Poradna: Exekuce na invalidní důchod a účet v bance

Obecně sice platí, že exekucí může být postižen i invalidní důchod. I v takovém případě vám ale musí zůstávat nezabavitelná částka. Tedy exekutor vám nemůže zabavit celý invalidní důchod.

Dotaz uživatele: Exekuce na invalidní důchod a účet v bance

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu, který mi ČSSZ posílá na účet v bance. Protože nemohou pracovat, je invalidní důchod můj jediný příjem.

Exekutor mi teď nařídil srážky z důchodu. Z ČSSZ ale exekutorovi napsali, že srážky provádět nemohou kvůli výši důchodu (prý se z něj nedá nic zabavit).

Před pár dny mi ale exekutor zablokoval účet v bance, kam mi chodí peníze od ČSSZ. Tím pádem jsem úplně bez koruny. Nemám z čeho zaplatit nájem, jídlo cokoliv.

Nemám žádný majetek, který bych mohla prodat ani žádnou finanční rezervu. Můj jediný příjem je tento invalidní důchod, který mi teď exekutor sebral.

Zajímalo by mě jak je to možné a co se s tím dá dělat? Přece mi exekutor nemůže zabavit vše a nenechat mi ani nějaké životní minimum. Poradíte mi prosím co s tím?
1.6.2017

Odpověď na dotaz: Exekuce na invalidní důchod a účet v bance

Obecně sice platí, že exekucí může být postižen i invalidní důchod. I v takovém případě vám ale musí zůstávat nezabavitelná částka. Tedy exekutor vám nemůže zabavit celý invalidní důchod. Mělo by vám vždy zůstat nezabavitelné minimum.

To byl zřejmě ten důchod, proč ČSSZ neprováděla srážky. Zřejmě je výše vašeho důchodu nižší než vaše nezabavitelné minimum. Pokud exekutor i přesto nařídil exekuci na účet v bance, musíte se proti tomu bránit.

Nárok na životní minimum při exekuci na účet

Prvním krokem je to, že se obrátíte na banku, a požádáte o vyplacení částky, která odpovídá dvojnásobku životního minima, tedy 2x 3410 Kč. Tento výběr je ale možné provést jen jednou. Tím byste měla získat finanční prostředky na několik následujících dní/týdnů.

Návrh na zastavení exekuce na účet v bance

Druhým krokem je pak obrátit se na exekutora s návrhem na částečné zastavení exekuce pro nepřípustnost.  Vzor toho, jak by měl takový návrh vypadat, najdete zde: Vzor: Návrh na zastavení exekuce na účet v bance.

V návrhu je nutné uvést (a doložit), že jediný příjem, který vám na účet chodí, je invalidní důchod. Můžete přiložit třeba poslední 3 výpisy účtu před zahájením exekuce, kde označíte příjmy. Zároveň můžete přiložit například důchodový výměr od ČSSZ.

Nesmíte také zapomenout na všechny podstatné údaje – vaše osobní údaje, jednací číslo, spisovou značku exekuce, číslo bankovního účtu apod.

V žádosti se pak můžete odvolat na to, že blokací účtu v bance je postižena vaše nezabavitelná částka, která by vám při exekuci měla zůstávat. V návrhu pak požadujete vydání rozhodnutí o zastavení exekuce na bankovní účet.  A zároveň požadujte aby, pokud exekutor návrhu nevyhoví, jej postoupil exekučnímu soudu.

 1. Dobrý den, klientce která je omezená ve svéprávnosti a pobírá pouze invalidní důchod III. stupně exekutor zablokoval účet a následně finance
  zabavil. Klientka žije v domově pro zdravotně postižené a vznikl jí dluh za ubytování a stravu. Je možné tyto zabavené peníze nějak dostat zpět.
  Děkuji

 2. DOBRÝ DEN PODLE PAPÍRU OD EX. MI SKONČILA EXEKUCE ,ALE TENTO MĚSÍC MI ZASE EX,STRHL Z DŮCHODŮ PENIZE .PROSÍM MUSÍM SAMA TOTO ŘEŠIT NA DŮCHODOVÉM BOHUŽEL JSEM STARŠÍ ROČNÍK A V TOMTO SE NEVYZNÁM DĚKUJI ZA ODPOVED

  1. Bez konkrétní znalosti vašeho případu,vám moc neporadím. Je možné, že máte více exekucí. Jedna exekuce vám skončila, a nyní pokračují srážky z důchodu pro jinou exekuci. Je také možné, že informace o ukončení exekuce, byla na ČSSZ předána až po té, co byly provedeny srážky. Možností, k čemu mohlo dojít, je více. Doporučuji vám obrátit se na příslušného exekutora. Nebo případně i na ČSSZ, pro jakou exekuci byla nyní provedena srážka (pokud by jich bylo více).

 3. Dobrý den,exekutor mi vzal peníze z mého zaměstnání kam chodím na částečný úvazek s výplatou cca 8700 čistého,mám i.d. cca 8900 a vzal mi 8400. Má na to právo? Je to exekutor z Brna p. Kocián. Máte s ním někdo zkušenosti?

 4. Dobrý den. Od Června manželovi zůstával celý invalidní důchod 8400. Dnes mu přišlo rozhodnutí od Cssz že mu zase bude prováděna srážka od exekutora 2902kc. Jak má postupovat? Děkuji Pilchova Soňa.

 5. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Exzekutor si vzpoměl že po 10 letech dlužím T mobile 13 500 proto mě zablokoval dětský účet kde si nechávám posílat plat abych syna naučil hospodařit penězma a zastavil mě ivalidní důchod 1 stupně. Byli jsme domluvené na splátkách že to není moc. Nevím co mám dělat v bance mě dali 8000 a je noví měsíc tak tam přibylo 7000 Kč. Sem samoživitel 2 děti. Jak zaplatit nájem?? A živit děti?? Děkuji

  1. Můžete v bance požádat o založení chráněného účtu (viz například zde), bude to nějakou dobu trvat, ale na chráněný účet vám následně bude banka převádět peníze, které nemají podléhat exekuci, a budete tak mít k dispozici alespoň něco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *