Poradna: Výpočet exekuční srážek – souběh důchodu a mzdy
Dobrý den, prosím o radu k výpočtu exekučním srážkám. Máme zaměstnance, který má několik exekucí přednostní i nepřednostní. U nás má 6.000,- Kč čistý příjem/měsíc, dále mu je vyplácen důchod ve výši 7.100,- Kč, z kterého jsou mu také strhávány exekuční srážky ve výši 800,- Kč/měsíc.
Jaký správný postup zvolit při výpočtu srážek ze mzdy, má se důchod připočítat k čisté mzdě nebo vůbec? Jak je to s odečtem nezabavitelné částky, která se může použít jen jednou a jestli byla již použita při výpočtu důchodu? Kde to zjistím? Velmi děkuji za odpověď.
Odpověď: Výpočet exekuční srážek – souběh důchodu a mzdy
V případě, že má povinný (dlužník) v jednom měsíci více různých příjmů (může to být plat od více zaměstnavatelů, souběh platu a důchodu, souběh mzdy a nemocenské apod.), pak se exekuční srážky obvykle vztahují na všechny tyto příjmy.
Při výpočtu exekuce se ale nezabavitelná částka uplatní pouze jednou. V praxi je možných více přístupů.
Tj. že se nezabavitelná částka uplatní pouze u jednoho plátce mzdy – například u toho, kde má povinný nejvyšší příjem ze mzdy (nebo nemocenské, důchodu apod.). A u dalších plátců se už nezabavitelná částka neuplatňuje. Nebo se nezabavitelná částka uplatní u jednotlivých plátců částečně. O tom, jak mají být provedeny srážky, ale rozhoduje soud (resp. exekutor).
Informace o tom, jak má být prováděn výkon rozhodnutí (jaká část nezabavitelné částky se zohlední), by měly být uvedeny již v samotném nařízení o výkonu rozhodnutí.
Podle o Občanského soudního řádu (zákon číslo 99/1963 Sb.) o tom, jaký bude postup výpočtu srážek, pokud je více plátců mzdy (nebo jiných příjmů) rozhoduje soud – viz paragraf 298:
§ 298
(1) Nařizuje-li soud provádění srážek ze mzdy několika plátcům mzdy, určí jim jednotlivě, jakou část nezabavitelné částky nemají srážet. Kdyby příjem povinného nedosahoval u některého plátce mzdy ani uvedené části nezabavitelné částky, je plátce mzdy povinen oznámit to soudu. Soud pak znovu určí, jakou část nezabavitelné částky má každý plátce mzdy srážet. Soud může též určit, zejména jsou-li prováděny srážky již jen pro běžné výživné, aby je prováděl pouze některý z plátců mzdy a aby ostatní v provádění srážek zatím nepokračovali.
(2) Provádí-li srážky několik plátců mzdy zároveň, zašlou srážky vždy soudu. Soud prověří, zda celkově sražená částka nepřevyšuje pohledávku oprávněného. Nepřevyšuje-li ji, vyplatí celou sraženou částku oprávněnému. Převyšuje-li ji, vyplatí soud ze sražené částky oprávněnému jen tolik, kolik odpovídá jeho pohledávce, a zbytek vrátí povinnému.
Pokud jste v příkazu o výkonu rozhodnutí o srážkách, neobdrželi informace o tom, v jakém rozsahu mají být provedeny srážky, pak doporučím obrátit se na exekutora, který vydal tento příkaz.
Požádejte ho, aby vám stanovil, v jakém rozsahu mají být prováděny srážky (jestli a jaká část z nezabavitelné částky má být započítána do výpočtu srážek).
Dobrý den,
mám zaměstnankyni, která je poživatelkou invalidního důchodu a je i zaměstnaná na HPP. Má jednu přednostní pohledávku a potom asi 7 nepřednostních. Čistou mzdu má 12.155,-. Odečtu nezabavitelnou částku 9.416,25, zbyde 2.738,75. To rozdělím na třetiny. První dám na nepřednostní pohledávku, druhou na přednostní a třetí jí nechám. Pořadí nepřednostních se řídí dnem doručení prvnímu plátci mzdy, ne nám. Je můj postup správný?
Pokud má zaměstnanec více plátců mzdy, pak se exekuční srážky zpravidla vztahují na všechny tyto příjmy. Tj. pokud jsou prováděny i srážky z invalidního důchodu (a zde je uplatněna nezabavitelná částka), pak už se nezabavitelná částka neuplatní při výpočtu srážek ze mzdy.
Tj. zaměstnanec by si měl požádat OSSZ o potvrzení o probíhajících srážkách ze mzdy, a zde by měly být všechny potřebné údaje pro vás. Nebo se obracíte na soud či soudního exekutora, s tím že jste se stali souběžným plátcem, a požádáte o stanovení hlavního/vedlejšího plátce (vedlejší pak neuplatňuje nezabavitelnou částku), případně je možné i rozdělení nezabavitelné částky nějakým poměrem mezi zaměstnavatele/OSSZ.