Jaké je životní minimum při exekuci v roce 2024?

Základní nezabavitelná částka při exekuci na mzdu jsou pak dvě třetiny ze součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Tato základní částka pak může být zvýšena, a to v případě, že dlužník má nějaké děti nebo manžela/manželku.

I v případě, že je proti vám vedeno exekuční řízení, a jsou zahájeny srážky vašeho platu (nebo jiného příjmu), nebo je vám zablokován účet v bance či zabavován majetek, v žádném případě to neznamená, že byste měli zůstat úplně bez jakýchkoliv prostředků. Zákon, kterým se řídí exekuce, na takové situace pamatuje, a určuje, co vše vám musí zůstat při exekuci.

Jaké je životní minimum při exekuci?

Na úvod je nutné říci, že životní minimum a exekuce, spolu až tak moc nesouvisí. Životní minimum, které vyplývá ze zákona o životním a existenčním minimum (Zákon číslo 110/2006 Sb.), sice určuje jak vysoké je životní nebo existenční minimum jednotlivce či rodiny, nemá ale přímý vztah k tomu, jaké vám mají zůstávat peníze během exekuce.

To co vám má zůstat, pokud vám exekutor strhává peníze z platu, se nazývá nezabavitelná částka nebo také nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2024

Nezabavitelné minimum při exekuci se odvíjí od toho, jaké je životní minimum jednotlivce. V roce 2024 je to částka 4 860 Kč (naposledy se zvýšilo se od 1. 1. 2023, pro rok 2024 zatím není schválena žádná změna).

A dále nezabavitelné minimum závisí na tom, jaké jsou normativní náklady na bydlení (bydlení v nájmu ve městě od 70 000 obyvatel, pro 1 až 2 osoby), což je v roce 2024 částka 14 197 Kč (v roce 2024 už není nárok na mimořádné zvýšení, normativní náklady jsou o 1400 Kč nižší, než jak tomu bylo v minulém roce).

Nezabavitelná částka při exekuci 2024:

 • do konce roku 2023 to byly 2/3 z 20 457 Kč = 13 638 Kč
 • od 1. 1. 2024 to jsou 2/3 z 19 057 Kč = 12 705 Kč
 • snížení o 933 Kč

Obdobně se mění i výpočet zvýšení nezabavitelné částky za manžela, manželku nebo vyživované dítě. V roce 2024 je to už „jenom“ jedna čtvrtina ze základní částky.

Zvýšení nezabavitelné částky za vyživované osoby 2024:

 • do konce roku 2023 to byla 1/4 z 13 638 Kč = 3 409,50 Kč
 • od 1. 1. 2024 to je 1/4 z 12 705 Kč = 3 176 Kč
 • snížení o 233 Kč

Výpočet nezabavitelného minima při exekuci v roce 2024

To, kolik by vám mělo zůstat při exekuci, si nejlépe ukážeme na modelovém příkladu:

Příklad: Pan Novák je zaměstnaný, má dvě děti a manželku. Jeho čistá mzda je 57 000 Kč. U pana Nováka jsou prováděny exekuční srážky ze mzdy:

 • Čistá mzda = 57 000 Kč
 • Základní nezabavitelná částka = 12 704,67 Kč
 • Navýšení nezabavitelné částky za děti a manželku = 3 x 3 176,17 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 22 234 Kč (zaokrouhleno nahoru na celé Kč )
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 34 766 Kč
 • Vše nad 28 586 Kč zabavuje exekutor bez omezení = 6 180 Kč
 • Částka 28 586 Kč se dělí na třetiny
 • První třetina je určena pro nepřednostní pohledávky (resp. všechny pohledávky pokud jsou přednostní i nepřednostní) = tu vždy zabavuje exekutor
 • Druhá třetina je určena na přednostní pohledávky, ty zde nejsou, částku tedy dostává p. Novák
 • Poslední třetina je určena také pro p. Nováka
 • Na exekuci zabaveno celkem = 15 709 Kč
 • Zbytek ze mzdy, který nemůže být zabaven = 41 292 Kč

Jak je vidět z uvedeného příkladu, v případě vyšší výplaty existuje určitý „strop“, nad který již exekutor zabavuje vše bez dalšího omezení. Přesto ale ani náš „vzorový“ p. Novák, nezůstane zcela bez prostředků.

Životní minimum a exekuce na bankovní účet v roce 2024

Trochu jiná situace je v případě, že exekutor zablokuje účet v bance (exekuce přikázáním pohledávky). V tomto případě je nezabavitelné množství peněz podstatně menší. V případě exekuční blokace účtu, má dlužník právo na jednorázový výběr trojnásobku životního minima. Životní minimum je v roce 2024 ve výši 4 860 Kč:

Nezabavitelné minimum při exekuci na účet 2024 = 14 580 Kč

To je pouze jednorázový výběr, je ho možné provést pouze jednou za celou dobu trvání exekuce, a to jen za předpokladu že dlužník tyto finanční prostředky má na svém účtu.

Sociální dávky a exekuce

V praxi pak může nastávat celá řada situací, kdy je dlužník v exekuci, a má jen velmi málo peněz. Pokud se jedná o dlužníka, který nemá děti, nebo manželku, pak mu při exekuci na mzdu mnoho peněz nezbývá. Jak je to v takové situaci s nárokem na sociální dávky?

V případě posuzování nároku na sociální dávky se na exekuce nehledí. Velká většina sociálních dávek se odvíjí od toho, jaké jsou příjmy žadatele. V případě žadatele s exekucí se mu jako příjem započítá jeho čistá mzda, před provedením exekučních srážek. Takže i když daný člověk dostane reálně na účet, třeba jen 15 – 20 tisíc korun, tak jako příjem pro sociální dávky, se mu započítá celá jeho čistá mzda, což může být třeba podstatně více.

Platí také, že exekutor má možnost zabavit i některé sociální dávky. Z exekuce jsou vyjmuty pouze ty sociální dávky, které se vyplácí jednorázově (například porodné nebo třeba pohřebné) nebo účelově vázané sociální dávky – jako je třeba příspěvek na bydlení. Jiné sociální dávky, ale mohou být exekucí postiženy – typicky třeba rodičovský příspěvek.

 1. Matka samozivitelka,ktere zamitli i sirotci duchod,exekuce,ktere chtela resit pomoci splatkoveho kalendare,,samozrejme odmitnuto,takze exekutori si berou co se chteji,a jeste vic,exekutori si klidne mohou v pohode i okradat lidi,jelikoz oni nemusi informovat,coz uz i spoustu lidi okradli,neda se s nimi domluvit ,taky proc,vzd,yt at rostou penale,ze,takze samozivitelka nemuze si vydelat penize,nedokaze z toho nic zaplatit ani poradne uzivit sve dite,nedovoli ji tento stat vlastne se poradne postsrat o sve dite,.v cizine po 5 letech exekuce propadne,tady v tom state vas do konve zivota jelikoz to nezvladate platit a pritom zit a bydlet,nemuzete normalne zit a pracovat,jelokoz neuzivite ani sebe.hruza.takze vsichni do ciziny a tady ten stat at si s exekucemi vytrou .Exekutori zde si uz nebudou zit tak dobre,a nebudou mit koho okradat

 2. mam drobne exkuce soumi strhavany dle poradniku a zakona presto se nasel exkutor ktery nechce cekat avyhrozuje zabaveni majetku mazelovi ktery bil vdovec a majetek ma jeste s predhazejiciho manzelstvi na splatkach se nehce domluvyt pokud mu nevyplatim 20000kc do 3dnu co mam delat

 3. Dobrý den mam už dva roky blokovanou kartu mám více exekuci jak mohu získat životní minimum když mi tvrdí že to nejde mám Monet bank

  1. Při exekuci na účet v bance, máte nárok na jednorázový výběr částky ve výši trojnásobku životního minima (aktuálně 12 750 Kč). Peníze můžete vybrat pouze jednou, za celou dobu exekuce. Obvykle je nutné řešit osobně na pobočce banky. Peníze je možné vybrat jen za předpokladu, že je na účtu dostatečný zůstatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *