Kalkulačka: Výpočet exekuce na výplatu 2023

Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2023. Základní nezabavitelná částka se zvyšuje od 1. 1. 2023. Nově je to 13 638 Kč (a dalších 3409,50 Kč za manželku nebo manžela, nebo i za každé vyživované dítě).

Exekuční srážky ze mzdy, jsou jedním z nástrojů, který využívají exekutoři k vymáhání pohledávek. Je to asi jeden z nejčastějších způsobů, jakými je řešena exekuce. Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2023. Sami si tak můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo, a kolik by dostal exekutor.

Výpočet exekuce na výplatu od 1. 1. 2023

Kalkulačka exekuce na mzdu 2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak probíhá exekuce na mzdu?

Postup, kterým se řídí exekuce na mzdu, je velmi prostý. Exekutor na základě platného exekučního titulu pošle vašemu zaměstnavateli příkaz k provádění příslušných srážek. Příkaz obsahuje informace o tom, jaká je celková částka, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

Váš zaměstnavatel (resp. mzdová účetní) pak každý měsíc při výpočtu výplaty uplatní exekuční srážky – to kolik se má strhnout, a kolik peněz vám má zůstat se řídí příslušným zákonem.

Co je dobré vědět o exekuci na výplatu?

 • Exekuční srážky ze mzdy se provádí z čisté mzdy
 • Zaměstnavatel nemůže jednoduše odmítnout provádět srážky
 • Při exekuci na plat vám vždy zůstane nezabavitelná částka
 • Při přednostní exekuci zůstává méně peněz než při nepřednostní

Kolik je nezabavitelné minimum v roce 2023?

Při exekuci na výplatu vám exekutor nikdy nemůže zabavit všechno. Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy – zůstává vám nezabavitelné minimum + určitá část ze zbytku výplaty.

V roce 2023 dochází ke třem změnám, které se týkají výše nezabavitelné částky při exekuci:

 • Od 1. 1. 2023 se zvyšují normativní náklady na bydlení na 15 597 Kč
 • Od 1. 1. 2023 se zvyšuje životní minimum pro jednotlivce na 4 860 Kč
 • Od 1. 1. 2023 se mění vzorec pro výpočet nezabavitelné částky – viz dále

Od začátku roku 2023, platí změna vzorce, pro výpočet nezabavitelné částky. Nezabavitelné minimum se vypočítá ze součtu aktuálních normativních nákladů na bydlení a ze životního minima jednotlivce. V minulém roce to byly tři čtvrtiny. V roce  2023 to už jsou „jenom“ dvě třetiny.

Nezabavitelná částka při exekuci 2023:

 • do konce roku 2022 to byly 3/4 z 14 805 Kč = 11 103,75 Kč
 • od 1. 1. 2023 to jsou 2/3 z 20 457 Kč = 13 638 Kč
 • zvýšení o 2534 Kč

Obdobně se mění i výpočet zvýšení nezabavitelné částky za manžela, manželku nebo vyživované dítě. Do konce minulého roku, to byla jedna třetina z nezabavitelné částky dlužníka. V roce 2023 je to už „jenom“ jedna čtvrtina.

Zvýšení nezabavitelné částky za vyživované osoby 2023:

 • do konce roku 2022 to byla 1/3 z 11 103,75 Kč = 3 701,25 Kč
 • od 1. 1. 2023 to je 1/4 z 13 638 Kč = 3 409,50 Kč
 • snížení o 292 Kč

Jak se spočítá nezabavitelná částka?

Pokud je zaměstnanec ženatý a/nebo má nějaké děti, tak se celková nezabavitelná částka spočítá jako součet jednotlivých částek:

 • Příklad1: Pan Dvořák má manželku a dvě děti (6 a 9 roků) – nezabavitelné minimum by v tomto případě odpovídalo součtu 13 638 Kč + 3409,50 Kč (za manželku) + 3409,50 Kč (za první dítě) + 3409,50 Kč (za druhé dítě). Celkem je nezabavitelné minimum 23 867 Kč (zaokrouhluje se).
 • Příklad2: Pan Zelený je rozvedený, má jedno dítě a dluží za alimenty (exekuce je vedena kvůli dlužnému výživnému). V tomto případě je nezabavitelná částka jenom 13 638  Kč. Manželka se nezapočítává (jsou rozvedeni). Dítě je sice nezletilé/nezaopatřené, pokud je ale vedena exekuce kvůli dlužnému výživnému, pak se toto dítě do nezabavitelné částky nezapočítává.

Kolik peněz mi zůstane z výplaty při exekuci v roce 2023?

Výpočet exekuce na výplatu není nijak složitý. Vaše mzdová účetní nejprve spočítá čistou mzdu. Následně se od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum – viz předchozí odstavce.

Zbytek čisté mzdy se rozdělí na třetiny. Pokud by byl zbytek čisté mzdy (po odečtení nezabavitelné částky) vyšší než 30 686 Kč, pak se na třetiny rozdělí jenom tato suma, a zbytek jde pro exekutora.

Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, tak mu zůstanou dvě třetiny ze zbytku výplaty. Pokud má zaměstnanec i nějakou přednostní pohledávku, pak mu zůstane jen jedna třetina.

Při exekuci na výplatu tedy zůstává nezabavitelná částka + jedna nebo dvě třetiny ze zbytku.

V jakém pořadí se provádí úhrada exekucí?

Často nastávají situace, kdy má jeden zaměstnanec více exekucí. V takovém případě hraje roli jednak to, jestli se jedná pouze o nepřednostní exekuce, nebo jestli jsou tam i nějaké přednostní pohledávky. Dále pak záleží na tom, kdy byly jednotlivé exekuce doručeny zaměstnavateli.

V praxi to tedy funguje tak, že pokud je nějaká přednostní exekuce, použije se první třetina ze zbytku mzdy na úhradu této přednostní exekuce. Druhá třetina (+ případně vše co je nad hranici plně zabavitelné částky) se použije na úhradu přednostních/nepřednostních pohledávek, podle pořadí v jakém byly doručeny.

Platí tedy, že pokud je souběh více exekucí, tak se stržené peníze nerozdělují mezi jednotlivé pohledávky, ale vždy se nejdříve splácí první exekuce, kterou váš zaměstnavatel dostal. Pokud by měl zaměstnanec jako první exekuci nepřednostní a jako druhou přednostní, pak by se stržené peníze rozdělovaly, mezi tyto dvě exekuce (resp. na přednostní by šla jedna třetina, na nepřednostní druhá třetina + zbytek nad hranici plně zabavitelné částky).

Pouze pokud je více exekucí, které byly zaměstnavateli doručeny ve stejný den, tak se peníze rozdělují mezi více exekucí. Výpočet rozdělení mezi více exekucí je trochu složitější. Pokud by byly například 3 exekuce doručeny stejně, tak se sražená částka nerozdělí jen na třetiny. Vycházelo by se z toho, jaká je celková výše pohledávky. A sražené peníze by se dělily poměrově.

Pokud by jedna exekuce byla kvůli dluhu 100 000 Kč, druhá kvůli dluhu 10 000 Kč a třetí kvůli dluhu 10 000 Kč, pak se sražená částka rozdělí tak, že na první exekuci půjde 10/12, na druhou 1/12 a na třetí 1/12.

Exekuce a jiné příjmy

V předchozím textu jsme se věnovali exekuci na výplatu. Vše co zde bylo uvedeno se, ale vztahuje i na exekuce na jiné příjmy. Exekutor totiž může zabavit i jiné příjmy. Může se jednat třeba o podporu v nezaměstnanosti, odstupné, nemocenské dávky, důchod, mateřská nebo některé sociální dávky.

 1. Dobry den,chtela jsem se zeptat.Mam vedenou exekuci na plat.A ted mi dosli i domu.Ale pritom splacim.Bylo mi receny prece nebudou cekat tak dlouho nez zaplatim ty pred nema.Da se pro ti tomu neco delat? Dekuji za odpoved

 2. Dobry den,chci se zeptat, jak se postupuje , pokud mam HPP a dve DDP nebo DPC? Pocita se nezabavitelne minimum u kazde prace zvlast?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *