Poradna: Jsem těhotná, budu samoživitelka a mám exekuci

I při exekuci vám ale exekutor musí ponechat nezabavitelnou částku. Základní nezabavitelná částka je v roce 2018 ve výši 6225,33 Kč.

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně exekuce.

Jsem svobodná a v současné době bezdětná a je na mě vedena exekuce – přednostní pohledávka. Jsem těhotná a otec dítěte se rozhodl s námi nezůstat, může exekutor zabavit část příjmů z těchto dávek?
Na internetu jsem dohledala, že rodičovský příspěvek podléhá exekuci a exekutor z něho může část zabavit, ale zajímalo by mě, jak je to s ostatními dávkami, jako je:

  • Výživné na neprovdanou matku
  • A výživné na dítě (alimenty)
  • Porodné
  • Přídavek na dítě

V případě, že bych pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč, k tomu přídavek na dítě ve výši 500 Kč, výživné na neprovdanou matku 2.000 Kč a výživné na dítě 3.000 Kč, na jakou částku by měl exekutor nárok, respektive z jaké částky by počítal můj příjem, ze kterého by určitou část zabavil?

Dále mě zajímá, protože přestože bych za otce dítěte nebyla provdaná, mám nárok žádat u soudu, krom již výše zmíněného výživného na neprovdanou matku a výživné na dítě, také na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Může exekutor i část těchto nákladů zabavit?

Velice děkuji za odpověď
12.4.2018

Poradna: Jsem těhotná, budu samoživitelka a mám exekuci

Máte pravdu, že rodičovský příspěvek podléhá exekuci, tak jako i ostatní příjmy (jako například výplata, mateřská, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.). I při exekuci vám ale exekutor musí ponechat nezabavitelnou částku. Základní nezabavitelná částka je v roce 2018 ve výši 6225,33 Kč. K ní se pak započítá zvýšení za dítě – tedy 1556,33 Kč. Celková nezabavitelná částka je tedy ve vašem případě 7782 Kč.

V dotazu píšete, že budete mít rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč. Pokud by tedy exekutor poslal na Úřad práce příkaz k provádění exekučních srážek, nic by reálně nedostal, protože rodičovský příspěvek je nižší než nezabavitelné minimum.

Exekuce na porodné nebo přídavky na dítě

Co se týká dalších sociálních dávek, jako je porodné nebo přídavky na dítě:

Porodné – jedná se o jednorázově vyplacenou sociální dávku (dostanete 13000 Kč na jedno dítě, pokud se jedná o první dítě). Tato jednorázová sociální dávka nepodléhá exekuci, exekutor ji nemůže zabavit

Přídavky na dítě – přídavky na dítě sice mohou podléhat exekuci, ale pouze v případě že by dlužilo dítě. Přídavky na dítě totiž nejsou váš příjem, ale je to příjem dítěte. Vy je dostáváte jen jako zákonný zástupce. Pro vše dluhy je tedy exekutor nemůže zabavit.

Exekuce na výživné a alimenty

Výživné a alimenty nemohou podléhat exekučním srážkám v tom pravém slova smyslu. Exekutor jen těžko může poslat otci vašeho dítěte nějaký příkaz k provádění srážek. Exekuční srážky se týkají jen příjmů, jako je výplata, důchod, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, nemocenská, rodičovský příspěvek apod.

Takže srážky jako takové exekutor provádět nemůže. Exekutor ale může nechat zablokovat váš účet v bance a pak byste se k těmto prostředkům (výživné, alimenty, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, porodné) již nedostala. Při blokaci účet v bance máte nárok jen na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima, tedy 6820 Kč. Ale jen jednou za celou dobu trvání exekuce.

Proto uděláte lépe, pokud si jednotlivé sociální dávky a alimenty necháte vyplácet v hotovosti nebo poštovní poukázkou na poštu. Pak už na ně exekutor nemůže.

  1. Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Žiji ale ve Francii a tudíž rodicak stále pobírám z ČR ve výši 7000 Kč nic víc neberu. Chtějí mi zablokovat účet, když to udělají výběru tady peníze v bankomatu. NEBO bych musela osobně jet do ČR a jít rovnou do banky? Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *