například ve výši 15000 Kč měsíčně, pak by to vypadalo takto:

  • Exekuční srážky z PPM = 1922 Kč
  • Zbytek PPM po provedení srážek = 13 078 Kč

Výše uvedený příklad předpokládá, že se jedná o nepřednostní pohledávku (což by měl být případ, kdy je vymáhána pohledávka za nějaký úvěr/půjčku).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *