Exekutor a jeho práva – co může a co nemůže exekutor?
Někdy se může zdát, že má exekutor neomezené pravomoci. Že on si může dovolit vše (nebo téměř vše), a dlužník si to musí nechat líbit. A nejenom dlužník, ale i kdokoliv, kdo se exekutorovi jen „připlete“ do cesty. Na internetu, ve zprávách, se dají najít desítky příkladů, kdy byl postup exekutora nadmíru tvrdý, nebo v rozporu s tím, co byste čekali, že si může dovolit.
I když mají exekutoři opravdu velké pravomoci, rozhodně nejsou neomezené. Ani exekutor nemusí zabavit vše, nebo si dělat cokoliv, co se mu zlíbí. To, že exekutoři občas zneužívají neznalosti na straně běžných lidí nebo dlužníků je už jiná věc. I proti postupu exekutora se můžete bránit. Nebo i podat stížnost na postup exekutora.
Co může zabavit exekutor
Jen ve stručnosti (věnujeme se tomu v samostatném článku Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2024, nebo Exekuce na majetek: Jaké věci nesmí zabavit exekutor?), v případě exekuce vám nikdy nemůže exekutor „zabavit vše“:
- Exekuce na mzdu = zůstává nejméně nezabavitelná částka, u jednotlivce je to 12 705 Kč. Nezabavitelná částka se dále zvyšuje o 3 176 Kč za manželku/manžela nebo každé dítě. Kromě toho ještě zůstává jedna nebo dvě třetiny ze zbytku mzdy (maximálně 9 528 Kč, u přednostní pak 19 056 Kč). Pro konkrétní výpočet, můžete použít třeba: Kalkulačka: Výpočet exekuce ze mzdy od 1. 1. 2024
- Exekuce na majetek = v příslušném zákonu je definován okruh předmětů, které exekutor nesmí zabavit. Patří tam třeba věci, které dlužník potřebuje k výkonu zaměstnání (podnikání), běžné vybavení domácnosti, peníze v hotovosti do výše dvojnásobku životního minima (tj. 9720 Kč v roce 2024), zdravotní pomůcky nebo třeba předměty jejich zabavení by bylo v rozporu s dobrými mravy
- Exekuce na účet v bance = banka vám musí umožnit výběr částky ve výši trojnásobku životního minima (pokud je na účtu dost peněz), pouze ale jednou za dobu exekuce. Životní minimum je v roce 2024 ve výši 4 860 Kč. Měli byste tedy mít nárok na 14 580 Kč (platí v roce 2024).
Exekutor může „zabavit“ řidičák
Ano, to je jedna z pravomocí exekutora. V některých případech může exekutor vydat exekuční příkaz k pozastavení platnosti řidičského oprávnění. Je to ale možné pouze v případě exekuce, z důvodu vymáhání alimentů (výživného na dítě). Je to možné podle paragrafu 71a, Zákon číslo 120/2001 Sb., Exekuční řád.
Exekutor může zabavit majetek, i když nejste doma
Pokud si myslíte, že exekuci zabráníte tím, že se budete exekutorovi vyhýbat – nebudete se zdržovat doma, nebo budete předstírat, že doma nikdo není, tak vás musíme zklamat.
Exekutor má oprávnění vstoupit do nemovitosti i bez přítomnosti dlužníka. Musí mít sice nějaké důkazy, že se v dané nemovitosti nachází nějaký majetek ve vlastnictví dlužníka, ale to si „šikovný exekutor“ už dokáže nějak zařídit.
Na druhou stranu ale platí, že v případě neoprávněného vniknutí do nemovitosti bez přítomnosti dlužníka zodpovídá za všechny škody, které jsou přímé (odvrtání zámku) i nepřímé (nezabezpečení, vykradení bytu).
Exekutor může zabavit i majetek, který není ve vlastnictví dlužníka
To se děje poměrně často. Není to sice tak, že by exekutor mohl zabavit cokoliv, co ho napadne. Pokud se ale domnívá (má nějaké důkazy nebo oprávnění podezření, třeba díky tomu že se daná věc nachází v bytě dlužníka), že se jedná o majetek dlužníka, může jej zabavit.
Pokud se nejedná o majetek dlužníka, je nutné tuto skutečnost prokázat – předložit nějaký doklad o vlastnictví, o koupi apod. Pokud i nadále existují pochybnosti a exekutor neuzná vlastnictví jiné osoby – je nutné se obrátit na soud a podat vylučovací žalobu. O vlastnictví daného předmětu pak rozhoduje soud.
Exekutor může zabavit majetek kdekoliv – trvalé bydliště není podstatné
To, že má řada dlužníků vedené trvalé bydliště na městském úřadu, ale není žádnou ochrannou proti exekuci. Spíše naopak, můžete to spíše přinášet problémy s doručováním úředních dokumentů. Exekutor stejně není vázán údajem o trvalém bydlišti. To má pro něj jen určitou informační hodnotu.
Pokud nezná skutečnou adresu dlužníka, může to vyzkoušet v místě, kde má trvalé bydliště. Pokud ale zná skutečnou adresu dlužníka (pronajatý byt, podnájem, ubytovna nebo prostě „kdekoliv zrovna dlužník bydlí), může jít rovnou tam.
Platí ale určitá omezení – exekutor může zbavovat majetek jen v bytě (či místnosti), na níž lze hledět jako byt (či místnost) povinného. V bytě třetí osoby, i když se tam nacházejí věci dlužníka (nebo existuje odůvodněný předpoklad) může exekutor něco zabavit jen se souhlasem třetí osoby.
Pokud exekutor v takovém bytě provede soupis movitých věcí a dodatečně se prokáže, že se povinný v tomto bytě vůbec fakticky nezdržoval, resp. že nešlo o byt ani jinou místnost povinného, byl by takový soupis uskutečněn v rozporu se zákonem.
Ve vztahu k trvalému bydlišti – výše uvedené platí na obě strany. To, že má dlužník někde trvalé bydliště, ještě neznamená, že se jedná o jeho „byt“. A obráceně, to že dlužník nemá v místě trvalé bydliště, není důkazem, že se nejedná o jeho byt
Exekuce na účet v bance i na mzdu = neoprávněné postižení nezabavitelné částky
Často také nastává situace, kdy exekutor nařídí exekuční srážky ze mzdy, a současně nechá provést i blokaci bankovního účtu. V takovém případě dlužníkovi sice zůstane nezabavitelná část mzdy, ale ta je odeslána na blokovaný účet v bance, kde se k ní dlužník nedostane. Tento postup ale není zcela správně.
Pokud tak exekutor učiní, je nutné se bránit- podat návrh na částečné zastavení exekuce. Viz konkrétní příklad: Vzor: Návrh na zastavení exekuce na účet v bance.
Stížnost na postup exekutora
Na postup exekutora si můžete stěžovat. Stížnost je nutné podat písemné podobě a to:
- Poštou na adresu: Ministerstvo spravedlnosti – odbor insolvenčního a exekučního dohledu, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2
- Emailem na adresu: osd@msp.justice.cz (nutnost zaručeného elektronického podpisu)
- Elektronicky přes datovou schránku: Ministerstva spravedlnosti: ID kq4aawz
- Osobně: na podatelně Ministerstva spravedlnosti v úředních hodinách
Jak by měla vypadat stížnost na exekutora
Stížnost na postup exekutora, nebo například na neoprávněné vniknutí do nemovitosti, nebo třeba i pro jeho nečinnosti, musí obsahovat určité základní náležitosti. Především vaše osobní údaje (jméno, adresa trvalého bydliště). Dále pak označení exekutora a exekutorského úřadu. Spisovou značku exekuce (pokud je vám známa).
Nezapomeňte podrobně pospat celou záležitost – tedy, jak se vás postup exekutora týká (zda jste oprávněný (věřitel) nebo povinný (dlužník)). Všechny skutečnosti uváděné v popisu událostí, by měly být doloženy (svědectví třetí osoby, kopie příslušných listin, fotodokumentace apod.). Za podání stížnosti na exekutora se nic neplatí.
Výsledkem stížnosti na exekutora pak může být udělení písemné výtky, příp. podání kárné žaloby. Ministerstvo spravedlnosti však není oprávněno do postupu exekutora žádným způsobem zasahovat, ani mu přikazovat, jak má dále postupovat.
Takže pokud by se jednalo například o neoprávněné zabavení majetku, budete se muset kromě stížnosti na exekutora, ještě obrátit i na soud, a podat vylučovací žalobu, nebo využít jediné opravné a procesní prostředky, k dosažení svých práv.
Přikáže-li exekutor plátci mzdy, aby odesílal na jeho účet sražené částky povinného, aby vedl veškerou agendu s tím spojenou a to zcela zdarma, tak se jedná o otrockou práci, která je zakázaná. Exekutoři si přirážejí ke každému dluhu mnoho tísíc korun, ale práci nechávají na plátcích mzdy.
dobry den mam dotaz mame s manzelkou spolecnou exekuci manzelka ma ex na plat a mame splatkovi kalendar vse jsne platili v cas zazadal jsem o splaceni jistiny samozrejme zamitnuto v zapeti mne prisla ex na plat v te same ex ma exekutor narok abi meli oba manzele ex na plat plus splatkovi kalendar exekuci platime 5 let a na jednou me daj ex na plat diky karlik marcel
Jiri.H. Muze exekutor dosahnout na ucet v zahranici?diky Jiri
Dobrý den. Chtěla bych vědět jestli na určitou osobu která měla exekuci, může přijít exekutor, ale ta osoba nic nevlastní, jen má trvalé bydliště napsané na náš dům. Může exekutor přijít a něco nám vzít? Ta osoba na sebe nemá nic napsaného a nic nevlastní. Děkuji za odpověď
Dobrý den. Již několik let je mi sráženo z duchodu 2800kc společnosti profi creditu. Nyní mi přišel dopis upozornění exekutora ze musím ještě posílat dalších 1000kc. Pokud nebudu tech 1000kc splácet tak mi přijdou do bytu vypálit zámek.
Je to zakonne? Děkuji za odpověď.
Exekutor na mne tlačí že mu musím platit určitou částku,to ale nejsem schopen.Navrhl jsem menší jenže mi vyhrožuje že vtrhne do bytu kde ani nejsem přihlášený a vše mi zabaví.Kde je pravda prosím?
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mi může sebrat být který má manžel na sebe a já se za něj provdala ,takže je to teď nás byt. Může nám ho exekuce sebrat?
Dobrý den,
jak často může vykonavatel navštěvovat byt když už tady byl vše má zdokumentováno a polepeno.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, zaplatil jsem exekutorovi Ivankovi v rámci minulého Milostivého léta jistinu dluhu a poplatek 1815 Kč. On po mně však dále požadoval zaplatit poplatek ( 4x 1815 Kč) za tituly týkající se penále, přičemž ze zákona je zřejmé, že poplatek se platí pouze za jistinu.
Když jsem nezaplatil, tak nezrušil příslušenství, jak měl, ale znovu mně poslal platební výměr na celé penále ( 99 000 ) Co s tím ?