Jaké je životní minimum při exekuci v roce 2022?

Základní nezabavitelná částka při exekuci na mzdu jsou pak dvě třetiny ze součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Tato základní částka pak může být zvýšena, a to v případě, že dlužník má nějaké děti nebo manžela/manželku.

I v případě, že je proti vám vedeno exekuční řízení, a jsou zahájeny srážky vašeho platu (nebo jiného příjmu), nebo je vám zablokován účet v bance či zabavován majetek, v žádném případě to neznamená, že byste měli zůstat úplně bez jakýchkoliv prostředků. Zákon, kterým se řídí exekuce, na takové situace pamatuje, a určuje, co vše vám musí zůstat při exekuci.

Jaké je životní minimum při exekuci?

Na úvod je nutné říci, že životní minimum a exekuce, spolu až tak moc nesouvisí. Životní minimum, které vyplývá ze zákona o životním a existenčním minimum (Zákon číslo 110/2006 Sb.), sice určuje jak vysoké je životní nebo existenční minimum jednotlivce či rodiny, nemá ale přímý vztah k tomu, jaké vám mají zůstávat peníze během exekuce.

To co vám má zůstat, pokud vám exekutor strhává peníze z platu, se nazývá nezabavitelná částka nebo také nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2022

Nezabavitelné minimum při exekuci se odvíjí od toho, jaké je životní minimum jednotlivce. V roce 2022 je to částka 3860 Kč (do 31.3.2022), která se následně zvyšuje na 4250 Kč (od 1.4.2022).

A dále nezabavitelné minimum závisí na tom, jaké jsou normativní náklady na bydlení (bydlení v nájmu ve městě do 50 obyvatel), což je v roce 2022 částka 6815 Kč. Kromě toho ale došlo během ledna 2022, ještě k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení o 1120 Kč. Může to tedy být až 7935 Kč. Výklad se ale různí – dle doporučení Ministerstva spravedlnosti, se má i toto mimořádné zvýšení započítat, podle některých soudů se počítat nemá.

Základní nezabavitelná částka při exekuci na mzdu tak může být stanovena dvěma různými způsoby. Navíc je jiná na začátku roku a následně i od dubna 2022:

První část roku 2022:

 • Nezabavitelná částka při exekuci od 1.1.2022 do 31.3.2022 = 8006,25 Kč nebo 8846,25 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku/manžela/dítě od 1.1.2022 do 31.3.2022 = 2668,75 Kč nebo 2948,75 Kč

Od dubna 2022:

 • Nezabavitelná částka při exekuci od 1.4.2022  = 8298,75 Kč nebo 9138,75 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku/manžela/dítě od 1.4.2022  = 2766,25 Kč nebo 3046,25 Kč

Výpočet nezabavitelného minima při exekuci v roce 2022

To, kolik by vám mělo zůstat při exekuci, si nejlépe ukážeme na modelovém příkladu:

Příklad: Pan Novák je zaměstnaný, má dvě děti a manželku. Jeho čistá mzda je 47 000 Kč. U pana Nováka jsou prováděny exekuční srážky ze mzdy:

 • Čistá mzda = 47000 Kč
 • Základní nezabavitelná částka = 9138,75 Kč (od 1.4.2022, dle doporučení MSp)
 • Navýšení nezabavitelné částky za děti a manželku = 3 x 3046,25 Kč (od 1.4.2022, dle doporučení MSp)
 • Nezabavitelné minimum celkem = 18 278 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 28 722 Kč
 • Vše nad 24 370 Kč zabavuje exekutor bez omezení = 4352 Kč
 • Částka 24 370Kč se dělí na třetiny
 • První třetina je určena pro nepřednostní pohledávky (resp. všechny pohledávky pokud jsou přednostní i nepřednostní) = tu vždy zabavuje exekutor
 • Druhá třetina je určena na přednostní pohledávky, ty zde nejsou, částku tedy dostává p. Novák
 • Poslední třetina je určena také pro p. Nováka
 • Na exekuci zabaveno celkem = 12 475 Kč
 • Zbytek ze mzdy, který nemůže být zabaven = 34 525 Kč

Jak je vidět z uvedeného příkladu, v případě vyšší výplaty existuje určitý „strop“, nad který již exekutor zabavuje vše bez dalšího omezení. Přesto ale ani náš „vzorový“ p. Novák, nezůstane zcela bez prostředků.

Životní minimum a exekuce na bankovní účet

Trochu jiná situace je v případě, že exekutor zablokuje účet v bance (exekuce přikázáním pohledávky). V tomto případě je nezabavitelné množství peněz podstatně menší. V případě exekuční blokace účtu, má dlužník právo na jednorázový výběr trojnásobku životního minima. Životní minimum se od 1. dubna 2022 zvyšuje:

 • Nezabavitelné minimum při exekuci na účet (do 31. 3. 2022) = 11 580 Kč
 • Nezabavitelné minimum při exekuci na účet (od 1. 4. 2022) = 12 750 Kč

To je pouze jednorázový výběr, je ho možné provést pouze jednou za celou dobu trvání exekuce, a to jen za předpokladu že dlužník tyto finanční prostředky má na svém účtu.

Sociální dávky a exekuce

V praxi pak může nastávat celá řada situací, kdy je dlužník v exekuci, a má jen velmi málo peněz. Pokud se jedná o dlužníka, který nemá děti, nebo manželku, pak mu při exekuci na mzdu mnoho peněz nezbývá. Jak je to v takové situaci s nárokem na sociální dávky?

V případě posuzování nároku na sociální dávky se na exekuce nehledí. Velká většina sociálních dávek se odvíjí od toho, jaké jsou příjmy žadatele. V případě žadatele s exekucí se mu jako příjem započítá jeho čistá mzda, před provedením exekučních srážek. Takže i když daný člověk dostane reálně na účet, třeba jen 8 – 9 tisíc korun, tak jako příjem pro sociální dávky, se mu započítá celá jeho čistá mzda, což může být třeba 15 – 20 tisíc korun.

Platí také, že exekutor má možnost zabavit i některé sociální dávky. Z exekuce jsou vyjmuty pouze ty sociální dávky, které se vyplácí jednorázově (například porodné nebo třeba pohřebné) nebo účelově vázané sociální dávky – jako je třeba příspěvek na bydlení. Jiné sociální dávky, ale mohou být exekucí postiženy – typicky třeba rodičovský příspěvek.

 1. Matka samozivitelka,ktere zamitli i sirotci duchod,exekuce,ktere chtela resit pomoci splatkoveho kalendare,,samozrejme odmitnuto,takze exekutori si berou co se chteji,a jeste vic,exekutori si klidne mohou v pohode i okradat lidi,jelikoz oni nemusi informovat,coz uz i spoustu lidi okradli,neda se s nimi domluvit ,taky proc,vzd,yt at rostou penale,ze,takze samozivitelka nemuze si vydelat penize,nedokaze z toho nic zaplatit ani poradne uzivit sve dite,nedovoli ji tento stat vlastne se poradne postsrat o sve dite,.v cizine po 5 letech exekuce propadne,tady v tom state vas do konve zivota jelikoz to nezvladate platit a pritom zit a bydlet,nemuzete normalne zit a pracovat,jelokoz neuzivite ani sebe.hruza.takze vsichni do ciziny a tady ten stat at si s exekucemi vytrou .Exekutori zde si uz nebudou zit tak dobre,a nebudou mit koho okradat

 2. mam drobne exkuce soumi strhavany dle poradniku a zakona presto se nasel exkutor ktery nechce cekat avyhrozuje zabaveni majetku mazelovi ktery bil vdovec a majetek ma jeste s predhazejiciho manzelstvi na splatkach se nehce domluvyt pokud mu nevyplatim 20000kc do 3dnu co mam delat

 3. Dobrý den mam už dva roky blokovanou kartu mám více exekuci jak mohu získat životní minimum když mi tvrdí že to nejde mám Monet bank

  1. Při exekuci na účet v bance, máte nárok na jednorázový výběr částky ve výši trojnásobku životního minima (aktuálně 12 750 Kč). Peníze můžete vybrat pouze jednou, za celou dobu exekuce. Obvykle je nutné řešit osobně na pobočce banky. Peníze je možné vybrat jen za předpokladu, že je na účtu dostatečný zůstatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *