Poradna: Exekuce na mateřskou nebo rodičovský příspěvek?

V případě exekuce na mateřskou, vám musí zůstat určitá část. Základní nezabavitelná částka za vás jako jednotlivce je 6154,67 Kč.

Dotaz uživatele: Může exekutor zabavit i mateřskou nebo rodičovský příspěvek?

Dobrý den, jsem momentálně na mateřské dovolené, která mi bude za několik týdnů končit, a pak budu plynule navazovat rodičovskou dovolenou.

Před několika lety jsem jednou jela omylem načerno v MHD a lístek od pokuty jsem pak někam založila a zapomněla to zaplatit. Teď se mi ozval exekutor a chce po mě zaplatit skoro 8 tisíc korun. Pokud mu to prý ihned celé nezaplatím, tak mi nechá zabavit mateřskou.

Tak by mě zajímalo jak je to s exekucí na mateřskou nebo na rodičovský příspěvek? Opravdu mi to exekutor může vzít?

Jsem sama s dítětem. Jeho otec s námi nežije a v podstatě mi ani nic neplatí. Takže mateřská a potom rodičovská je můj jediný příjem. Kromě toho ještě dostávám přídavky na bydlení a ještě dětské přídavky. V celkovém součtu to ale není moc peněz, a po zaplacení všech složenek nám zůstává tak akorát na jídlo. Nevím, jak bychom to zvládli. Těch 8 tisíc korun je pro mě velká suma. Mohla bych mu posílat tak 300 Kč měsíčně, ale když jsem mu to nabídla, tak mi řekl, že ho to nezajímá.

Poradíte mi prosím jak to je s tou exekucí na dávky?
26.6.2017

Odpověď na dotaz: Může exekutor zabavit i mateřskou nebo rodičovský příspěvek?

V případě exekuce má exekutor možnost postihnout různé příjmy. Neplatí tedy, že by exekutor mohl provádět srážky pouze z platu nebo ze mzdy. Příslušné zákony (zde především zákon číslo 99/1963, Občanský soudní řád), umožňují provádět srážky, k vydobytí pohledávky, i z jiných příjmů.

Pravidla pro provádění srážek z jiných příjmů jsou ale stejná, jako u exekuce na mzdu nebo z platu. I v případě jiného příjmu vám musí zůstávat určitá nezabavitelná částka.

Exekuce na mateřskou

Mateřská – tedy přesněji peněžitá pomoc v mateřství, spadá mezi příjmy, které může exekutor postihnout formou srážek. V takové případě pak exekutor nařídí provádění srážek, a plátce PPM (příslušná OSSZ) provádí srážky stejně, jako by se jednalo o výplatu.

V případě exekuce na mateřskou, vám musí zůstat určitá část. Základní nezabavitelná částka za vás jako jednotlivce je 6154,67 Kč. Nezabavitelné minimum se dále zvyšuje za dítě o 1538,67 Kč. Tedy celkem 7694 Kč. Pokud je vaše mateřská vyšší než toto nezabavitelné minimum – pak ze zbytku (rozdíl mezi výší PPM a nezabavitelnou částku) dostanete ještě dvě třetiny (maximálně ale 2x 3077 Kč).

V dotazu není uvedena výše mateřské, ale pokud by to bylo například 15000 Kč, pak vzhledem k tomu, že pohledávka za nezaplacenou pokutu v MHD spadá mezi nepřednostní pohledávky, by po exekuci zůstalo 12 565 Kč, na úhradu pohledávky by exekutor dostal 2435 Kč měsíčně. Konkrétní výpočet si pak můžete spočítat v kalkulačce pro výpočet srážek při exekuci.

Exekuce na rodičovský příspěvek

Možnost provedení exekuce na sociální dávky (pod které spadá i rodičovský příspěvek), je omezená. Exekucí mohou být postiženy pouze některé sociální dávky. Rodičovský příspěvek zrovna ale patří mezi exekučně postižitelné dávky, mohou z něj tedy být prováděny exekuční srážky.

Podobně jako u mateřské (nebo u jakéhokoliv příjmu), i zde zůstává nezabavitelná částka. Pokud byste měla rodičovskou ve výši 7600 Kč měsíčně, pak vám exekutor nemůže zabavit nic – nezabavitelné minimum je vyšší než rodičovský příspěvek. Pokud byste ale měla maximální rodičovskou – tedy 11500 Kč, pak by exekutor mohl dostat 1268 Kč a vám by zbylo 10 232 Kč. Konkrétní výpočet si pak můžete spočítat v kalkulačce pro výpočet srážek při exekuci.

Exekuce na přídavky na bydlení

Některé sociální dávky ale exekutor zabavit nemůže. Tam patří třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení. Ten je z exekuce vyloučen. Jedná se totiž o účelově vázanou sociální dávku, která je určena pouze na pokrytí výdajů spojených s bydlením. Z něj tedy exekutor nemůže dostat vůbec nic.

Exekuce na přídavky na dítě

Podobné je to i v případě exekuce na přídavky na dítě. Ty sice v některých případech mohou být postiženy, ale muselo by se jednat o situaci, kdy je dlužníkem samotné dítě. Příspěvek na dítě je totiž sociální dávka, která je určena pro dítě. V době jeho nezletilosti o ni sice žádáte vy a vám je i vyplácena, fakticky se ale nejedná o váš příjem, ale příjem dítěte. Z toho důvodu by pak exekuce, pro váš dluh, neměla postihnout příspěvek na dítě.

Ve výsledku tedy – exekuce na mateřskou i rodičovský příspěvek je možná – vždy vám ale bude zůstávat určitá část. Pokud exekutor neakceptoval vaši nabídku na uhrazení dluhu formou splátkového kalendáře, tak vám asi nezbývají jiné možnosti, jak se vyhnout exekuci. Exekuce na mateřskou nebo rodičovský příspěvek je legální, a nedá se proti ní nijak bránit.

  1. Dobrý den, z bývalého manželství mám syna. Teď čekám miminko s přítelem. Bohužel mám exekuci na plat. Až nastoupím mateřskou jak se to bude počítat. Budou zahrnovat prítelův plat i když dluh mám z bývalého manželství. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *