Jaké je životní minimum při exekuci v roce 2020?

Základní nezabavitelná částka při exekuci na mzdu jsou pak dvě třetiny ze součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení, tedy v roce 2020 je to 7771,5 Kč.

I v případě, že je proti vám vedeno exekuční řízení, a jsou zahájeny srážky vašeho platu (nebo jiného příjmu), nebo je vám zablokován účet v bance či zabavován majetek, v žádném případě to neznamená, že byste měli zůstat úplně bez jakýchkoliv prostředků. Zákon, kterým se řídí exekuce, na takové situace pamatuje, a určuje, co vše vám musí zůstat při exekuci.

Jaké je životní minimum při exekuci?

Na úvod je nutné říci, že životní minimum a exekuce, spolu až tak moc nesouvisí. Životní minimum, které vyplývá ze zákona o životním a existenčním minimum (Zákon číslo 110/2006 Sb.), sice určuje jak vysoké je životní nebo existenční minimum jednotlivce či rodiny, nemá ale přímý vztah k tomu, jaké vám mají zůstávat peníze během exekuce.

To co vám má zůstat, pokud vám exekutor strhává peníze z platu, se nazývá nezabavitelná částka nebo také nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2020

Nezabavitelné minimum při exekuci se odvíjí od toho, jaké je životní minimum jednotlivce. V roce 2020 je to částka 3860 Kč. A dále nezabavitelné minimum závisí na tom, jaké jsou normativní náklady na bydlení (bydlení v nájmu ve městě do 50 obyvatel), což je v roce 2020 částka 6502 Kč.

Základní nezabavitelná částka při exekuci na mzdu jsou pak tři čtvrtiny ze součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení, tedy od 1.7.2020 je to 7771,5 Kč.

Tato základní částka pak může být zvýšena, a to v případě, že dlužník má nějaké děti nebo manžela/manželku. Za každou z těchto osob se nezabavitelné minimum zvyšuje o 2590,5 Kč.

A to stále ještě není vše, co vám exekutor nesmí zabavit. Podle toho, jak vysoká je vaše čistá mzda, vám dále může zůstat ještě až 6908 Kč (pokud máte přednostní pohledávku) nebo až 13 816 Kč (pokud máte nepřednostní pohledávku).

Výpočet nezabavitelného minima při exekuci

To, kolik by vám mělo zůstat při exekuci, si nejlépe ukážeme na modelovém příkladu:

Příklad: Pan Novák je zaměstnaný, má dvě děti a manželku. Jeho čistá mzda je 47 000 Kč. U pana Nováka jsou prováděny exekuční srážky ze mzdy:

 • Čistá mzda = 37000 Kč
 • Základní nezabavitelná částka = 7771,5 Kč
 • Navýšení nezabavitelné částky za děti a manželku = 3 x 2590,1 = 7771,5 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 15 543 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 31 457 Kč
 • Vše nad 20 724 Kč zabavuje exekutor bez omezení = 10 733 Kč
 • Částka 20 724 Kč se dělí na třetiny
 • První třetina je určena pro nepřednostní pohledávky (resp. všechny pohledávky pokud jsou přednostní i nepřednostní) = tu vždy zabavuje exekutor
 • Druhá třetina je určena na přednostní pohledávky, ty zde nejsou, částku tedy dostává p. Novák
 • Poslední třetina je určena také pro p. Nováka
 • Na exekuci zabaveno celkem = 17 641 Kč
 • Zbytek ze mzdy, který nemůže být zabaven = 29 359 Kč

Jak je vidět z uvedeného příkladu, v případě vyšší výplaty existuje určitý „strop“, nad který již exekutor zabavuje vše bez dalšího omezení. Přesto ale ani náš „vzorový“ p. Novák, nezůstane zcela bez prostředků.

Životní minimum a exekuce na bankovní účet

Trochu jiná situace je v případě, že exekutor zablokuje účet v bance (exekuce přikázáním pohledávky). V tomto případě je nezabavitelné množství peněz podstatně menší. V případě exekuční blokace účtu, má dlužník právo na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima. Tedy 2x 3860 Kč = 7720 Kč.

Pozor: Do 31.12.2020 je tato částka dočasně zvýšena na dvojnásobek, tj. na 15 440 Kč.

To je pouze jednorázový výběr, je ho možné provést pouze jednou za celou dobu trvání exekuce, a to jen za předpokladu že dlužník tyto finanční prostředky má na svém účtu.

Sociální dávky a exekuce

V praxi pak může nastávat celá řada situací, kdy je dlužník v exekuci, a má jen velmi málo peněz. Pokud se jedná o dlužníka, který nemá děti, nebo manželku, pak mu při exekuci na mzdu mnoho peněz nezbývá. Jak je to v takové situaci s nárokem na sociální dávky?

V případě posuzování nároku na sociální dávky se na exekuce nehledí. Velká většina sociálních dávek se odvíjí od toho, jaké jsou příjmy žadatele. V případě žadatele s exekucí se mu jako příjem započítá jeho čistá mzda, před provedením exekučních srážek. Takže i když daný člověk dostane reálně na účet, třeba jen 8 – 9 tisíc korun, tak jako příjem pro sociální dávky, se mu započítá celá jeho čistá mzda, což může být třeba 15 – 20 tisíc korun.

Platí také, že exekutor má možnost zabavit i některé sociální dávky. Z exekuce jsou vyjmuty pouze ty sociální dávky, které se vyplácí jednorázově (například porodné nebo třeba pohřebné) nebo účelově vázané sociální dávky – jako je třeba příspěvek na bydlení. Jiné sociální dávky, ale mohou být exekucí postiženy – typicky třeba rodičovský příspěvek.

 1. Matka samozivitelka,ktere zamitli i sirotci duchod,exekuce,ktere chtela resit pomoci splatkoveho kalendare,,samozrejme odmitnuto,takze exekutori si berou co se chteji,a jeste vic,exekutori si klidne mohou v pohode i okradat lidi,jelikoz oni nemusi informovat,coz uz i spoustu lidi okradli,neda se s nimi domluvit ,taky proc,vzd,yt at rostou penale,ze,takze samozivitelka nemuze si vydelat penize,nedokaze z toho nic zaplatit ani poradne uzivit sve dite,nedovoli ji tento stat vlastne se poradne postsrat o sve dite,.v cizine po 5 letech exekuce propadne,tady v tom state vas do konve zivota jelikoz to nezvladate platit a pritom zit a bydlet,nemuzete normalne zit a pracovat,jelokoz neuzivite ani sebe.hruza.takze vsichni do ciziny a tady ten stat at si s exekucemi vytrou .Exekutori zde si uz nebudou zit tak dobre,a nebudou mit koho okradat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *