Poradna: Mohu si při exekuci nechat posílat výplatu cizí účet?

Pokud vám na účet v bance chodí pouze nezabavitelná část mzdy, pak by vám tyto finanční prostředky exekutor zabavovat neměl.

Dotaz uživatele: Mohu si při exekuci nechat posílat výplatu cizí účet?

Dobrý den, exekutor mi nechal zablokovat účet v bance, takže jsem zůstal úplně bez prostředků. Na účet mi chodí výplata ze zaměstnání a já bych neměl z čeho zaplatit nájem nebo jídlo.

Zkoušel jsem se ptát v zaměstnání, jestli by mi nemohli dávat výplatu v hotovosti, ale nechtěli o tom ani slyšet. Prý to jde jen na účet, takže mám smůlu.

Zajímalo by mě, jestli by se něco stalo, kdybych v zaměstnání nahlásil nové číslo účtu a nechal si výplatu posílat třeba na účet kamaráda? Nehrozilo by pak něco mému kamarádovi? Mohl by třeba exekutor zablokovat i jeho bankovní účet? Nebo se to dá řešit i nějak jinak?
11.6.2017

Odpověď na dotaz: Mohu si při exekuci nechat posílat výplatu cizí účet?

Ve vašem případě bude minimálně z části záležet na tom, jestli společně blokací účtu nařídil exekutor i srážky ze mzdy? Tedy jestli vám na účet v bance, který byl nyní zablokován, chodí pouze nezabavitelná část platu, nebo celá výplata.

Nárok na životní minimum při exekuci na účet

Pokud nyní máte na účtu v bance nějaké finanční prostředky, pak určitě máte nárok na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce. Tedy 2x 3410 Kč. Tento výběr vám banka musí povolit – byť bude pravděpodobně nutné zajít na pobočku a požádat si tam o něj písemně. Tento výběr je ale současně možné provést pouze jednou, za celou dobu trvání exekuce.

Návrh na zastavení exekuce

V případě, že vám exekutor nařídil exekuci na účet v bance, a současně vám jsou prováděny i srážky ze mzdy, pak se můžete obrátit na příslušného exekutora a požadovat částečné zastavení exekuce.

Pokud vám totiž na účet v bance chodí pouze nezabavitelná část mzdy (tedy to, co z vaší výplaty zůstane po provedení exekučních srážek), pak by vám tyto finanční prostředky exekutor zabavovat neměl.

To, jak by měl vypadat návrh na částečné zastavení exekuce, najdete například zde: Vzor: Návrh na zastavení exekuce na účet v bance.

Musí mi zaměstnavatel dát výplatu v hotovosti?

To, jestli vám případně musí (nebo nemusí), zaměstnavatel umožnit vyplacení výplaty v hotovosti, záleží na tom, co máte ujednáno v pracovní smlouvě (nebo v jejím dodatku). V drtivé většině případů má zaměstnavatel rovnou ve smlouvě uvedeno, že výplata probíhá bezhotovostně na účet. V takovém případě se opravdu nedá nic dělat.

Pokud by ale způsob výplaty nebyl sjednán, pak platí ustanovení paragrafu 142, zákon číslo 262/2006 Sb., zákoník práce:

(3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

V takovém případě máte právo (s poukazem na výše uvedený zákon), požadovat po zaměstnavateli vyplacení mzdy i v hotovosti, přímo na pracovišti.

Mohu si nechat posílat výplatu na cizí účet

Pokud byste si nechal na cizí účet posílat zbytek mzdy (nezabavitelnou část), pak by to bylo zcela v pořádku a nikdo by proti tomu nemohl nic namítat.

Pokud byste ale měl pouze exekuci na účet, a nebyly prováděny srážky ze mzdy, pak by to bylo jiné. Pokud byste si na cizí účet nechal posílat celou mzdu jen proto, abyste se vyhnul exekuci, mohlo by to být chápáno jako obcházení rozhodnutí soudu. Za to pak případně hrozí i trestněprávní postih.

Je pravda, že exekutor nemůže nařídit blokaci účtu vašeho kamaráda. Může ale postihnout majetková práva vašeho kamaráda a požadovat po něm, aby vydal vámi zaslané peněžní prostředky (minimálně vše nad nezabavitelnou část platu). Nemůže tedy přímo zabavit jeho mzdu nebo zablokovat jeho účet. Může ale po něm vymáhat vaše peníze, který má váš kamarád „v úschově“ na svém účtu.

  1. Dobry den, kvuli exekuci si nechavam zasilat soc. davky na ucet bratra. Ted mi prisli zpetne penize za 6 mesicu a zablokovali ucet. Maji na to pravo, jak zjistili ze jsou to me penize kdyz nikde nrjsem uvedena. Dekuji

  2. Dobrý den,v roce 2010 byla mému manželovi nařízena exekuce. Brali jsme se v roce 2015,o exekuci jsem nevěděla. Na účet mi chodí má výplata a jeho nemocenská, že které mu již strhávají dvě exekuce.Ucet je vedený na mě. Další exekutor mu zablokoval účet.mohu se nějak bránit?

  3. Dobrý den.Mam exekuci na plat už asi 4mesice a teď mi exekuce zablokovala účet a na výpisu mám zůstatek -49000.Je mužný abych zůstal úplně bez peněz?

  4. Dobrý den. Jsem jiz delší dobu v tzv. duhové pasti a jednám s firmou ohledně oddlužení a podání návrhu na insolveci. Mám již téměř všechny potřebné dokumenty připravené včetně darovací smlouvy, jelikož jsem v současné době nezaměstnaný a žiji z příležitostných brigád. Mám rozjednanou práci, ale nevím jak to je v praxi, když zaměstnavatel posílá peníze pouze na účet, který mám díky svým problémům zablokovaný, čili nezbyli by mi z výplaty peníze na život, i když se uvádí jakési nezabavitelné minimum, mám obavy, že mi banka z takového účtu výběr nepovolí. Pokud si nechám posílat peníze na účet někoho z rodiny, řeší to mojí situaci? Nechci způsobit svému otci problémy.., poradíte mi jak tuto situaci řešit předtím, než budu mít schválený návrh na insolveci? Děkuji, Kratochvil Jiří.

  5. Dobry den chci se zeptat kdyby mi pritel dal souhlas druhy osoby ze muzu z uctu bance vibirat muzou na to skocit ezekutor

  6. Dobrý den, mam exekuci na svuj ucet a jsem zivnostnik. Z prace mi budou posilat penize pres faktury s mojim ičem na cizí účet,muze tohle exekutor nejak zabavit nebo zjistit pres me ico? nebudou tam posilany jen me penize ale i penize od druhych chlapu za stavebni prace.dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *