Poradna: Mám nárok na porodné, když je otec dítěte v exekuci?

O nároku na sociální dávku porodné rozhoduje především to, jestli se jedná o vaše první dítě (pak je porodné 13000 Kč) nebo jestli se jedná o vaše druhé dítě (pak je porodné 10000 Kč).

Dobrý den.

Miminko čekáme v květnu 2018, takže rozhodné čtvrtletí je leden – březen 2017. Můj dotaz se týká stanovení čistého příjmu.Přítel má exekuční srážky na mzdu, a pokud bych vycházela z toho, co fyzicky dostal na účet, je jeho průměrný výdělek 9 055 Kč. Pokud vezmeme příjem před stržením exekuce, je to 10 489 Kč.

Já jsem zaměstnaná na částečný úvazek a také na DPČ. Dále jsem zrovna v tom rozhodném čtvrtletí byla zaměstnána i na DPP. Bude se do mého příjmu počítat i ona příležitostná brigáda?
Pokud by se bralo pouze HPP a DPČ, ze kterého jsem tedy momentálně na nemocenské, tak by můj příjem byl 10 265Kč. Pokud by se ale počítalo i DPP, tak bychom onen 2,7 násobek překročili.
14.3.2018

Odpověď: Mám nárok na porodné, když je otec dítěte v exekuci?

O nároku na sociální dávku porodné rozhoduje především to, jestli se jedná o vaše první dítě (pak je porodné 13000 Kč) nebo jestli se jedná o vaše druhé dítě (pak je porodné 10000 Kč). Dále záleží na tom, jaké jsou příjmy rodiny v rozhodném období (tedy vás i otce dítěte). Ty by neměly být vyšší než 2,7 násobek životního minima.

Jak sama správně uvádíte, u porodného se posuzují příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí. U vás tedy, pokud se má dítě narodit v květnu 2018 (což spadá do 2 kalendářního čtvrtletí 2018), se posuzuje příjem za první kalendářní čtvrtletí, tedy měsíce leden až březen 2018.

Nárok na sociální dávky u osob s exekucí

Co se týká samotného příjmu tak to, jestli má váš přítel (otec dítěte) exekuční srážky ze mzdy, se nebude nijak zohledňovat. Pro určení nároku na porodné (a týká se to obecně i dalších sociálních dávek, nejenom porodného), se posuzuje čistý příjem.

Není to ale tak, že by se hodnotilo, kolik peněz skutečně dostanete na účet, ale to jaká je čistá mzda po odečtení běžných srážek (jako jsou daně, sociální nebo zdravotní pojištění). To, že jsou z této čisté mzdy prováděny ještě další srážky na exekuci, se už ale nijak nezohlední.

Tato logika je dána tím, že pokud by se mělo zohlednit to, že lidem s exekucí zůstává méně peněz, tak by mnoho dlužníků mělo nárok na vyšší sociální dávky, a stát aby za ně tak defakto platil jejich dluhy. Což, jak jistě sama chápete, poněkud postrádá smysl.

Jak se počítá příjem na sociální dávky u lidí s exekucí

Takže ve vašem konkrétním případě by se jako příjem nezapočítával zmíněný 9055 Kč (které mu po provedení exekučních srážek skutečně chodí na účet), ale právě čistá mzda kterou by dostal, kdyby neměl exekuci.

Zvýšení nezabavitelné částky

Na druhou stranu, jakmile se vám narodí dítě, měl by přítel tuto skutečnost nahlásit v zaměstnání. Nejenom, že bude mít nárok na daňové zvýhodnění na dítě (v roce 2018 je to na jedno dítě 15204 Kč ročně (tedy 1267 Kč měsíčně). O tuto částku pak přítel zaplatí méně na daních, sociálním a zdravotním pojištění. Popř. by mu mohl vznikat nárok i na daňový bonus. Současně s tím by pak mělo dojít i ke zvýšení nezabavitelné částky. Za něj, jako jednotlivce je základní nezabavitelné minimum v roce 2018 ve výši 6225,33 Kč. Po narození dítěte se tato částka zvýší o 1556,33 Kč. Z výplaty by mu tak mělo zůstávat více peněz.

U vás se pak jako příjem započítá i DPP. Počítají se prostě všechny příjmy, které máte v rozhodném období.

  1. Dobry den mam dotaz jsme s manzelkou v insolvenci a cekama v cervenci druhe dite zda mame narok na porodne zajimalo by me jestli jse pocita castka co my prijde na ucet nebo cista mzda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *