Výpočet exekuce na sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v roce 2024
O exekuci a exekučních srážkách se mluví nejčastěji v souvislosti s exekucí na mzdu (plat). Exekutor má ale možnost nařídit srážky i u dalších příjmů. Před exekucí nejsou ochráněny ani některé sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky.
Pokud by vás zajímalo, co vám exekutor může zabavit, a co naopak nemůže, pak se podívejte na následující odstavce.
Výpočet exekuce na sociální dávky, podporu, nemocenskou
Pro výpočet exekuce na sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky je možné použít standardní kalkulačku pro výpočet exekuce na mzdu. Namísto mzdy, pak stačí do kalkulačky zadat výši dávky.
Podobně, jako při výpočtu exekuce na mzdu, se i u sociálních dávek, nemocenské nebo podpory v nezaměstnanosti zohlední nezabavitelné minimum.
Vzhledem k tomu, že tyto dávky bývají často podstatně nižší než výplata, může často nastat situace, kdy vám exekutor nebude moci nic strhnout, protože nezabavitelné minimum bude převyšovat příjem.
Snížení nezabavitelné částky od ledna 2024
V roce 2024, se nezabavitelná částka nebude zvyšovat, ale naopak se sníží po 933 Kč. V roce 2023, bylo nezabavitelné minimum 13 638 Kč, v roce 2024 to bude 12 705 Kč.
Důvodem pro snížení nezabavitelné částky, je změna u normativních nákladů na bydlení – v roce 2024 už není nárok na mimořádné zvýšení, normativ je o 1400 Kč nižší (od 1. 1. 2024 to bude 14 197 Kč).
Nezabavitelné minimum 2024:
- Základní nezabavitelné minimum = 12 704,67 Kč
- Nezabavitelná částka za vyživované osoby = 3 176,17 Kč
Snížení nezabavitelné částky, se projeví při výpočtu srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z jiných příjmů). Změna se týká jak insolvence, tak i exekuce: Výpočet nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
Kalkulačka – výpočet exekučních srážek a nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
Od 1. 1. 2024, se výrazně snížila nezabavitelná částka. V mnoha případech ale nezabavitelné minimum bude stále vyšší, než samotný příjem, a exekuční srážky neproběhnou, nebo si exekutor vezme jen minimální částku.
Zvláště se to týká příjmů, jako je nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, apod. Pokud má ale někdo dostatečně vysoký příjem, pak se exekuční srážky provedou i těchto příjmů (přesný výčet viz níže).
Exekuce na příjem ze zaměstnání
Nejčastěji jsou srážky při exekuci prováděny z příjmů ze zaměstnání. Netýká se to ale jenom platu (mzdy), který dostáváte při práci na HPP. Stejně tak je možné provádět i srážky z:
- Příjem z práce na DPP (dohoda o provedení práce)
- Příjem z práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti)
- Odměny za pracovní nebo služební pohotovost
- Odměny členů zastupitelstva územních samosprávných celků
Exekuce na důchod
Stejně tak je možné provádět i exekuci a důchod. Důchod se zde považuje za běžný příjem, jako výplata. Výpočet exekuce na důchod by měl stejná pravidla, jako výpočet exekuce ze mzdy.
Započítalo by se nezabavitelné minimum (buď jen za samotného důchodce, nebo pokud by měl důchodce manželku/manžela, pak i příslušná částka za tuto osobu). Vše nad tuto částku by se rozdělilo na třetiny a exekutor by dostal jednu nebo dvě třetiny ze zbylé části důchodu. Podle toho, jestli by šlo o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.
Exekuce na sociální dávky
Exekuce je možná jenom na některé sociální dávky.
Obecně platí, že exekuci nepodléhají jednorázově vyplácené sociální dávky – tedy hlavně dávky jako je například porodné, pohřebné, mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi, nebo i jiné sociální dávky, které se nevyplácí pravidelně.
I některé pravidelně vyplácené sociální dávky, jsou před exekucí „ochráněny“. Jedná se hlavně o příspěvek na bydlení. U přídavků na bydlení exekuce není možná. Tato sociální dávka se vyplácí za konkrétním účelem – úhrada nákladů na bydlení. Pokud by byla možná exekuce na tuto sociální dávku, tak by to popíralo její účel.
Podobně není možná ani exekuce na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí – doplatek do životního minima, nebo doplatek na bydlení).
U jiných sociálních dávek ale je možné provádět exekuční srážky. Jedná se hlavně o rodičovský příspěvek nebo například přídavky na dítě. Exekuce je možná i na dávky pěstounské péče.
Výpočet exekuce na sociální dávky
V případě, že by zmíněné sociální dávky představovali váš jediný příjem, pak je postup výpočtu exekuce stejný, jako při exekuci na plat. Nejprve by se zohlednilo nezabavitelné minimum. U některých sociálních dávek může snadno nastat situace, kdy je nezabavitelné minimum vyšší, než výše dávky a exekuce tak vůbec neproběhne.
Pokud by byly sociální dávky vyšší než nezabavitelné minimum, pak se zabavuje jedna třetina ze zbytku po odečtení nezabavitelného minima (u nepřednostní exekuce), nebo dvě třetiny ze zbytku (přednostní exekuce)
Exekuce na podporu v nezaměstnanosti
Exekuce na podporu v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci je možná. Exekuce by zde proběhla stejným způsobem, jako u srážek ze mzdy. Exekutor by kontaktoval Úřad práce, který zajišťuje výplatu podpory v nezaměstnanosti.
Při výpočtu exekuce z podpory v nezaměstnanosti by se zohlednilo nezabavitelné minimum. A exekutor by následně mohl dostat jednu třetinu nebo dvě třetiny ze zbytku podpory. Podle toho, jestli by se jednalo o přednostní nebo nepřednostní exekuci.
Exekuce na nemocenské dávky
I některé nemocenské dávky podléhají exekuci. Z nemocenských dávek je to hlavně mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) a nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti. U nich probíhá exekuce stejně, jako u srážek ze mzdy.
Některé nemocenské dávky ale exekuci nepodléhají. Jedná se hlavně o ošetřovné, otcovskou, dlouhodobé ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství apod.
Při exekuci na nemocenské dávky se exekutor může obrátit přímo na ČSSZ. Ta pak provede standardní výpočet srážek. Stejně jako u výplaty se určí nezabavitelné minimum a z nemocenské dávky se pak strhne jedna třetina nebo dvě třetiny z toho, co zbude po odečtení nezabavitelné částky.
Z jakého příjmů mohou být prováděny exekuční srážky?
Všechny příjmy, u kterých je možné provádět exekuční srážky, jsou vyjmenovány příslušným zákonem. Jedná se o zákon číslo 99/1963 Sb., Občanský soudní řád – paragraf 299
§ 299
(1) Ustanovení o výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy se použijí i na výkon rozhodnutí srážkami z platu, z odměny z dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, z odměny za pracovní nebo služební pohotovost, z odměny členů zastupitelstva územních samosprávných celků a z dávek státní sociální podpory a pěstounské péče, které nejsou vyplaceny jednorázově. Srážky se dále provádějí z příjmů, které povinnému nahrazují odměnu za práci nebo jsou poskytovány vedle ní, jimiž jsou
a) náhrada mzdy nebo platu,
b) nemocenské,
c) peněžitá pomoc v mateřství,
d) důchody,
e) stipendia,
f) podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci,
g) odstupné, popřípadě obdobná plnění poskytnutá v souvislosti se skončením zaměstnání, služebního poměru nebo výkonu veřejné funkce (dále jen „odstupné“),
h) peněžitá plnění věrnostní nebo stabilizační povahy poskytnutá v souvislosti se zaměstnáním,
i) náhrada za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti a náhrada za ztrátu na výdělku po skončení dočasné pracovní neschopnosti,
j) dávky vyplývající ze smlouvy o výměnku podle občanského zákoníku,
k) výsluhový příspěvek vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních sborů,
l) příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální a příplatek k důchodu a zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona upravujícího ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich.
Dobrý den, od 3.5. jsem na nemocenské a od ČSSZ mi došel dopis, že mi nemohou vyplatit nemocenskou, jelikož se jedná o část měsíce a údajně to nelze vyplatit, jelikož mám exekuci. Budu mít tedy v květnu pouze zaplacených 14 dní od zaměstnavatele a pak budu bez příjmu? Zájímal by mně zákon, který to zmiňuje, nic jsem nenašel. Děkuji Novák
Dobrý den , podléhají srážky od exekutora na příšpěvek na péči ?
Pokud má dotyčný v péči osobu blízkou a pobírá na ní příspěvky, jedná sse o dávky vyplácené každý měsíc.
Děkuji za odpověď Koutná.
Příspěvek na péči je příjmem osoby, která potřebuje péči, není to příjem osoby, která o ni pečuje.
A obecně platí, že dávky sociální péče (tedy i příspěvek na péči) nepodléhá výkonu rozhodnutí = nejsou možné srážky na exekuci.
Děkuji za odpověď , přesto se to ale stalo s tvrzení úřednice z exekutorského úřadu, kteří obstavili účet a peníze zablokovali, na dotaz , že se to nesmí, zněla odpověď, že si peníze z účtu můžou vzít , protože tam se nerozlišují od kud jsou, prostě to jsou peníze , je ještě nějaké řešení ? Děkuji za odpověď .
V původním dotazu, jste se ptala na srážky z příspěvku na péči. Tam je situace jasná. Pokud by exekutor poslal požadavek na Úřad práce, aby se prováděly srážky z příspěvku na péči, tak nic nedostane.
Exekuce na účet v bance je trochu něco jiného. Tam exekutor opravdu dává pokyn k blokaci účtu, a banka nijak nerozlišuje, jaké peníze jsou na účtu.
Jednou z možností, je podání žaloby k soudu. Ten by pak měl rozhodnout, o uvolnění příspěvku na péči. Další možností je založení chráněného účtu v bance.
Je ale otázkou, kdo má vlastně nařízenou exekuci, čí účet v bance je zablokován. Pokud jste v exekuci vy, a na příspěvek na péči chodí na váš účet, pak je řešením i to, aby si jej příjemce příspěvku nechal posílat na jiný účet, nebo složenkou na poštu. Při exekuci na účet v bance, také máte nárok na jednorázový výběr částky 14 580 Kč.
Dobrý den, moc děkuji za odpověď velice jste mi pomohli s pozdravem Koutná