Milostivé léto začíná 28. října 2021 – jak postupovat pro ukončení exekuce?

Od 28. října 2021, začíná milostivé léto. Během následujících 3 měsíců, je možné poměrně snadno ukončit některé exekuce. Stačí zaplatit původní dluh (jistinu exekuce) a poplatek za ukončení (908 Kč) a exekuce bude ukončena. Úroky a poplatky za vymáhání exekuce vám budou odpuštěny.

Od 28. října 2021, začíná „milostivé léto“, a pokračuje až do 28. ledna 2022. Během tohoto tříměsíčního období, je možné poměrně snadno ukončit exekuce (ale jen některé).

Stačí vám zaplatit základní dlužnou částku (jistinu exekuce) a poplatek za ukončení exekuce (908 Kč). A budou vám „odpuštěny“ úroky nebo další náklady exekuce (příslušenství). Exekuce bude ukončena, a vy budete mít klid.

Milostivé léto naposledy i v roce 2023

V roce 2023, proběhne poslední možnost na odpuštění dluhů:

 • Ministerstvo financí připravilo „Daňové milostivé léto 2023“ (dluhy vůči Finančnímu úřadu a orgánům Celní správy).
 • ČSSZ nabízí „Milostivé léto na dluhy na sociálním pojištění“ (pro OSVČ i firmy)
 • Milostivé léto 2023 probíhá od 1. července do 30 září. 2023

Viz informace: Milostivé léto 2023 – daně a sociální pojištění

Ukončení exekuce během milostivého léta.

Během „milostivého léta“, je možné se zbavit exekucí, které se díky vysokým úrokům (a dalším poplatkům za vymáhání), staly příliš vysoké, než aby se dali jednoduše splatit.

Mnoho lidí má exekuce, jen kvůli nějakému malému dluhu. Z pár stovek (třeba za pokutu v MHD), nebo pár tisíc korun za něco jiného, se časem stane vysoký dluh. A exekutor pak vymáhá i desítky nebo stovky tisíc korun navíc (úroky a poplatky).

Milostivé léto, umožňuje lidem, aby se těchto vysokých dluhů, poměrně jednoduše zbavili. Bohužel se to ale netýká všech exekucí, nebo jiných dluhů.

Koho se týká milostivé léto a ukončení exekuce

Přesná čísla nejsou k dispozici. Exekutorská komora ale odhaduje, že možnost snadného ukončení exekuce, by se mohla týkat až jedné třetiny všech exekucí (cca 30%). To je řádově 1 200 000 exekucí.

Podle jiných odhadů, by se milostivé léto, mělo týkat cca 300 tisíc lidí. To je dáno tím, že řada dlužníků, má více než jednu exekuci.

Kolik stojí ukončení exekuce během milostivého léta

Aby byla exekuce ukončena, je nutné uhradit celý původní dluh (jistinu exekuce) a poplatek za ukončení exekuce:

 • Poplatek za ukončení exekuce během milostivého léta = 908 Kč (750 Kč + DPH)

Původní dluh musí být uhrazen nejpozději do 28. ledna 2022, včetně poplatku za ukončení. Nestačí zaplatit jen část. Pokud nevíte, kolik je přesně původní dluh, a co jsou jen úroky/poplatky za vymáhání, tak se můžete obrátit na exekutora a nechat si to vyčíslit.

Jak zjistím, jestli mám nějaké exekuce?

Pokud byste si chtěli ověřit, zda máte nějaké exekuce, pak je to možné zjistit z centrální evidence exekucí. Tu je možné najít na webu www.ceecr.cz.

Centrální evidence, je provozována Exekutorskou komorou, a je to jediná oficiální databáze exekucí v ČR. Výpis z tohoto registru exekucí, je ale za poplatek. Z výpisu můžete zjistit, zda je na vás vedená nějaká exekuce, který exekutor ji řeší, a další informace.

Případně je možné použít i nějaký seriózní portál, jako například zde: kolikmam.cz/exekuce. Ten je provozován Společností CRIF – Czech Credit Bureau, a. s., která provozuje i bankovní a nebankovní registr dluhů. I zde se platí poplatek.

Jak zjistit exekuce zdarma?

Při ověřování toho, zda máte/nemáte nějaké exekuce, pozor na různé „podvodné“ registry exekucí. Těch je možné na internetu najít velké množství. Někde budou chtít nesmyslně vysoké poplatky, jinde se vám snaží ukrást osobní údaje.

Nebo nedosahují aktuální informace. Pokud někde nabízí výpis z registru exekucí zdarma, pak je to nesmysl.

Jediná oficiální databáze (provozovaná exekutorskou komoru, na základě zákona), je zpoplatněná. Nikdo tedy nemůže mít kvalitní informace o exekucích zdarma.

Jak postupovat pro ukončení exekuce během milostivého léta

Pokud máte nějaké exekuce (ověření viz výše) a pokud znáte výši dluhu (jistina exekuce), pak stačí zaplatit příslušnou částku + poplatek za ukončení (908 Kč).

Velmi důležité je pak exekutora informovat, že jste provedli úhradu jistiny exekuce a poplatku za ukončení, podle podmínek milostivého léta. Bez této informace, by exekutor mohl použít došlou platbu na částečnou úhradu úroků/poplatků a exekuce by se neukončila.

Pokud neznáte výši původního dluhu (jistiny exekuce), pak se musíte obrátit na exekutora požádat jej o vyčíslení jistiny. Čím dříve, tím lépe. Exekuci musíte stihnout zaplatit do 28. ledna 2022.

S exekutorem byste měli přednostně komunikovat písemně a doložitelně – tj., doporučený dopis, datová schránka, apod. Exekutor nemá povinnost, vám sdělovat tyto informace po telefonu. Navíc u některých exekutorů, je asi lepší, mít vše písemně.

Jakých dluhů se týká milostivé léto?

Během milostivého léta, je možné ukončit pouze některé exekuce. Pokud někde dlužíte, ale zatím to není v exekuci, pak se vás milostivé léto netýká. I když máte exekuci, tak nemusíte mít „vyhráno“. Na některé exekuce, se milostivé léto nevztahuje.

Milostivé léto, se týká pouze exekucí, kde je oprávněným (ten, komu dlužíte) stát, nebo nějaká firma/společnost/instituce, kterou stát vlastní z větší části.

Ukončení exekucí během milostivého léta, se týká například:

 • Dluhy na zdravotním pojištění
 • Dluhy na sociálním pojištění
 • Dluhy za pokuty v MHD
 • Dluhy vůči obci/městu (různé pokuty nebo třeba poplatky za odvoz odpadů)
 • Dluhy u ČEZ (nedoplatek za elektřinu)
 • Dluhy vůči České televizi (televizní a rozhlasový poplatek)

A mnoho dalších – podrobněji viz zákon 286/2021 Sb., článek IV, bod 25

Jakých dluhu, se milostivé léto netýká?

Milostivé léto, se ale nevztahuje na všechny exekuce. Například daňové a správní exekuce, během milostivého léta nevyřešíte. Pokud po vás něco vymáhá Finanční úřad, tak máte bohužel „smůlu“.

Milostivé léto se také netýká dluhů, které zatím nejsou v exekuci. Pokud sice dlužíte, ale dluh ještě není po splatnosti, nebo zatím nebyla zahájena exekuce, pak se jej tato snadná možnost ukončení netýká.

 1. Zadala jsem o to první milostivé léto exekutor Mareš mě napsal že se ho to netýká p sura týkalo se to o 13000 od eon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *