Kalkulačka: Výpočet exekuce na výplatu 2021

Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2021. Základní nezabavitelná částka se od 1. 1. 2021 zvyšuje na 7872,75 Kč.

Exekuční srážky ze mzdy, jsou jedním z nástrojů, který využívají exekutoři k vymáhání pohledávek. Je to asi jeden z nejčastějších způsobů, jakými je řešena exekuce. Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2021. Sami si tak můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo, a kolik by dostal exekutor.

Výpočet exekuce na výplatu od 1. 1. 2021

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2021
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak probíhá exekuce na mzdu?

Postup, kterým se řídí exekuce na mzdu, je velmi prostý. Exekutor na základě platného exekučního titulu pošle vašemu zaměstnavateli příkaz k provádění příslušných srážek. Příkaz obsahuje informace o tom, jaká je celková částka, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

Váš zaměstnavatel (resp. mzdová účetní) pak každý měsíc při výpočtu výplaty uplatní exekuční srážky – to kolik se má strhnout, a kolik peněz vám má zůstat se řídí příslušným zákonem.

Co je dobré vědět o exekuci na výplatu?

 • Exekuční srážky ze mzdy se provádí z čisté mzdy
 • Zaměstnavatel nemůže jednoduše odmítnout provádět srážky
 • Při exekuci na plat vám vždy zůstane nezabavitelná částka
 • Při přednostní exekuci zůstává méně peněz než při nepřednostní

Kolik je nezabavitelné minimum v roce 2021?

Při exekuci na výplatu vám exekutor nikdy nemůže zabavit všechno. Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy – zůstává vám nezabavitelné minimum + určitá část ze zbytku výplaty.

Nezabavitelné minimum od 1.1.2021:

 • Základní nezabavitelné minimum pro jednotlivce v roce 2021 = 7872,75 Kč
 • Zvýšení nezabavitelného minima za manžela/manželku v roce 2021 = 2624,25 Kč
 • Zvýšení nezabavitelného minima za dítě (nezaopatřené) v roce 2021 = 2624,25 Kč

Jak se spočítá nezabavitelná částka?

Pokud je zaměstnanec ženatý a/nebo má nějaké děti, tak se celková nezabavitelná částka spočítá jako součet jednotlivých částek:

 • Příklad1: Pan Dvořák má manželku a dvě děti (6 a 9 roků) – nezabavitelné minimum by v tomto případě odpovídalo součtu 7872,75 Kč + 2624,25 Kč (za manželku) + 2624,25 Kč (za první dítě) + 2624,25 Kč (za druhé dítě). Celkem je nezabavitelné minimum 15 746 Kč.
 • Příklad2: Pan Zelený je rozvedený, má jedno dítě a dluží za alimenty (exekuce je vedena kvůli dlužnému výživnému). V tomto případě je nezabavitelná částka jenom 7872,75  Kč. Manželka se nezapočítává (jsou rozvedeni). Dítě je sice nezletilé/nezaopatřené, pokud je ale vedena exekuce kvůli dlužnému výživnému, pak se toto dítě do nezabavitelné částky nezapočítává.

Kolik peněz mi zůstane z výplaty při exekuci v roce 2021?

Výpočet exekuce na výplatu není nijak složitý. Vaše mzdová účetní nejprve spočítá čistou mzdu. Následně se od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum – viz předchozí odstavce.

Zbytek čisté mzdy se rozdělí na třetiny. Pokud by byl zbytek čisté mzdy (po odečtení nezabavitelné částky) vyšší než 20 994 Kč, pak se na třetiny rozdělí jenom 20 994 Kč, a zbytek jde pro exekutora.

Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, tak mu zůstanou dvě třetiny ze zbytku výplaty (maximálně ale 13 996 Kč). Pokud má zaměstnanec i nějakou přednostní pohledávku, pak mu zůstane jen jedna třetina (maximálně ale 6 998 Kč).

Při exekuci na výplatu tedy zůstává nezabavitelná částka + jedna nebo dvě třetiny ze zbytku (maximálně ale nezabavitelné minimum + 6998 Kč nebo nezabavitelné minimum + 13 996 Kč).

V jakém pořadí se provádí úhrada exekucí?

Často nastávají situace, kdy má jeden zaměstnanec více exekucí. V takovém případě hraje roli jednak to, jestli se jedná pouze o nepřednostní exekuce, nebo jestli jsou tam i nějaké přednostní pohledávky. Dále pak záleží na tom, kdy byly jednotlivé exekuce doručeny zaměstnavateli.

V praxi to tedy funguje tak, že pokud je nějaká přednostní exekuce, použije se první třetina ze zbytku mzdy na úhradu této přednostní exekuce. Druhá třetina (+ případně vše co je nad 20 994 Kč) se použije na úhradu přednostních/nepřednostních pohledávek, podle pořadí v jakém byly doručeny.

Platí tedy, že pokud je souběh více exekucí, tak se stržené peníze nerozdělují mezi jednotlivé pohledávky, ale vždy se nejdříve splácí první exekuce, kterou váš zaměstnavatel dostal. Pokud by měl zaměstnanec jako první exekuci nepřednostní a jako druhou přednostní, pak by se stržené peníze rozdělovaly, mezi tyto dvě exekuce (resp. na přednostní by šla jedna třetina, na nepřednostní druhá třetina + zbytek nad 20 994Kč).

Pouze pokud je více exekucí, které byly zaměstnavateli doručeny ve stejný den, tak se peníze rozdělují mezi více exekucí. Výpočet rozdělení mezi více exekucí je trochu složitější. Pokud by byly například 3 exekuce doručeny stejně, tak se sražená částka nerozdělí jen na třetiny. Vycházelo by se z toho, jaká je celková výše pohledávky. A sražené peníze by se dělily poměrově.

Pokud by jedna exekuce byla kvůli dluhu 100 000 Kč, druhá kvůli dluhu 10 000 Kč a třetí kvůli dluhu 10 000 Kč, pak se sražená částka rozdělí tak, že na první exekuci půjde 10/12, na druhou 1/12 a na třetí 1/12.

Exekuce a jiné příjmy

V předchozím textu jsme se věnovali exekuci na výplatu. Vše co zde bylo uvedeno se, ale vztahuje i na exekuce na jiné příjmy. Exekutor totiž může zabavit i jiné příjmy. Může se jednat třeba o podporu v nezaměstnanosti, odstupné, nemocenské dávky, důchod, mateřská nebo některé sociální dávky.

 1. Dobry den,chtela jsem se zeptat.Mam vedenou exekuci na plat.A ted mi dosli i domu.Ale pritom splacim.Bylo mi receny prece nebudou cekat tak dlouho nez zaplatim ty pred nema.Da se pro ti tomu neco delat? Dekuji za odpoved

 2. Dobry den,chci se zeptat, jak se postupuje , pokud mam HPP a dve DDP nebo DPC? Pocita se nezabavitelne minimum u kazde prace zvlast?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *