Srážka se zvířetem vs. srážka se zvěří – povinné ručení a havarijní pojištění

Pojišťovny rozlišují mezi zvířetem (domácí nebo hospodářské zvíře) a mezi zvěří (divoká zvířata). Srážku s koněm, krávou, kočkou nebo psem, by měl zaplatit majitel zvířete. Srážku s divočákem, srnou nebo jelenem, vám může zaplatit pojišťovna, pokud máte havarijní pojištění, nebo připojištění k povinnému ručení.

Brzy ráno (když se rozednívá) nebo v podvečer (když se šeří), je největší pravděpodobnost, že vám pod kola vběhne nějaký zástupce lesní zvěře.

V lepším případě se jenom leknete. A pokud nebudete zmatkovat, tak se nic nemusí stát. V horším případě, se ozve pořádná rána, a škoda na autě může být i několik stovek tisíc korun (zvláště pokud to bude divočák, tam jsou škody až o 40% větší).

Kdy je největší riziko srážky se zvěří na silnici?

Největší pravděpodobnost, že to bude divoké prase, je na rovných úsecích mimo obec. V místech, kde jsou po stranách silnice pole, kam se divočáci chodí krmit. S divočákem, se můžete potkat skoro celý rok (nejčastěji od února do listopadu).

Největší pravděpodobnost, že vám pod kola vběhne srnec nebo jelen, je naopak spíše v zalesněných úsecích. Srna nebo jelen, vám před auto nejčastěji vběhne na podzim (rizikové období je po změně času z letního na zimní), a dále pak na jaře (v květnu).

Co dělat při srážce se zvěří na silnici?

Pokud jedete nějakou svižnější rychlostí, pak se nedá skoro vůbec nic dělat. Nejlepší je začít brzdit, ale pokračovat dál rovně a pevně chytit volant.

Ve vyšší rychlosti, zvláště pokud je mokrá silnice (nebo je na silnici spadané listí), by snaha o nějaké prudké „vyhnutí“, mohla s vysokou pravděpodobností skončit v příkopu nebo v některém z okolních stromů.

Pokud jedete pomaleji, nebo zvíře spatříte ve větší vzdálenosti před autem, pak je vhodné bezpečně zpomalit, přepnout světla na potkávací (zvíře může být oslněné) a případně použít klakson.

Pokud setkání s nějakým zvířetem skončí srážkou, pak je nutné nehodu oznámit na policii. A to i v případech, kdy je škoda na autě jenom minimální, nebo i když zvíře odejde po svých.

Jinak dále platí všechny běžné obecné postupy, pro případ nehody. Varovná světla, výstražný trojúhelník, případně reflexní vesta. Pokud je někdo zraněný, tak ihned volat záchranku. Opustit vozidlo, a počkat na nějakém bezpečném místě mimo vozovku.

Srážka se zvířetem a povinné ručení

Základní povinné ručení, vám při srážce s nějakým lesním nebo polním živočichem příliš nepomůže.

Povinné ručení, které máte zaplacené vy, kryje škody při nehodách, které byste způsobili vy a vaše auto. A zvíře obvykle žádné povinné ručení nemá (z jeho pojistky se tedy škoda platit nebude).

Většina pojišťoven, ale k základnímu povinnému ručení (které je povinné pro všechna auta ze zákona), nabízí i různé rozšiřující balíčky.

Což může být právě i připojištění pro případ srážky s nějakým živočichem.

Srážka se zvěří a havarijní pojištění

Havarijní pojištění, obvykle pokrývá i nehody vzniklé při srážce se zvěří. Při sjednávání havarijní pojistky (nebo připojištění k povinnému ručení), je ale nutné dát pozor, na co přesně je pojistka sjednána.

Pro pojišťovny je totiž rozdíl mezi zvířetem a zvěří. Zdá se vám to, jako jedno a to samé? Z pohledu pojištění to tak ale není.

Co je to zvíře?

Zvíře, tak jak ho chápou pojišťovny (a pojistné smlouvy), je domácí/hospodářské zvíře, Může to být kůň, kráva, ovce, nebo i kočka či pes.

Při střetu s těmito zvířaty (které mají svého majitele) je za škody zodpovědný majitel zvířete. A pojišťovna vám obvykle nic nedá (resp., záleží na tom, co přesně máte sjednáno v pojistné smlouvě).

Škoda se může zaplatit z pojistky majitele (například pokud má pojištění odpovědnosti, které někdy pokrývá i škody způsobené jeho zvířetem). Pokud majitel zvířete žádné pojištění nemá, tak musí škodu uhradit z vlastní kapsy.

Co je to zvěř?

Zvěř, jsou naopak volně žijící zvířata (v lese, na poli). Mohou to být divoká prasata, srny, jeleni, zajíci nebo třeba i vlk či jiný zástupce divoké zvěře.

Na srážky se zvěří, se obvykle vztahuje havarijní pojistka (nebo příplatkový balíček k povinnému ručení). Za divoká zvířata, totiž nikdo neodpovídá.

Nejvýhodnější povinné ručení online – srovnání pojištění

Hledáte-li nejlevější povinné ručení, pak se můžete podívat na toto online srovnání nabídek, od většiny pojišťoven v ČR:

Havarijní pojištění 2024 – výběr nejvýhodnější havarijní pojistky

V následující kalkulačce, si můžete porovnat nabídky havarijních pojistek na auto (nebo jiné vozidlo).

Do srovnání jsou zařazeny nabídky od více než 15 různých pojišťoven v ČR. Může tak snadno zjistit, kdo nabízí nejlevější ceny nebo nejvýhodnější podmínky.

Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *