Poradna: Exekuce na mzdu a na majetek současně

Není žádnou velkou výjimkou, že exekutor nařídí exekuční srážky ze mzdy a současně nařídí i blokaci bankovního účtu.

Dobrý den,

Mám exekuci ve výši na 50 tisíc korun. A už třetím měsícem mi provádějí srážky ze mzdy. Exekutor mi dává pořád „nůž na krk“ ať zaplatím vše do nějakého termínu, jinak mi přijdou odebrat staré věci. Můžou si dovolit přijít ke mě zabavovat věci, i když mám srážky ze mzdy? Děkuji moc za odpověď.
14.5.2020

Odpověď: Exekuce na mzdu a na majetek současně

Exekutor má při vymáhání dluhu několik možností. Může nařídit provádění exekučních srážek ze mzdy, může nechat provést blokaci účtu v bance. Může provést zajištění majetku (a jeho následný rozprodej), apod.

Pokud u vás exekutor nařídil provádění exekučních srážek ze mzdy, tak tím není nijak vyloučeno, že by vám nemohl nechat zablokovat účet v bance nebo nemohl přijít „zabavit“ majetek. Exekutor si sám volí způsob exekuce.

Exekuce na mzdu a na bankovní účet (nebo na majetek) současně

Není žádnou velkou výjimkou, že exekutor nařídí exekuční srážky ze mzdy a současně nařídí i blokaci bankovního účtu. Stejně tak je možné, že exekutor během exekučních srážek, může provést i zajištění majetku.

Obecně platí, že exekutor má už ze zákona povinnost postupovat tak, aby dosáhl co nejrychlejšího (nejefektivnějšího) vymožení dluhu. Platí zde pochopitelně určitá zákonná omezení, co exekutor může a co ne. Pokud ale exekutor postupuje v rámci platných právních předpisů, tak se mu nedá vyčítat snaha, kdy se snaží o co nejrychlejší vymožení dlužné pohledávky.

Může exekutor požadovat více peněz než je exekuční srážka ze mzdy?

Z toho, co píšete, mám pocit, že je to ze strany exekutora tak trochu určitá „psychologická hra“. V případě exekuce na mzdu je exekutor limitován tím, že vám dle zákona musí zůstávat určitá nezabavitelná částka. Exekutor tedy může dostat jen část vaší výplaty. Zabavit vám celou výplatu, mu zákon neumožňuje.

Takže to na vás „zkouší“ jinou cestou.  Nemohu pochopitelně posoudit, zda by u vás exekutor opravdu provedl zajištění majetku, ale tuto možnost má.

  1. Dobrý den , mám exekuci na plat , bydlím u přítele v rodinném domku , ale nemám tam trvalý pobyt. Dnes ráno mi volal exekutor a požadoval zaplacení celé částky s tím , že stojí u přítele před domem a nechá mu zámečníkem otevřít dům. Nutil mě odejít z práce , já jsem opravdu nemohla , pracuji do 18 hodin. Po mých prosbách polevil , ale zdělil mi , že pokud nezaplatím celou částku dnes , zítra přijede znovu a nechá dům otevřít. Nemám u přítele žádný majetek , krom osobních věcí . Dal mi ultimátum , že v domě musím být v 08:30 hodin. Nemohu odejít ze zaměstnání , nevím jak celou situaci vyřešit. Prosím velmi o radu. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *