Poradna: Může exekutor zabavit rodičovský příspěvek?

Obecně platí, že v případě exekuce na sociální dávky, je možné provádění srážek jenom z některých sociálních dávek.

Dobrý den, jsem matka samoživitelka s jedním dítětem a můj jediný příjem je rodičovský příspěvek 7600 Kč a příspěvek na bydlení 5 347 Kč. Nyní mi přišla exekuce od dopravního podniku, že jim mám zaplatit pokuty. Celkem to je částka 13 167 Kč. Pokud jim prý nezaplatím celou částku ihned, tak mi hrozí exekuce.

Vzhledem k tomu, jaké jsou moje příjmy, nejsem schopná zaplatit celou částku naráz. Nemám si ani kde půjčit peníze. Když mám jenom rodičák, tak mi nikde peníze nepůjčí. Můžete mi poradit, co mám dělat? Jak je to s exekucí na rodičovský příspěvek? Děkuji Marta G.
1.4.2020

Odpověď: Může exekutor zabavit rodičovský příspěvek?

Obecně platí, že v případě exekuce na sociální dávky, je možné provádění srážek jenom z některých sociálních dávek. Třeba u sociální dávky příspěvek na bydlení není možné provádění exekučních srážek. Jedná se o účelově vázanou sociální dávku, která tedy nepodléhá exekuci.

Exekuce na rodičovský příspěvek a nezabavitelné minimum

Něco jiného je rodičovský příspěvek. Ten se považuje za běžný „příjem“ podobně, jako je třeba výplata ze zaměstnání nebo i jiné příjmy. U něj by tedy bylo možné provádění exekučních srážek. Je ale otázka, jestli by z takto nízkého příjmu bylo vůbec možné něco zabavit.

Při exekučních srážkách vám musí zůstat určité nezabavitelné minimum. Pokud jste sama s dítětem, tak od 1. dubna 2020 je základní nezabavitelné minimum 8 635 Kč (6908 Kč za vás a 1727 Kč za dítě). Od 1. 7. 2020 to pak bude ještě více. Od července 2020 se zvyšuje základní nezabavitelné minimum, ve vašem případě na 10 363 Kč.

Takže i kdyby vám exekutor nařídil provádění exekuce formou srážek, nebylo by vám z rodičovského příspěvku zbaveno vůbec nic. Jeho výše je nižší než nezabavitelné minimum.

Něco jiného je exekuce na bankovní účet, nebo na majetek. U bankovního účtu by exekutor mohl nařídit jeho blokaci. Pak máte nárok jen na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima (od 1. 4. 2020 je to 7 720 Kč). A nic dalšího.

Pokud je ale vaším jediným příjmem rodičovský příspěvek a další sociální dávky, pak se můžete na Úřadu práce domluvit na zasílání těchto dávek formou poštovní poukázky.

Se zabavením majetku je těžší. Tomu se jednoduše nevyhnete.

Nezaplacené pokuty za MHD a splátkový kalendář

Každopádně by ale mělo smysl obrátit se na dopravní podnik (nebo na vymáhací agenturu, která je zastupuje) a doložit jim svoji situaci. Nejlépe jim ukázat třeba výpis z účtu, aby bylo vidět, že vaším jediným příjmem je rodičovský příspěvek a další sociální dávky. Můžete se s nimi pokusit dohodnout na nějakém splátkovém kalendáři – například 500 Kč měsíčně.

Určitě je lepší pokusit se o dohodu. Je pravda, že příjem vám exekutor zabavit nemůže. Na druhou stranu, pokud svůj dluh nebudete řešit, bude jeho výše dále narůstat o úroky a různé poplatky za vymáhání, takže by to pro vás do budoucna mohl být velký problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *