Vyřešení dluhů za zdravotní pojištění bez placení penále – Milostivé léto od července 2024

Poslanecká sněmovna schválila Milostivé léto na dluhy za zdravotní pojištění. Bude se to ale týkat jenom části dluhů. Od 1. července 2024, bude možné zaplatit původní dluh, nebo požádat o splátkový kalendář, a poté bude nárok na odpuštění penále (jen dluhy v daňové exekuci).

Na začátku března 2024, byl v Parlamentu schválen návrh zákona, který umožní vyřešení dluhů na zdravotním pojištění, bez placení penále. Mělo by se jednat o poslední Milostivé léto (letos v pořadí už čtvrté).

Dluhy na zdravotním pojištění bude možné vyřešit od začátku července 2024 do konce listopadu 2024. Odpuštění penále se ale bude týkat jenom dluhů, které vznikly do konce roku 2023. A jenom velmi malé části dluhů u zdravotních pojišťoven.

Odpuštění penále u dluhů na zdravotním pojištění

Aktuálně schválený návrh zákona, navazuje na předchozí oddlužovací akce (v roce 2023, bylo možné vyřešit dluhy na sociálním pojištění a na daních; a ještě před tím to byly 2x různé dluhy a exekuce vůči státu a stáním firmám).

Milostivé léto v roce 2024 je ale dosti omezené. Bude se týkat jenom dluhů na zdravotním pojištění. A to ještě ne všech dluhů. Ale pouze těch, kde je dluh vymáhán v daňové exekuci (tj. pouze část dluhů u VZP).

Podle předběžných odhadů, by se odpuštění penále u zdravotního pojištění mělo týkat cca 12 – 15 tisíc lidí, kteří dluží cca 300 miliónů (odpouští se ale jenom penále). Což je fakticky jenom pár procent z celkových dluhů u zdravotních pojišťoven.

Jak vyřešit dluhy na zdravotním pojištění v roce 2024?

Návrh zákona, byl schválen v Parlamentu. Ještě je ale nutné schválení i v Senátu a podpis prezidenta. Pokud zde nedojde k nějakému zádrhelu, tak by měl nový zákon začít platit od začátku letních prázdnin.

  • Milostivé léto v roce 2024 bude probíhat od 1. 7. 2024 do 30. 11. 2024.

Během této doby, bude nutné zaplatit původní dluh, a požádat si o odpuštění penále. Nebo se alespoň domluvit na splátkovém kalendáři:

  • Dluhy do 5 000 Kč bude nutné zaplatit celé naráz
  • Pro dluhy nad 5 000 Kč je možný splátkový kalendář na 12 měsíců
  • Pro dluhy nad 50 000 Kč je možný splátkový kalendář na 36 měsíců

V případě splátkového kalendáře, je nutné podat písemnou žádost, a první splátku zaplatit do konce roku 2024 (jinak by nevznikl nárok na odpuštění penále).

Milostivé léto na zdravotní pojištění se moc nepodvedlo

Podle některých expertů na dluhovou problematiku, je ale plánované milostivé léto na zdravotní pojištění dosti nepovedené.

Aktuálně lidé dluží u svých zdravotních pojišťoven několik miliard korun. Na odpuštění penále, ale bude mít nárok jenom nepatrný zlomek dlužníků.

Podmínky pro odpuštění penále, jsou totiž příliš omezené. Vztahují se jenom na dluhy v daňové exekuci.

Což je záležitost jenom malého množství dluhů u VZP (ostatní zdravotní pojišťovny tento typ vymáhání nepoužívají). A i VZP tuto formu používá jenom zřídka.

Pokud Senát nezmění již schválené podmínky, tak celá snaha nabídnout možnost řešení dluhů na zdravotním pojištění, vyjde do ztracena. Pro stovky tisíc lidí, totiž nebude možnost nějakého snadnějšího řešení dluhů. Reálně možnost odpuštění penále, využije jenom 1 – 2 tisíce lidí.

Na odpuštění penále u zdravotního pojištění může být nárok i bez Milostivého léta

Každý, kdo má dluh u zdravotní pojišťovny, si může podat žádost o prominutí penále. Žádost musí být podána písemně (nebo i osobně na pobočce zdravotní pojišťovny).

V žádosti by mělo být uvedeno kdo, a proč žádá o prominutí penále. Například VZP, poměrně běžně a bez „zbytečných“ otázek odpustí klidně i 50% penále. A někdy i celé. Základní duh (nezaplacené pojištění), se ale neodpouští.

Podrobnější informace, jak si požádat o snížení nebo úplné odpuštění penále u VZP (platí jak pro podnikatele, tak i pro běžné lidi), můžete najít zde. Pro informace, jak to funguje u nějaké jiné zdravotní pojišťovny, se podívejte na její web.

Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění?

Informaci o tom, jestli a kolik dlužíte, vám může sdělit vaše zdravotní pojišťovna. U většiny pojišťoven, je navíc k dispozici i online rozhraní (viz například zde – Moje VZP).

V online aplikaci, můžete vidět všechny platby a případné nedoplatky (nebo i přeplatky). A také by zde měla být vidět i všechna vykázaná péče (co za vás pojišťovna platila doktorům a nemocnicím).

Nebo se můžete zajít zeptat i na pobočku své zdravotní pojišťovny, nebo si poslat písemnou žádost (poštou, emailem, přes webové rozhraní).

Kolik je penále u zdravotního pojištění?

Dříve (do konce roku 2021), se u dluhů na zdravotním pojištění připočítávalo penále ve výši 0,05% za každý den.

Poté se změnit zákon, a nyní se výše penále (úroku z prodlení) odvíjí od aktuální REPO sazby ČNB.

Od 1. 1. 2024 je to 0,0403% za každý den (od 1. 7. 2022 do 31. 12. 2023 bylo penále 0,0411%, od 1. 1. 2022 do 30. 6. 2022 bylo penále 0,0322%).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *