Kalkulačka: Výpočet exekuce na výplatu 2018

Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2018.

Exekuční srážky ze mzdy, jsou jedním z nástrojů, který využívají exekutoři k vymáhání pohledávek. Je to asi jeden z nejčastějších způsobů, jakými je řešena exekuce. Připravili jsme pro vás aktuální kalkulačku pro výpočet srážek z platu v roce 2018. Sami si tak můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo, a kolik by dostal exekutor.

Pozor: tato kalkulačka počítá podle údajů platných v roce 2018. Pro výpočet podle aktuálních informací pro rok 2020 můžete použít novou kalkulačku: Kalkulačka: výpočet exekuce na mzdu 2020.

Výpočet exekuce na výplatu od 1. 1. 2018

Kalkulačka exekuce na mzdu 2018
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak probíhá exekuce na mzdu?

Postup, kterým se řídí exekuce na mzdu, je velmi prostý. Exekutor na základě platného exekučního titulu pošle vašemu zaměstnavateli příkaz k provádění příslušných srážek. Příkaz obsahuje informace o tom, jaká je celková částka, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

Váš zaměstnavatel (resp. mzdová účetní) pak každý měsíc při výpočtu výplaty uplatní exekuční srážky – to kolik se má strhnout, a kolik peněz vám má zůstat se řídí příslušným zákonem.

Co je dobré vědět o exekuci na výplatu?

 • Exekuční srážky ze mzdy se provádí z čisté mzdy
 • Zaměstnavatel nemůže jednoduše odmítnout provádět srážky
 • Při exekuci na plat vám vždy zůstane nezabavitelná částka
 • Při přednostní exekuci zůstává méně peněz než při nepřednostní

Kolik je nezabavitelné minimum v roce 2018?

Při exekuci na výplatu vám exekutor nikdy nemůže zabavit všechno. Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy – zůstává vám nezabavitelné minimum + určitá část ze zbytku výplaty:

 • Základní nezabavitelné minimum pro jednotlivce v roce 2018 = 6225,33 Kč
 • Zvýšení nezabavitelného minima za manžela/manželku v roce 2018 = 1556,33 Kč
 • Zvýšení nezabavitelného minima za dítě (nezaopatřené) v roce 2018 = 1556,33 Kč

Jak se spočítá nezabavitelná částka?

Pokud je zaměstnanec ženatý a/nebo má nějaké děti, tak se celková nezabavitelná částka spočítá jako součet jednotlivých částek:

 • Příklad1: Pan Dvořák má manželku a dvě děti (6 a 9 roků) – nezabavitelné minimum by v tomto případě odpovídalo součtu 6225,33 Kč + 1556,33 Kč (za manželku) + 1556,33 Kč (za první dítě) + 1556,33 Kč (za druhé dítě). Celkem je nezabavitelné minimum 10 895 Kč.
 • Příklad2: Pan Zelený je rozvedený, má jedno dítě a dluží za alimenty (exekuce je vedena kvůli dlužnému výživnému. V tomto případě je nezabavitelná částka jenom 6225,33 Kč. Manželka se nezapočítává (jsou rozvedeni). Dítě je sice nezletilé/nezaopatřené, pokud je ale vedena exekuce kvůli dlužnému výživnému, pak se toto dítě do nezabavitelné částky nezapočítává.

Kolik peněz mi zůstane z výplaty při exekuci v roce 2018?

Výpočet exekuce na výplatu není nijak složitý. Vaše mzdová účetní nejprve spočítá čistou mzdu. Následně se od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum – viz předchozí odstavce. Zbytek čisté mzdy se rozdělí na třetiny. Pokud by byl zbytek čisté mzdy (po odečtení nezabavitelné částky) vyšší než 9338 Kč, pak se na třetiny rozdělí jenom 9338 Kč, a zbytek jde pro exekutora.

Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, tak mu zůstanou dvě třetiny ze zbytku výplaty (maximálně ale 6224 Kč). Pokud má zaměstnanec i nějakou přednostní pohledávku, pak mu zůstane jen jedna třetina (maximálně ale 3112 Kč).

Při exekuci na výplatu tedy zůstává nezabavitelná částka + jedna nebo dvě třetiny ze zbytku (maximálně ale nezabavitelné minimum + 3112 Kč nebo nezabavitelné minimum + 6224 Kč).

V jakém pořadí se provádí úhrada exekucí?

Často nastávají situace, kdy má jeden zaměstnanec více exekucí. V takovém případě hraje roli jednak to, jestli se jedná pouze o nepřednostní exekuce, nebo jestli jsou tam i nějaké přednostní pohledávky. Dále pak záleží na tom, kdy byly jednotlivé exekuce doručeny zaměstnavateli.

V praxi to tedy funguje tak, že pokud je nějaká přednostní exekuce, použije se první třetina ze zbytku mzdy na úhradu této přednostní exekuce. Druhá třetina (+ případně vše co je nad 9338 Kč) se použije na úhradu přednostních/nepřednostních pohledávek, podle pořadí v jakém byly doručeny.

Platí tedy, že pokud je souběh více exekucí, tak se stržené peníze nerozdělují mezi jednotlivé pohledávky, ale vždy se nejdříve splácí první exekuce, kterou váš zaměstnavatel dostal. Pokud by měl zaměstnanec jako první exekuci nepřednostní a jako druhou přednostní, pak by se stržené peníze rozdělovali mezi tyto dvě exekuce (resp. na přednostní by šla jedna třetina, na nepřednostní druhá třetina + zbytek na 9338 Kč).

Exekuce a jiné příjmy

V předchozím textu jsme se věnovali exekuci na výplatu. Vše co zde bylo uvedeno se, ale vztahuje i na exekuce na jiné příjmy. Exekutor totiž může zabavit i jiné příjmy. Může se jednat třeba o podporu v nezaměstnanosti, o odstupné, nemocenské dávky, důchod, mateřská nebo některé sociální dávky.

 1. Dobry den,chtela jsem se zeptat.Mam vedenou exekuci na plat.A ted mi dosli i domu.Ale pritom splacim.Bylo mi receny prece nebudou cekat tak dlouho nez zaplatim ty pred nema.Da se pro ti tomu neco delat? Dekuji za odpoved

 2. Dobry den,chci se zeptat, jak se postupuje , pokud mam HPP a dve DDP nebo DPC? Pocita se nezabavitelne minimum u kazde prace zvlast?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *