Poradna: Zkrácení insolvence (oddlužení) na 3 roky

Zkrácení oddlužení (insolvence) jen na 3 roky, by pravděpodobně mohlo začít platit od 1. 7. 2021 (pokud bude schválena příslušná novela zákona). Zkrácení by se ale týkalo jen nových případů oddlužení (insolvence) zahájených až od 1. 7. 2021. Starších insolvencí by se to netýkalo.

Dobrý den, mám Insolvenci od roku 2017, od 5 měsíce a chtěl jsem se zeptat, zda se změny v Insolvenci v roce 2021, budou týkat i mě nebo je to pouze pro nové lidi, kteří budou teprve žádat o oddlužení u soudu.

Od 1. 7. 2021, by se mohla zkrátit insolvence (oddlužení), jen na 3 roky pro všechny (zaměstnance i OSVČ). Děkuji za odpověď
Michal S.

Novela insolvenčního zákona 2021 – zkrácení insolvence na 3 roky

Novela Insolvenčního zákona, zatím nebyla definitivně schválena. Původně ji měl projednat parlament ještě na konci roku 2021, ve stavu legislativní nouze. Zkrácené projednávání, ale nebylo schváleno. Takže zákon teprve čeká na projednání a schválení v parlamentu.

Pokud by byla novela zákona schválena, tak jak je navrhováno, tak by mohla začít platit od 1. 7. 2021 (zatím je na to ještě čas).

Tato novela zákona, by opravdu mohla znamenat zkrácení doby insolvence jen na 3 roky. Nebylo by tak už oddlužení na 5 roků, nebo zkrácená varianta oddlužení na 3 roky při zaplacení 60% pohledávek. Insolvence by pak byla pro všechny jen na 3 roky.

Splnění oddlužení by bylo po 3 letech nebo při úhradě 100% pohledávek

Nově by oddlužení končilo buď po uhrazení všech pohledávek (100%) nebo po 3 letech (pokud by soud shledal, že dlužník vynaložit veškeré úsilí ke splacení pohledávek). Viz navrhované znění paragrafu 412a v novele insolvenčního zákona:

§ 412a Splnění předpokladů pro osvobození

(1) V oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty jsou splněny předpoklady pro osvobození dlužníka od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení, v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny, jestliže 

a) dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši,

c) po dobu 3 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů; má se za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.

Zkrácení insolvence bude platit jen pro nové případy oddlužení (po 1. 7. 2021)

Platí ale, že pokud tato změna zákona bude schválena, tak by se vztahovala jen na nové případy insolvence. Tedy pouze na ty, zahájené až po nabytí účinnosti této novely, až od 1. 7. 2021.

Viz navrhovaná přechodná ustanovení této novely:

Čl. II Přechodná ustanovení
1. Není-li dále stanoveno jinak, v insolvenčních řízeních, která byla zahájena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije zákon č. 182/2006 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

Takže pokud jste v insolvenci již od roku 2017, tak by se na vás tato změna zákona nevztahovala, a vaše oddlužení by i nadále probíhalo podle původně platných podmínek.

Zkrácení insolvence jen na 3 roky, by se tak mohlo týkat jen těch, kdo do insolvence nově vstoupí v roce 2021 (po nabytí účinnosti této novely zákona, tj. pravděpodobně až od 1. 7. 2021).

  1. Dobry den, jih pred deseti lety jsem si podala zadost l oddluzeni, bohuzel mi nebyla schvalena a dostala jsem se do konkurzu. Po peti letech, kdy mi zustavala jen nezabavitelna castka, veritele napocitali uroky a ja jsem znovu pozadala o insolvenci, ktera mi byla schvalena. Platim ctvrtym rokem. Nyni jsem v duchodu a nemam moznost o zkraceni na tri roky. Je to tezke, zit uz deset let jen z minima.

  2. Dobrý den, bohužel z důvodu dlouhodobé finanční tísně jsem se rozhodla pro insolvenci. Nyní vyřizuji návrh na povolení oddlužení. V AK jsem se dozvěděla že by měla platit novela kdy oddlužení bude pouze na 3 roky. Pokud nyní podám návrh a oddlužení mi bude např. za 2 měsíce schváleno bude se na mě vztahovat novela ? Děkuji.

  3. Dobrý den jsem v insolvenci už přez 4roky celou dobu ji ,,zvladám „.Jenomže situace se zhoršuje díky covidu ,pracuji v automobilovém průmyslu jako obyčejný dělník takže sem často doma na 65%což moje chyba není další klacek co vám hažou pod nohy je extrémní inflace staram se do toho o 13leteho syna skončil sem na antideoresivech zhubnul sem 15kilo, už nevím jak dál .Kdybych aspoň mohl chodit na legální brigádu ,protože i tento výdělek vám cely seberou je nějaká možnost pomoci nemám už ani na jídlo bez rodičů bych asi tady nebyl.Je to mega peklo .

  4. Dobrý den , moje máma v invalidním důchodu 3. stupeň má od 2/2019 schválené oddlužení – insolvenci , otázka: může mít insolvenci ukončenou z 5 let na 3 roky ? Slyšel jsem, že se to vztahuje na insolvence podané po 1.6. 2019. Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *