Kalkulačka: Výpočet exekuce na výplatu 2024

Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2024. Základní nezabavitelná částka se zvyšuje od 1. 1. 2024. Nově je to 12 705 Kč (a dalších 3176 Kč za manželku nebo manžela, nebo i za každé vyživované dítě).

Exekuční srážky ze mzdy, jsou jedním z nástrojů, který využívají exekutoři k vymáhání pohledávek. Je to asi jeden z nejčastějších způsobů, jakými je řešena exekuce. Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2024. Sami si tak můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo, a kolik by dostal exekutor.

Výpočet exekuce na výplatu od 1. 1. 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak probíhá exekuce na mzdu?

Postup, kterým se řídí exekuce na mzdu, je velmi prostý. Exekutor na základě platného exekučního titulu pošle vašemu zaměstnavateli příkaz k provádění příslušných srážek. Příkaz obsahuje informace o tom, jaká je celková částka, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

Váš zaměstnavatel (resp. mzdová účetní) pak každý měsíc při výpočtu výplaty uplatní exekuční srážky – to kolik se má strhnout, a kolik peněz vám má zůstat se řídí příslušným zákonem.

Co je dobré vědět o exekuci na výplatu?

  • Exekuční srážky ze mzdy se provádí z čisté mzdy
  • Zaměstnavatel nemůže jednoduše odmítnout provádět srážky
  • Při exekuci na plat vám vždy zůstane nezabavitelná částka
  • Při přednostní exekuci zůstává méně peněz než při nepřednostní

Kolik je nezabavitelné minimum v roce 2024?

Při exekuci na výplatu vám exekutor nikdy nemůže zabavit všechno. Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy – zůstává vám nezabavitelné minimum + určitá část ze zbytku výplaty.

V roce 2024 dochází ke změnám, které se týkají výše nezabavitelné částky při exekuci:

  • Od 1. 1. 2024 se snižují normativní náklady na bydlení na 14 197 Kč
  • Normativní náklady na bydlení jsou nižší o 1400 Kč = nezabavitelné minimum se sníží o 933 Kč
  • V roce 2024 je životní minimum pro jednotlivce  4 860 Kč

Od začátku roku 2024 se mění výpočet nezabavitelné částky. Nezabavitelné minimum se vypočítá ze součtu aktuálních normativních nákladů na bydlení a ze životního minima jednotlivce.

Nezabavitelná částka při exekuci 2024:

  • do konce roku 2023 to byly 2/3 z 20 457 Kč = 13 638 Kč
  • od 1. 1. 2024 to jsou 2/3 z 19 057 Kč = 12 704,67 Kč
  • snížení o 933,33 Kč

Obdobně se mění i výpočet zvýšení nezabavitelné částky za manžela, manželku nebo vyživované dítě. I zde dochází ke snížení nezabavitelné částky o 233,33 Kč.

Zvýšení nezabavitelné částky za vyživované osoby 2024:

  • do konce roku 2023 to byla 1/4 z 13 638 Kč = 3 409,50 Kč
  • od 1. 1. 2024 to je 1/4 z 12 704,67 Kč = 3 176,17 Kč
  • snížení o 233,33 Kč

Jak se spočítá nezabavitelná částka?

Pokud je zaměstnanec ženatý a/nebo má nějaké děti, tak se celková nezabavitelná částka spočítá jako součet jednotlivých částek:

  • Příklad1: Pan Dvořák má manželku a dvě děti (6 a 9 roků) – nezabavitelné minimum by v tomto případě odpovídalo součtu 12 704,67 Kč + 3176,17 Kč (za manželku) + 3176,17 Kč (za první dítě) + 3176,17 Kč (za druhé dítě). Celkem je nezabavitelné minimum 22 234 Kč  (zaokrouhluje se).
  • Příklad2: Pan Zelený je rozvedený, má jedno dítě a dluží za alimenty (exekuce je vedena kvůli dlužnému výživnému). V tomto případě je nezabavitelná částka jenom 12 705  Kč. Manželka se nezapočítává (jsou rozvedeni). Dítě je sice nezletilé/nezaopatřené, pokud je ale vedena exekuce kvůli dlužnému výživnému, pak se toto dítě do nezabavitelné částky nezapočítává.

Kolik peněz mi zůstane z výplaty při exekuci v roce 2024?

Výpočet exekuce na výplatu není nijak složitý. Vaše mzdová účetní nejprve spočítá čistou mzdu. Následně se od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum – viz předchozí odstavce.

Zbytek čisté mzdy se rozdělí na třetiny. Pokud by byl zbytek čisté mzdy (po odečtení nezabavitelné částky) vyšší než 28 586 Kč, pak se na třetiny rozdělí jenom tato suma, a zbytek jde pro exekutora.

Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, tak mu zůstanou dvě třetiny ze zbytku výplaty. Pokud má zaměstnanec i nějakou přednostní pohledávku, pak mu zůstane jen jedna třetina.

Při exekuci na výplatu tedy zůstává nezabavitelná částka + jedna nebo dvě třetiny ze zbytku.

V jakém pořadí se provádí úhrada exekucí?

Často nastávají situace, kdy má jeden zaměstnanec více exekucí. V takovém případě hraje roli jednak to, jestli se jedná pouze o nepřednostní exekuce, nebo jestli jsou tam i nějaké přednostní pohledávky. Dále pak záleží na tom, kdy byly jednotlivé exekuce doručeny zaměstnavateli.

V praxi to tedy funguje tak, že pokud je nějaká přednostní exekuce, použije se první třetina ze zbytku mzdy na úhradu této přednostní exekuce. Druhá třetina (+ případně vše co je nad hranici plně zabavitelné částky) se použije na úhradu přednostních/nepřednostních pohledávek, podle pořadí v jakém byly doručeny.

Platí tedy, že pokud je souběh více exekucí, tak se stržené peníze nerozdělují mezi jednotlivé pohledávky, ale vždy se nejdříve splácí první exekuce, kterou váš zaměstnavatel dostal. Pokud by měl zaměstnanec jako první exekuci nepřednostní a jako druhou přednostní, pak by se stržené peníze rozdělovaly, mezi tyto dvě exekuce (resp. na přednostní by šla jedna třetina, na nepřednostní druhá třetina + zbytek nad hranici plně zabavitelné částky).

Pouze pokud je více exekucí, které byly zaměstnavateli doručeny ve stejný den, tak se peníze rozdělují mezi více exekucí. Výpočet rozdělení mezi více exekucí je trochu složitější. Pokud by byly například 3 exekuce doručeny stejně, tak se sražená částka nerozdělí jen na třetiny. Vycházelo by se z toho, jaká je celková výše pohledávky. A sražené peníze by se dělily poměrově.

Pokud by jedna exekuce byla kvůli dluhu 100 000 Kč, druhá kvůli dluhu 10 000 Kč a třetí kvůli dluhu 10 000 Kč, pak se sražená částka rozdělí tak, že na první exekuci půjde 10/12, na druhou 1/12 a na třetí 1/12.

Exekuce a jiné příjmy

V předchozím textu jsme se věnovali exekuci na výplatu. Vše co zde bylo uvedeno se, ale vztahuje i na exekuce na jiné příjmy. Exekutor totiž může zabavit i jiné příjmy. Může se jednat třeba o podporu v nezaměstnanosti, odstupné, nemocenské dávky, důchod, mateřská nebo některé sociální dávky.

  1. Dobry den,chtela jsem se zeptat.Mam vedenou exekuci na plat.A ted mi dosli i domu.Ale pritom splacim.Bylo mi receny prece nebudou cekat tak dlouho nez zaplatim ty pred nema.Da se pro ti tomu neco delat? Dekuji za odpoved

  2. Dobry den,chci se zeptat, jak se postupuje , pokud mam HPP a dve DDP nebo DPC? Pocita se nezabavitelne minimum u kazde prace zvlast?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *